Китай, която се опитва да настигне САЩ в сферата на изкуствения интелект (AI), е одобрила над 40 модела с AI за обществено ползване през първите шест месеца, откакто властите започнаха процеса.

Китайските регулаторни органи са одобрили общо 14 големи езикови модела (LLM) за обществено ползване през миналата седмица, информира китайското издание Securities Times.

Това е четвъртата група одобрения, издадени от Китай, в която попадат компании, като Xiaomi Corp, 4Paradigm и 01.AI.

През миналия август Пекин започна да изисква от технологичните компании да получават одобрение от регулаторните органи, за да могат да предоставят своите големи езикови модели за публично ползване.

Това е пример за подхода на Китай към развитието на AI технологията, като в същото време се стреми да я държи под свой контрол.

Пекин одобри първата група AI модели през август, малко след като процесът по одобрение беше приет. Baidu, Alibaba и ByteDance бяха сред първите китайски компании, които получиха одобрения.

След това китайските регулаторни органи издадоха още две групи одобрения през ноември и декември, преди през настоящия месец да бъдат одобрени поредните AI модели.

От правителството не разкриват точния списък с компании, но според Securities Times, досега са одобрени над 40 AI модела.

Китайските компании бързат да разработват AI продукти, откакто чатботът ChatGPT на OpenAI се появи с гръм и трясък през 2022 г.

Тогава Китай е разполагала със 130 големи езикови модела, което представлява 40% от всички по света и е изоставала единствено зад САЩ, която е била с 50% дял, според данни на CLSA.

Един от водещите чатботове в Китай, които са подобни на ChatGPT, е Ernie Bot на Baidu. Той вече има над 100 милиона потребители, заяви през декември главният технологичен директор на компанията.