Хора от цяла Азия се стичаха към търговски центрове и онлайн магазини в петък, опитвайки се да се доберат до най-новото издание на Лабубу (Labubu в оригинал) - колекционерска играчка, която предизвика пазарна лудост по целия свят.

Вдъхновени от скандинавския фолклор, зъбатите, пухкави фигурки – които обикновено се предлагат в кутийки с размерите на длан – привлякоха тълпи в градове от Банкок до Куала Лумпур, когато новата колекция беше пусната в продажба. Те бяха предложени и онлайн, където бързо се разпродадоха.

Плод на родения в Хонконг и израснал в Нидерландия илюстратор Касинг Лунг, Лабубу и сродните му същества от поредицата „Чудовищата“ са натрупали лоялни последователи от основаването си през 2015 г.

Но популярността на Лабубу се е увеличила рязко през последната година, благодарение на подкрепата на известни личности.

Озаглавена Big Into Energy, най-новата колекция включва шест плюшени висулки (и една „тайна“ фигурка), представяващи „емоции“, като любов, надежда и щастие – всяка от които изработена в нови цветови комбинации.

Новите Лабубу струваха между 13 и 16 долара всяка в различни азиатски страни. Малко след пускането им в петък някои висулки бяха препродавани за до 90 долара на американската онлайн платформа за препродажба StockX.

В търговския център CentralWorld в Банкок десетки фенове се наредиха на опашка, преди клонът на Pop Mart – лицензираният дистрибутор на Labubu – да отвори, въпреки че имаше предварително регистрирани часове.

От къде идва Лабубу?

Въпреки че наскоро постигна световна слава, Лабубу (която е момиче) е в процес на разработка от десетилетие.

Според Pop Mart - китайската компания за играчки, лицензирана да продава стоки на Labubu, тя се появява за първи път като страничен герой, често оставащ на заден план, в свят на приказки, създаден от Лунг в неговата трисерийна поредица от комикси „Чудовищата“.

С уши, подобни на заешки, големи кръгли очи и палава усмивка, Лабубу е „добросърдечна и винаги иска да помогне, но често случайно постига обратното“, посочва компанията на уебсайта си.

52-годишният Лунг е казал пред местния вестник Ming Pao в Хонконг, че героят му е вдъхновен от неговото детство, изпълнено със скандинавски народни приказки за елфи, тролове и феи. След като се мести в Нидерландия като дете, той научава холандски чрез комикси.

Феновете често допълват тоалетите си, като закачат плюшени фигурки на Лабубу на дрехите или чантите си (те дори бяха забелязани на Седмицата на модата в Париж миналия месец). Фигурките се носят и на организирани от фенове срещи или се публикуват на онлайн пазари, където се търгуват и препродават.

"Слепи" кутийки носят огромни печалби

Pop Mart - китайски производител на играчки, оставил своя отпечатък на пазара на колекционерски предмети, традиционно доминиран от Япония, е постигнал успех в продажбата на Labubu във формат „сляпа кутия“ – което прави съдържанието загадка, докато не бъде отворено, което допринася за привлекателността им.

Серията „Чудовищата“ е най-продаваният франчайз на компанията и миналата година генерира 410 милиона долара продажби, съобщава CNN.

Видеоклипове на млади фенове, които трепетно разопаковат фигурките, заляха социални медийни платформи, като TikTok. А известни личности, като Риана, само допринесоха за популярността им.

Миналата година годишните приходи на Pop Mart в Югоизточна Азия нараснаха с 619% - до над 309 милиона долара.

Фен базата в САЩ също расте, въпреки че американските купувачи ще трябва да плащат повече за покупките си на фона на търговската война между Китай и САЩ, която засегна повечето китайски внос със 145% мито (Китай отговори с 125% мито.)

„Сляпата“ кутия от последната серия също беше пусната в продажба в САЩ в петък, е на цена от 27.99 долара, в сравнение с 21.99 долара за предишната серия. Сред новите фигурки е и рядка с етикет Secret, която купувачите имат само 1 на 72 шанс да разопаковат.