Amazon беше глобена с 32 милиона евро във Франция за прекомерно наблюдение на служителите. Надзорният орган в страната, който контролира защитата на личните данни, определи практиките на компанията като незаконни, предава BBC. 

Френският информационен регулатор CNIL (Commission nationale de l'informatique et des libertés) заяви, че Amazon France Logistique, която управлява складове в страната, е записвала данни от ръчните скенери на работниците.

Установено е, че Amazon проследява активността им толкова прецизно, че се е налагало работниците да оправдават всяко прекъсване на работата си, дори за няколко минути. 

Компанията посочи, че не е съгласна с констатациите на CNIL и ги нарече "фактически неверни".

Френската агенция за защита на данните разследва складовете на Amazon заради оплаквания от служители, както и заради редица медийни публикации за условията на труд. Тя очерта редица области, в които Amazon е нарушила Общия регламент за защита на данните (GDPR). 

Това включва система с три предупреждения за наблюдение на дейността на служителите, която CNIL определя като незаконна.

Едно от предупрежденията се задействало, ако даден елемент е сканиран твърде бързо или по-малко от 1.25 секунди след сканиране на предишен елемент, което увеличава риска от грешка.

Друг сигнал се задействал при прекъсвания на работата от 10 минути или повече, докато трети проследявал прекъсванията между една и 10 минути. CNIL също така е отправила и официално запитване до Amazon защо е необходимо да пази данните на работниците в продължение на 31 дни.

 "Системите за управление на складове са индустриален стандарт и са необходими за осигуряване на безопасност, качество и ефективност на операциите, както и за проследяване на съхранението на инвентара и обработката на пакети навреме и в съответствие с очакванията на клиентите“, се посочва в официалното изявление на компанията.

Във Великобритания американският технологичен гигант също беше разследван за подобни случаи.

Ръководителят на политиката на Amazon за Европа Браян Палмър коментира пред британска парламентарна комисия през ноември 2022 г., че ако служител има три предупреждения за нарушения на производителността в системата, той може да бъде уволнен.  

CNIL обяви, че Amazon вече има достъп до много данни, за да постигне качество и безопасност в своите складове, като нарече системата "прекалено натрапчива".

Регулаторът също така отбелязва, че проследяването на служителите толкова внимателно може да доведе до необходимостта те да оправдават дори кратко прекъсване на сканирането.

Amazon използва данните, събрани от скенерите, за да планира работата в своите складове, да оценява служителите на седмична база и да ги обучава. Според властите във Франция обаче, Amazon не се нуждае от достъп до най-малките подробности за служителите. 

Американският технологичен гигант беше глобен и в Обединеното кралство за това, че не е информирал правилно работниците и външните посетители за наблюдението.

В отговор на решението синдикатът GMB, който представлява складовите работници на Amazon в Обединеното кралство, заяви, че служителите на компанията са изправени пред „ужасяващи нива на контрол и наблюдение“.