Банкери, които съветват компании относно листвания на капиталовия пазар, се надяват, че новата година ще донесе възстановяване на първичните публични предлагания на акции (IPO), след като Федералният резерв на САЩ даде индикации, че може да започне да обръща посоката на най-бързото повишение на лихвените проценти от десетилетия.
"IPO пазарите ще бъдат в много по-добро състояние през 2024 г., отколкото бяха през тази, а вътрешното ми усещане е, че и обемите, и мащабите на достъп ще отбележат ръст с напредването на годината," казва пред Reuters Даниел Лудвиг, ръководител Пазари на собствен капитал (ECM) в Goldman Sachs.
Тази положителна прогноза идва след една тежка година за банкерите. 2023 г. се очертава като втората най-лоша за ECM сделки през последното десетилетие след 2022 г. - с 532 млрд. долара набрани от началото на годината, сочат данни на Dealogic.
За IPO-тата, по-конкретно, през 2023 г. са отчетени най-ниските нива на активност от 2016 г.
Акциите на някои от компаниите, които се листнаха през тази година, поевтиняха, в това число тези на производителя на чипове Arm Holdings и на производителя на сандали Birkenstock.
Много от тези акции в момента се търгуват над цената си от IPO-то - на фона на поскъпването на ценните книжа в световен мащаб, което беше подхранено от очакванията, че лихвите са достигнали своя връх.
"Има ясно разбиране, че в най-лошия случай в момента има пауза в увеличение на лихвите, а в най-добрия сме в началото на понижение на лихвените проценти," казва Стефан Бужна, главен изпълнителен директор на европейската фондова борса Euronext.
Това би накарало инвеститорите да сменят облигациите с акции, казва той.
Положителната прогноза на Лудвиг от Goldman Sachs за 2024 г. все още е далече от времената на бума от 2021 г. Имайки предвид това, през следващата година базираната в Сингапур модна група Shein може да излезе на борсата при очаквана пазарна стойност от до 90 млрд. долара, след като наскоро подаде заявление за IPO в САЩ.
Инвестицонната компания Permira се подготвя да листне Golden Goose, която е известна с луксозните си кецове, на борсата в Милано, като при IPO-то може да бъдат набрани около 1 млрд. евро.
Участниците на пазара очакват фондовете за придобивания да бъдат важен източник на бизнес активност в идните месеци, тъй като са под натиск да връщат капитал на инвеститорите след една от най-слабите години за излизания на компании за дялово инвестиране от десетилетие.
"Предварителните условия за повторното отваряне на IPO пазарите са налице, а компаниите за дялови инвестиции притежават големи активи, които са привлекателни за инвеститорите на публичните пазари," казва Гарет Маккартни, ръководител Пазари на собствен капитал в UBS.
Някои компании за управление на активи разглеждат възможността да станат публични, подобно на компаниите от своите портфейли, в опит да финансират разрастване на дейността и да позволят на собствениците да продадат своите дялове.
Британската CVC може да възобнови своите планове за листване, след като отложи IPO-то си по-рано през настоящото тримесечие, докато General Atlantic планира да се листне в САЩ.
"Корпоративните отделяния също са опция за следващата година," казва Андреас Бернстоф, ръководител Пазари на собствен капитал в BNP Paribas за Europe, Близкия изток и Африка.
Очаква се да се присъединят и европейски конгломерати, като Bayer, Renault, Sanofi и Vivendi, които обявиха планове за потенциални отделяния на свои подразделения.
Банкери предупреждават, че ще трябва да има няколко успешни IPO-та през новата година, преди пазарът да се отвори за по-голяма група от компании.
Президентските избори в САЩ може също да ограничат времето, в което компаниите имат достъп до пазарите на собствен капитал през втората половина на 2024 г.
Докато IPO пазарът се възстанови, участниците в сделки се надяват да продължат да генерират такси от уреждането на продажби на дялове в компании, които вече се търгуват на борсата.
"Вторичните продажби на акции бяха определящи през тази година и това ще продължи през следващата, макар и в по-малка степен, предвид високите обеми през 2023 г.," казва Джеймс Палмър, ръководител Пазари на собствен капитал за Европа, Близкия изток и Африка в Bank of America.
В последните няколко месеца акционери продадоха дялове, оценявани на милиарди долари, в компании, като Heineken и Лондонската фондова борса. Правителствата също така започнаха да продават дялове в банки, спасени в предишни кризи, в това число Monte dei Paschi и ABN Amro.
Бордовете на директорите на компании може също така да се обърнат към собствен капитал и конвертируем дълг, като алтернатива за рефинансирането на предстоящи падежи по дълга, предвид по-високите лихвени проценти.
"Смятам, че 2024 г. има потенциал да бъде много различна," казва Алоке Гупте, ръководител Международни пазари за собствен капитал в JPMorgan. "Волатилността вероятно ще продължи, но има причини да се вярва, че 2024 може да бъде по-добра от 2023 г.?"
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бизнес климатът във всички сектори се влошава през октомври
преди 28 минAI вече пише една четвърт от кода на Google
преди 59 минЕвропа и САЩ се боят от инфлацията. Но по различни причини
преди 1 часПроизводствените цени с 0.8% спад през септември
преди 1 часАвиацията пред изгубено десетилетие заради забавените доставки на самолети
преди 1 часРядък изглед от космоса: Ледник в Антарктида сякаш дими
преди 1 часПрочети още
Тръмп заплаши ЕС: Ще платят „висока цена“, ако стана президент
darik.bgДжо Байдън нарече симпатизантите на Тръмп “боклук“ (ВИДЕО)
darik.bgХиляди грузинци излязоха по улиците на Тбилиси, за да протестират срещу изборните резултати
darik.bgДимитър Бербатов участва в тренировката на ЦСКА
dsport.bgСтадион "Варна" ще струва 139 милиона
dsport.bgИвелина Драгнева, репортер на bTV, стана майка на момченце
9meseca.bgКак да обзаведете спалнята, ако имате алергии
idei.bgЖилище от 11 кв.м - възможно ли е?
idei.bgКак да намалите сметките за отопление у дома
idei.bg