Сега е периодът на празничните бонуси, но китайска компания за производство на хартия е взела решение да се откаже от годишното допълнително възнаграждение в полза на нещо по-здравословно – месечна парична награда въз основа на това колко са спортували нейните служители.
Базираната в провинция Гуандун Guangdong Dongpo Paper ще разпределя бонусите въз основа на месечни изчисления за това колко е избягал всеки от служителите, информира Guangzhou Daily.
Близо 100-те служители на компанията може да получават до 130 процента от месечната си заплата под формата на годишен бонус, ако бягат най-малко по 100 км всеки месец.
Ако обаче бягат само половината от това разстояние в шест поредни месеца, или около 8 км на месец, те ще получат чифт обувки за бягане, посочват от изданието, позовавайки се на интервю с председателя на компанията Лин Дзиюн.
Излетите и бързото ходене също могат да бъдат превръщани в избягани километри, но те ще носят по-малък общ бонус, като всички спортни дейности се записват в приложение, информира Guangzhou Daily. В публикацията не се посочва откога влиза в сила тази нова политика на компанията.
Самият Лин е запален планинар, който е изкачвал Еверест два пъти - от китайска и от непалска страна, според официалния профил на компанията в социалната мрежа WeChat.
Новите правила са разработени с цел да насърчат по-здравословен начин на живот и да направят работниците по-щастливи, казва Лин.
Те обаче предизвикаха дебат сред потребителите на китайски социални медии, като мнозина поставят под въпрос това дали Guangdong Dongpo не използва новата мярка като начин да намали или премахне бонусите.
Някои потребители на Weibo - една от най-големите онлайн платформи в Китай, посочват, че за служителите би било трудно да бягат в продължителни периоди от време всеки ден, тъй като заетите в частния сектор в страната работят дълги часове и не разполагат с много почивка.
Големи китайски компании - най-вече тези в технологичния сектор, бяха подложени на критики в последните години заради това, че насърчават практиката “996”, при която служителите работят от 9 до 21 часа, шест дни в седмицата.
На фона на тази работна култура, все повече китайски младежи избират да не се конкурират с връстниците си и да си „вземат почивка“ от неуморната работа.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg