За древните маи пещерните сеноти на полустров Юкатан са били свещени, тъй като те са смятали, че са портали към боговете на подземното царство.

Тези подземни пещери са и едни от най-непокътнатите сладководни системи в Латинска Америка. Тяхното спокойствие контрастира с шума и строителството, които могат да се чуят и видят в последно време точно над тях.

В момента се полагат последните колони и участъци от проекта на мексиканския президент – частично повдигната железопътна връзка на име Tren Maya (Влакът на маите).

Мрежата ще се простира на 1 500 км под формата на една огромна арка от щата Чиапас до границата с Белиз, което, според неговите поддръжници, ще донесе на джунглата развитие и туризъм.

Влакът на маите преодоля множество пречки преди първото си пътуване. Построяването му струваше около 28.5 млрд. долара, надхвърляйки около три пъти първоначалния бюджет.

С характерната си самонадеяност, президентът Андрес Мануел Лопес Обрадор го определи като "най-великия строителен проект в света". Природозащитници обаче са ужасени.

Обезлесяването по трасето има катастрофални последици за местообитанията на видове, като ягуари, папагали и паякообразни маймуни, твърдят те.

От BBC се докосват до лабиринта от тунели и пещери, благодарение на организацията Sélvame del Tren, за да се запознаят с въздействието от проекта върху девствените води на региона.

"Това е естествено филтрирана вода и може да се пие. След като бъде замърсена, тук няма да има живот, " казва пещерният водолаз Бернадет Карион.

Вътре в един от сенотите, наричан Опенхаймер заради опустошението около него, се чува звука на постоянно капеща вода, която се процежда през скалата в прозрачните басейни отдолу.

Постоянният приток на подземни води в Юкатан свърза пещерите с морето. "Колкото повече замърсяваме централната част на полуострова, толкова повече замърсяваме и океана. Това вече вреди на кораловите рифове и на водораслите," казва Карион.

Мнението на природозащитниците относно влака е пределно ясно, като те го наричат "фараонски паметник", който е издигнат в чест на тщестлавен водач. Над земята обаче „Влакът на маите“ предизвиква противоречиви мнения и разделя общности.

Селото Вида и Есперанца е разделено на две от Линия 5 - отсечката от трасето, която продължава от Канкун на юг. В селцето се строи станция за поддръжка точно срещу местното училище.

Някои от жителите, чиято земя е отчуждена, са обезщетени добре от правителството, а социологическите проучвани показват, че 80% от хората в региона са оптимисти, че влакът ще подсили икономиката, като те най-са вече сред твърдите поддръжници на президента.

Нивите на Бенямин Чин обаче са взривени и използвани като кариера за съхранение на материали за железния път. Той така и не получава обезщетение, защото, както много други местни фермери, не може да докаже собствеността си върху тях.

"Обработваме тази земя от 40 години," обяснява той, посочвайки към сцената на пълно опустошение, докато през обекта минават камион след камион.

"Бях кандидатствал да получа нотариалните актове за имота, но така и не ги получих," допълва той. От армията, която стои зад строителството и управлението на проекта, му казват, че може отново да обработва своята земя след приключването му, но дотогава тя ще е неизползваема.

Първоначалният план за трасето на Линия 5 е променен, след като вериги луксозни хотели лобират за това да не преминава в близост до тях.

Активисти казват, че е прибързано със строителните проучвания и тъй като мрежата от подземни пещери е като швейцарско сирене, те се опасяват, че повдигнатите отсечки от трасето може да се срутят.

В интервю за BBC директорът на Влака на маите генерал Оскар Лозано Агийя заявява, че всичко е абсолютно безопасно.

Той определя проекта като инженерен подвиг, който може да се конкурира с всеки друг по света - особено предвид порестата скала под трасето, като уверява, че са спазени строги изисквания и стандарти.

Президентът, междувременно, гледа на Влака на маите като на част от по-обща визия за съживяването на някога великите железопътни услуги на Мексико.

Като част от този грандиозен план, около 20 000 км железопътно трасе, което се използва единствено за товарни превози, ще обслужва отново и пътници, а в момента се работи и по товарна линия от крайбрежие до крайбрежие, която ще се конкурира с Панамския канал.

Президентът Лопес Обрадор го нарича "приоритет за национално развитие".

Влакът на президента може да доведе милиони нови туристи на полуостров Юкатан, но прибързаното строителство може също така да разруши скритите съкровища, върху които е основан регионът.