На днешната дата през 1984 г. на пазара излиза Apple Macintosh – първият успешен масов персонален компютър, включващ графичен потребителски интерфейс, вграден екран и мишка.

Macintosh, който впоследствие е преименуван на Macintosh 128K, е първият персонален компютър от марката на Apple.

По днешните стандарти малкият екран, квадратната форма и елементарните графики на първия Macintosh изглеждат нелепо. Устройството дори не е първият персонален компютър. Мнозина обаче смятат, че е първият, който променя света. Представянето му от страна на Стив Джобс пък става образец за много от по-късните му излизания на сцена, по време на които представя редица продукти на Apple, в това число iMac и iPhone.

Днес Mac 128K, наречен така, защото се предлагал със 128kb RAM памет, е музеен експонат. Apple спира производството на компютрите през октомври 1985 г. и преустановява софтуерната поддръжка за тях през 1998 г.

Как започва всичко?

През 1978 г. Apple започва да организира проекта Apple Lisa, целящ създаването на машина от следващо поколение, сходна на усъвършенстван Apple II или на все още непредставения IBM PC. През 1979 г. съоснователят на Apple Стив Джобс научава за напредналата работа по графичните потребителски интерфейси (GUI) в Xerox PARC. Той урежда инженери на Apple да посетят PARC, за да видят системите в действие. Незабавно след това проектът Apple Lisa е пренасочен, така че да използва GUI, което по онова време е било далеч отвъд микропроцесорните способности.

Нещата се променят драстично с пускането на 16/32-битовия микропроцесор Motorola 68k през 1979 г., който предлага една идея по-добро представяне и превръща съществуването на софтуерна GUI машина в практическа възможност. Основното оформление на Lisa е готово до голяма степен до 1982 г., като на този етап постоянните призиви на Джобс за подобрения водят до това, че е отстранен от проекта.

По същото време, когато Lisa се превръща в GUI машина през 1979 г., Джеф Раскин стартира проекта Macintosh. Дизайнът по онова време бил на евтина, лесна за използване от средностатистическия потребител машина. От екипа на Macintosh молят Бърел Смит да интегрира микропроцесора на Apple Lisa в Macintosh, така че да може да изпълнява графични програми. До декември 1980 г. Смит успява да проектира дънна платка, която интегрира 8-мегахерцов процесор Motorola 68k. Дизайнът на Смит използва по-малко RAM от Lisa, което прави производството на платката значително по-рентабилно.

Иновативният дизайн на Смит, който комбинира ниските производствени разходи на Apple II с изчислителната мощ на процесора на Lisa Motorola 68k, започва да привлича вниманието на Джобс. Той поема управлението на проекта, след като решава че Macintosh е по-продаваем от Lisa, което пък води до напускането на бившия ръководител на проекта Раскин през 1981 г. Съоснователят на Apple Стив Уозняк, който оглавявал проекта заедно с Раскин, отсъствал временно заради претърпяна самолетна катастрофа по-рано през годината, което улеснява завземането на програмата от страна на Джобс.

Macintosh е представен на света със струваща 1.5 млн. долара реклама, заснета от Ридли Скот, която е препратка към романа на Джордж Оруел „1984“. Тя е излъчена по време на третата четвърт на финала по американски футбол Супербоул 28 на 22 януари 1984 г. и в днешно време е считана за "преломно събитие" и "шедьовър".

Продажбите на Macintosh започват два дни след излъчването на рекламата, а компютърът се предлага заедно с две приложения, предназначени да демонстрират неговия интерефейс MacWrite и MacPaint.

Apple харчи 2.5 млн. долара, за да закупи всичките 39 рекламни страници в специално следизборно издание на Newsweek и пуска "Тестдрайв на Macintosh" - промоция, която позволява на потенциални купувачи с кредитна карта да вземат компютър Macintosh за 24 часа и да го върнат в дилър на продуктите след това. Общо 200 000 души се включват, но промоцията не се харесва на дилърите, тъй като предлагането е ограничено, а много от машините са върнати в толкова лошо състояние, че след това да не могат да бъдат продадени. Тази рекламна кампания принуждава главният изпълнителен директор на Apple Джон Скъли да вдигне цената на компютъра от 1 995 на 2 495 долара. Въпреки всичко компютърът се продава добре и генерира повече продажби от IBM PCjr, който излиза на пазара същата година. Един от дилърите съобщава за списък с над 600 чакащи поръчки.

До април 1984 г. компанията продава 50 000 компютъра Macintosh и се надява да достигне 70 000 до началото на май и близо 250 000 до края на годината.

С пускането на Macintosh 512K през септември, при който паметта е увеличена от 128KB на 512KB, първият Macintosh е ребрандиран като Macintosh 128K.

Увеличената на 512K RAM памет е от съществено значение за Macintosh, тъй като вече позволява използването на по-мощни софтуерни приложения, като популярното по онова време Microsoft Multiplan. В продължение на повече от година Apple продължава да рекламира Macintosh 128K като компютър на базово ниво, Macintosh 512K като компютър на средно ниво и Lisa като компютър от висок клас.

Трудностите при използването на софтуер с ограничената свободна памет на Macintosh 128K, заедно с новия потребителски интерфейс и по-различния модел на програмиране, отказват доставчиците на софтуер от поддръжата. Macintosh 128K остава със сравнително малка софтуерна библиотека, ограничена до набор от ранни и специално създадени програми.

Apple Macintosh днес

Въпреки малката му памет, липсата на модел или възможност за интернет връзка и елементарната графика и до днес има общност от запалени почитатели на този на пръв поглед древен хардуер, пише BBC.

Някои притежатели на Mac 128K използват устройствата за да играят на игри като Frogger или Lode Runner като всичко се случва на черно бял екран. Първият Macintosh с цветен монитор - Macintosh II, се появява едва през 1987 г.

Първите машини Macintosh днес може да бъдат продадени на цени колкото съвременен компютър. За колекционерите пък те са част от компютърната история и съдържат подписите на екипа вградени в пластмасата на корпуса.