Европейският съюз добави руската компания Alrosa, най-големият производител на диаманти в света, както и нейния главен изпълнителен директор Павел Алексеевич Мариничев, към списъка със санкции и забрани за внос, заради войната на Москва срещу Украйна.

"В съответствие със забраната за диаманти, която въведохме с 12-ия пакет от санкции, днес ЕС включва Alrosa, най-голямата компания за добив на диаманти в света, и нейния главен изпълнителен директор“, коментира ръководителят на външната политика на ЕС Жозеп Борел в платформата X (бившата Twitter).

Alrosa и нейният главен изпълнителен директор ще бъдат обект на визови забрани и замразяване на активи в Евросъюза

ЕС заяви, че компанията, която генерира 90% от производството на диаманти в Русия, представлява важна част от икономически сектор, който осигурява значителни приходи на руското правителство.

Износът на диаманти от Русия възлиза на около 4 милиарда долара за 2022 г.

През декември ЕС се съгласи да забрани естествените и синтетичните диаманти, изнасяни от Русия, в координирана стъпка с Г-7, като мярката влезе в сила на 1 януари тази година. Блокът има за цел да затегне санкциите, за да ограничи допълнително приходите, постъпващи в бюджета на Кремъл и осигуряващи финансиране руската армия в Украйна.

Забраната за износ на руски диаманти, обработвани в трети страни, ще бъде въведена поетапно до септември.

Произходът на диаманта се определя в началото на веригата за доставки, когато му бъде издаден сертификат по т. нар. Кимбърлийския процес, който има за цел да предотвратява продажбата на "кървави диаманти", с които се финансират войни.

След това обаче скъпоценните камъни могат да бъдат трудни за проследяване.

Преди решението диамантената индустрия агресивно лобира сред държавите от Г-7 за това как трябва да се приложи забраната, като основните играчи на пазара твърдят, че мярката като цяло е неприложима и ще навреди на световната търговия с диаманти.

Белгия, където е базиран най-големият център за търговия с диаманти в света, настоява, че системата трябва да бъде въведена, за да направи ембаргото върху руския износ ефективно.

Пристанищният град на страната Антверпен, някога доминиращ глобален търговски център, през последните години губи влияние под натиска на конкурентите в лицето на Индия и Обединените арабски емирства.