Усилията за отговорно управление и устойчиво развитие несъмнено се превръщат в конкурентни предимства за бизнесите в период, когато, от една страна, потребителите са особено критични към действията на компаниите, а от друга – светът има нужда от спешни мерки за овладяване на редица социални, икономически и екологични проблеми.

Новият диференциатор на пазара засяга не само връзката между брандовете и клиентите, но и разширяващия се кръг от заинтересовани страни, които оценяват поведението на компаниите спрямо обществото.

„Обществото вече разглежда представянето на бизнесите в доста по-широк спектър. Ако преди години важни бяха финансовите резултати и потенциала за растеж, то сега се обръща сериозно внимание и на политиките за устойчивост, като при решенията си инвеститорите, например, използват и т.нар ESG рейтинги, които измерват доколко дадена компания е изложена на дългосрочни екологични, социални и управленски рискове и как би се справила с тях.

Тази практика се очертава като движеща сила на устойчивото развитие за самите бизнеси, защото ги мотивира да бъдат по-успешни в тази сфера, като насърчава здравословната конкуренция“, коментира Маргита Колчева, старши съветник „Устойчиво развитие“ в Yettel.

За да добием по-добра представа за значимостта на действията ни, трябва да гледаме картината по-цялостно и в мащаб, допълва експертът.

Последният доклад за напредъка по Целите на ООН за устойчиво развитие прави точно това. Постигнатите резултати до момента обаче са крайно недостатъчни и дори тревожни.

В глобален план, едва 2 от общо 17-те цели се развиват спрямо заложените очаквания. Но дори и с техния успех, при сегашния темп на изпълнение, до 2030 г. нито една цел няма да бъде напълно реализирана, се посочва в доклада.

Освен стряскащи, тези прогнози са показателни, че макар все повече компании да се насочват към устойчивото развитие, индивидуалните усилия не са достатъчни, за да се постига необходимият напредък.

„Висшата цел, към която всички ние се стремим – по-доброто бъдеще, трябва да стои над конкуренцията и дори да бъде стимул за компаниите да обединят усилията си. Защото нито един бизнес не работи във вакуум – всички сме част от по-големи общности, уязвими на настъпващите промени.

В търсенето на баланс между растеж и устойчивост, именно партньорствата ни помагат да бъдем по-ефективни и да отговорим на новите предизвикателства. Те са също добър източник на идеи и иновации чрез споделяне на опит и добри практики“, казва още Маргита Колчева.

Успешен пример за това е организираната от Yettel бизнес закуска ESG Connect, която в края на миналата година събра клиенти и партньори на телекома с цел обмяна на опит в интегрирането на принципите за устойчивост в областта на околната среда, социалната сфера и управлението в бизнеса.

Срещата се фокусира върху добавената стойност на колаборациите в ESG направленията, давайки възможност на различни експерти да представят бизнес решенията си пред аудиторията.

Подчертавайки своя ангажимент към устойчивото бъдеще, Yettel показа напредъка си в четирите стратегически за телекома теми – околна среда, хора, технологии за устойчиво бъдеще и управление, основано на почтеност и прозрачност, заложени в стратегията за устойчиво развитие.

По думите на Маргита Колчева, инициативата на Yettel ще продължи и през 2024 г., като се обмисля разширяване на кръга от участници с още заинтересовани страни, освен клиенти и партньори.

ESG Connect

Колаборациите с други компании са важни и във връзка с начина на изчисляване на негативния отпечатък на всяка организация, допълва ESG експертът и дава пример с емисиите от Обхват 3, които включват индиректните емисии, генерирани от други източници извън компанията в рамките на веригата на стойността (включваща веригата за доставки и отпечатъка, генериран от клиентите, по време на използването на продуктите и услугите на дадена компания).

Контролът в тази посока ще расте дори още повече. В ход са регулаторни промени, които ще задължат бизнесите да проследяват емисиите на доставчиците си и дори на крайните си клиенти, когато потребяват стоката или услугата.

Директивата на ЕС за надлежна проверка на корпоративната устойчивост, която се очаква да бъде приета тази година, ще следи за въздействието и устойчивостта на веригата на доставки.

„Пред компаниите стои нелеката задача да преместят фокуса от собственото си въздействие и да бъдат по-активни в ангажирането и контрола на доставчиците си.

Освен сериозни усилия, това е и ценна възможност да оказваме по-голямо въздействие отвъд границите на организацията, в която сме – да залагаме високи стандарти за работа, да създаваме иновации и да осигуряваме високи нива на прозрачност по цялата верига на доставки“, заключва Маргита Колчева.

Като част от своята стратегия за устойчивост, Yettel, заедно с PPF Telecom Group, разработва цялостна програма за ангажиране на доставчиците си, за да гарантира, че въздействието им върху околната среда също се взема предвид при избора им, както и че тези техни усилия са правилно отразени в изчисленията на емисиите от Обхват 3.