В края на 2023 г. екипът на Darik Business Review ви представя няколко различни инвестиционни възможности, в които да вложите пари през идните 12 месеца.

Злато и сребро

Златото се представя добре по време на икономическа и геополитическа несигурност, тъй като е със статут на актив-убежище. Въпреки настоящата му близка до рекорни стойности цена, то е добра алтернатива за периоди на кризи и при висока инфлация.

Според експерти, цената му ще достигне още по-високи стойности през 2024 г., на фона на големите покупки от централните банки.

Среброто, от своя страна, има шансове да отбележи дори по-добра доходност през следващата година, като за това загатва световноизвестният автор и инвеститор Робърт Кийосаки. 

ДЦК

Българите вече имат достъп до пазара на държавни облигации, благодарение на иновативна онлайн платформа, разработена от Аларик Секюритис

Засега приложението дава възможност за покупка на германски, френски, испански и италиански държавни облигации, но се очаква в близко бъдеще към платформата да бъдат добавени и други финансови инструменти.

Минималната инвестиция е 1 евро, като платформата дава възможност на потребителя да следи в реално време доходността по своите инвестиции.

Достъпни за покупка са държавни ценни книжа с матуритет от 1 до 12 месеца и годишна доходност от 3.9%, като се очаква обхватът на инструментите да се разшири и до по-дългосрочни ДЦК със срок от 12 до 24 месеца.

Дивидентни компании
 
На Българска фондова борса и на световните пазари се търгуват компании, разпределящи значителни дивиденти. У нас те предоставят доходност от около 2-5% годишно, която обаче може да достигне и до над 10%.

Софарма, например, разпределя по 0.90 лева на акция шестмесечен дивидент, което представлява доходност от над 12% спрямо текущата цена на книжата на компаниите. За съжаление, последната дата за сключване на сделки с акциите, даващи право на дивидент, беше 6 декември.

Инвестирането в дивидентни компании ви дава възможност както за пасивен доход, така и за капиталова доходност от покачването на цените на книжата. 

Облигации

Високите лихви по облигациите в последните месеци идват на фона на повишените основни лихви в САЩ и Европа. Традиционно, те носят на вложителите си около 4-5% годишна доходност.

У нас тази възможност също е достъпна, като TBI Bank, например, издава облигационна емисия с годишна лихва от 10 – 11.5% в евро и падеж през 2026 г. Опцията е налична само с минимална инвестиция от 100 000 евро.

ETF

ETF-ите, или борсово търгуваните фондове, се представят на фондовите борси като традиционни акции. Те обикновено следят движението на определен индекс, сектор от икономиката или суровина. Фондовете могат да бъдат както активно, така и пасивно управлявани.

Те са смятани за по-добра алтернатива на взаимните фондове, най-вече заради ниските си такси за управление. 

Бонус: Кеш

Случайно или не, едни от най-добрите инвеститори в света днес продават част от активите си, за да разполагат с огромни количества свободни парични средства.

Те биха им позволили да направят по-изгодни сделки при влошаване на икономическата ситуация. Пример за това е инвестиционната компания на Уорън Бъфет - Berkshire Hathaway, която има 157 млрд. долара свободен ресурс.

Кешът вече не е боклук и според Рей Далио. „Фактите се промениха, както и мнението ми за парите в брой като актив - вече не мисля, че кешът е боклук“, казва основателят на най-големия хеджфонд в света, управляващ 124 млрд. долара. 

* Материалът е с информативен характер и не представлява препоръка за покупка/продажба на активи.