Големите държавни банки в Китай предприеха спешни мерки в подкрепа на юана, затягайки ликвидността на офшорния валутен пазар.

В същото време, те активно продаваха щатски долари на континенталния регулиран пазар, на фона на срива на местните капиталови пазари, съобщава Ройтерс. 

Целта на интервенцията е да се предотврати рязката обезценка на юана, твърдят анонимни източници, близки до държавните финансови институции.

Референтният борсов индекс Shanghai Composite отчете най-големия си еднодневен спад от април 2022 г. насам, понижавайки се с 2.7% в понеделник (22 януари).   

Офшорните фондове на банките са продали приблизително 1.6 милиарда долара в китайски акции досега тази година, като доверието на инвеститорите е накърнено от признаците на забавяне на втората по големина икономика в света.

Офшорните форуърди на юана за следващия ден пък скочиха до над двумесечен връх от 4.25 пункта късно в понеделник, тъй като пазарните участници очакват още по-строги ликвидни условия. Ръстът идва на фона на ограничаването на кредитирането от страна на държавните банки. 

Този ход ефективно стегна ликвидността в офшорни юани и повиши цената на шортинга на валутата. Междувременно, те продаваха долари на континенталния валутен пазар, за да предотвратят бързите спадове на юана.

Китайската валутна система представлява “хибрид” между пазарните механизми и държавното регулиране. На континенталния пазар, (т. нар. on shore) има ограничение за движението на валутния курс спрямо долара от 2% нагоре или надолу спрямо фиксинга на централната банка за деня, а достъпът за чужденци е ограничен. 

На офшорния пазар, който се осъществява основно на борсата в Хонконг, подобни лимити не съществуват. Държавните банки често действат от името на китайската централна банка на валутния пазар, но те могат да търгуват от свое име или да изпълняват поръчки на клиенти.