България отчита втория най-голям скок в Индекса на щастието на ООН за периода 2021-2024 г., в сравнение с периода 2006-2010 г.
Страната ни заема 81-во място в тазгодишната класация, придвижвайки се нагоре с цели 63 места, в сравнение с подреждането през 2013 г., след като е увеличила оценката си с близо 1.6 пункта - до 5.46. В сравнение с 2023 г., България се придвижва с четири места напред в класацията.
Сърбия е единствената страна, която ни изпреварва в скока, като там придвижването напред за същия период е с 69 места до 37-мата позиция. Челната тройка по този показател се оформя от Латвия.
На противоположния полюс е представянето на Афганистан, която пада с 13 места в класацията, в сравнение с 2013 г., заемайки последното място от 143 държави през 2024 г.
Най-щастливи у нас са младите хора на възраст под 30 г., които заемат 40-о място в общата класация за тази възрастова група. Хората на възраст над 60 г. обаче се нареждат на 90-о място.
Най-голяма разлика в класирането при двете възрастови групи се наблюдава в Хърватия - 66 места. България е в групата с разлика от над 50 места, заедно с Молдова и Сърбия.
Кои са най-щастливите страни в света?
Топ 10 в класацията остава почти без промяна отпреди пандемията. Финландия продължава да бъде най-щастливата страна в света, следвана отблизо от Дания, а всичките пет скандинавски държави са в челната десетка.
При следващите 10 държави обаче има повече промени, тъй като страните в преход от Източна Европа се изкачават в класацията, най-вече Чехия, Литва и Словения.
Това отчасти е и причината САЩ и Германия да отстъпят до 23 и 24-о място в класацията и за първи път от повече от 10 г. да не са част от Топ 20.
По-младите са по-щастливи
В много от регионите - но не във всички, по-младите хора са по-щастливи от по-възрастните. В Северна Америка обаче щастието намалява толкова рязко при младите, че възрастните са по-щастливи от тях.
В същото време, в страните в преход от Централна и Източна Европа младите са много по-щастливи от старите. В Западна Европа, като цяло, щастието е приблизително еднакво във всички възрастови групи, докато на други места намалява с напредването на възрастта.
По тези причини класацията на страните по щастие се различава значително при младите и при старите хора.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кои печели и кой губи в Европа от поскъпващия долар?
14.01.2025Най-голямата италианска банка за първи път купи биткойни на спот пазара
14.01.2025Кой е милиардерът, искащ да купи TikTok?
14.01.2025НСИ: Продуктите от собствени марки на Kaufland са с 30% по-изгодни от еквивалентите им
14.01.2025Новата такса задръстване облекчи трафика в Ню Йорк
14.01.2025Скъпите жилища в Европа водят до недостиг на служители
14.01.2025Прочети още
Billboard разкри кои са най-дългоочакваните албуми на годината
darik.bgЗеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bgБитка на върха: Нотингам Форест отново спъна Ливърпул
dsport.bgСлед страхотна драма и продължение: Олимпиакос и Везенков сломиха Баскония
dsport.bgКак маслото от вечерна иглика помага на бъдещите майки
9meseca.bg