През изминалата година беше открит вторият по височина небостъргач в света, катедралата Нотр Дам беше повторно отворена и бяха представени безброй футуристични градски мегапроекти.
Въпреки това, светът на архитектурата все повече признава стойността на по-скромните постижения.
През март най-престижното отличие в индустрията - наградата Pritzker, беше неочаквано присъдена на японския пионер в жилищното строителство Рикен Ямамото, докато малко училище в предградие на Австралия беше обявено за най-добра нова сграда на Световния архитектурен фестивал.
Така че, докато 2025 г. (както винаги) ще бъде празнуване на грандиозни инфраструктурни проекти и инженерни постижения, по-малките начинания - и тези с истински екологични качества - също могат да се окажат в светлините на прожекторите.
От иновативни дървени сгради до едно от най-големите нови летища в Азия, ето 11 проекта, по които ще се работи през следващите 12 месеца.
Нов рибен пазар в Сидни, Австралия
Третият по големина рибен пазар в света става още по-голям.
Повече от осем години след като правителството на Нов Южен Уелс обяви преместването на историческия рибен пазар в Сидни - който датира от 1870 г., но е на сегашното си място от 1966 г. - блестящата нова четириетажна сграда отваря врати на съседен терен от 3.6 хектара.
Проектиран от 3XN Architects и австралийската компанията BVN (която обещава на посетителите „мултисензорно изживяване“), съоръжението балансира туристическата инфраструктура с функционалностите на работещ пазар на едро.
Логистиката и операциите са скрити в сутерена, докато горните етажи съдържат пазарна зала за посетители и зала за търгове, където ресторантьори и търговци на дребно наддават за пресен улов.
Проектът ще помогне за подмладяването на индустриалната част на пристанището с магазини, ресторанти, алея и градски парк, докато отличителният вълнообразен покрив е покрит с 350 триъгълни слънчеви панела.
Големият пръстен (Grand Ring), Осака, Япония
От април до октомври вторият град в Япония - Осака, планира да посрещне около 28 милиона посетители на Експо 2025, на което ще се представят около 40 държави с персонализирани павилиони.
Централният елемент обаче е самото място: Големият пръстен - непрекъсната кръгла дървена конструкция с обиколка близо 2 км, която ще развежда посетителите из огромното място.
Когато Осака за първи път беше домакин на изложението през 1970 г., беше издигнат огромен покрив с пространствена рамка от най-известните авангардни японски архитекти по онова време.
В епоха, в която дървените сгради предлагат алтернатива на въглеродно-интензивния бетон, изглежда подходящо, че създателят на Grand Ring Соу Фуджимото представя отчетливо японския поглед върху глобалната тенденция.
Използвайки местно дърво от кедър и кипарис (както и шотландски бор), визията на архитекта съчетава модерни строителни методи с дървените съединения, традиционно използвани в японските храмове и светилища.
С почти 60 000 квадратни метра, тя ще бъде сред най-големите дървени сгради в света. Въпреки че се планира като временна конструкция, има продължаващ дебат за това дали - или как - структурата може да бъде запазена.
Life and Mind Building, Оксфорд, Великобритания
Оксфордският университет в Обединеното кралство може да е тясно свързан с грандиозната готическа архитектура, но също така оперира с непрекъснато развиващо се портфолио от съвременни имоти, разпръснати из града.
Последният от тях - нова сграда за науки за живота с площ от 25 000 квадратни метра, завършва най-големия строителен проект, предприеман някога в многовековната история на институцията.
Проектирането на Life and Mind Building отразява академичен принцип: обединяването на отделите по експериментална психология, растителни науки и зоология под един покрив ще насърчи по-голямо сътрудничество и ангажираност между тях.
Вътре гъвкавите лабораторни пространства отговарят на нуждите на различните дисциплини, докато общественият площад предлага шанс за по-небрежни взаимодействия.
Въпреки многото модерни щрихи, американската архитектурна компания, стояща зад проекта - NBBJ, „кима“ към архитектурното наследство на университета чрез каменни фасади и контрафорси, които създават това, което тя нарича „вечен, но разпознаваем външен вид“.
Канадско училище, Чолула, Мексико
Органичната архитектура често се слави с това, че се смесва (или дори изчезва напълно) в пейзажа, оставяйки възможно най-малко следи върху околностите. Може би няма по-добър пример за това от канадското училище на архитектурната фирма Sordo Madaleno в Чолула, Мексико.
Спокойният кампус търси вдъхновение в топографията на региона - а именно близката предиспанска пирамида и вулкана Попокатепетъл, който служи като драматичен фон.
Училището е разположено около седем кръгли структури, които са под формата на припокриващи се хълмове, чиито терасовидни повърхности осигуряват зелени площи, които учениците да изследват.
Международно летище Течо, Пном Пен, Камбоджа
Камбоджа заменя международното летище на своята столица Пном Пен с такова, което може да обслужва шест пъти повече посетители.
Част от амбициозния стремеж на страната да увеличи броя на туристите и да се превърне в регионален авиационен център, първоначалният капацитет на новото международно летище Течо от 13 милиона пътници годишно, в крайна сметка, ще нарасне до 30 милиона.
Сградата на терминала, разположена на 20 км южно от центъра на града, ще бъде една от най-големите в Югоизточна Азия. Плановете за генериране на енергия чрез слънчева ферма на място я поставят и сред най-екологичните на планетата, според архитектите от Foster + Partners.
С форма, вдъхновена от традиционния камбоджански дизайн, основният покрив на терминала се поддържа от серия от структурни „дървета“ (истински дървета също ще се издигат през голяма централна празнина).
Решетъчната стоманена обвивка на конструкцията ще филтрира дневната светлина и ще осветява интериор, пълен с тропическа зеленина, а пътниците ще достигат до изходите през две крила с аеродинамична форма.
Реконструкция на Южна гара, Бостън, САЩ
Голямото разширение на Южната гара на Бостън - най-натоварения наземен транспортен център в Нова Англия, приключва тази година. Проектът за преустройство ще увеличи капацитета на автобусите и железниците на терминала съответно с 50% и 70%.
Предизвикателството пред американската компания Pelli Clarke & Partners беше не само да преосмисли залата на центъра и да издигне извисяващ се 51-етажен небостъргач над него, но и да уважи оригиналната сграда на гарата.
Вписана в Националния регистър на историческите места на САЩ, тя стои там от 1899 г.
Полученият контраст — между блестящо стъкло и изветрял камък, няма как да не бъде рязък. Но меката, скулптурна форма на кулата се стреми да допълни своя исторически аналог. Междувременно, разширеният, сводест коридор предлага на посетителите по-грандиозно пристигане.
Гьоте институт, Дакар, Сенегал
Първият в историята африкански носител на наградата Pritzker, наречена „Нобел за архитектура“ - Франсис Кере, използва своя глобален профил, за да трансформира застроената среда на своя роден континент.
Архитектът е дългогодишен шампион на „народния“ дизайн, обърнат към традиционните строителни материали и техники. Неговата визия за новия сенегалски клон на Гьоте институт - германския център за културен обмен, е пример за това.
Нежните извивки на сградата с площ от 1 700 квадратни метра са проектирани да отразяват очертанията на околните сенници. Тя е изградена предимно от местни тухли, които са направени от уплътнена земя и са подредени в решетъчни образувания, за да насърчат естествената вентилация.
Urban Glen, Ханджоу, Китай
Повече от десетилетие след отварянето на централата на CCTV в Пекин, за да се превърне в най-известната съвременна сграда в страната, нейният съдизайнер Оле Шеерен продължава да оставя своя отпечатък.
Компанията на германския архитект - Büro Ole Scheeren, в момента изпълнява големи проекти в различни китайски градове, от Шенжен до Нанкин.
Сред най-впечатляващите сред тях е Urban Glen - двойка стъпаловидни кули, съдържащи близо 84 000 квадратни метра офис площи, хотел и пространство за отдих в източния град Ханджоу.
Подобно на хълмовете, заобикалящи града от три страни, двете кули (в едината от които се помещава хотел Rosewood) изглежда се спускат в изкуствена долина от покривни тераси, магазини и публично изкуство.
Метро, Рияд, Саудитска Арабия
През 2020-те години Саудитска Арабия обяви множество мегамащабни (и често бомбастични) архитектурни начинания - от нов град, подреден в линия, до небостъргач с форма на куб, който ще се превърне в една от най-големите структури в света.
Но плановете за допълване на градския транспорт на столицата Рияд с така необходимата метро система датират от преди повече от десетилетие.
Състояща се от шест линии, огромната мрежа ще трансформира начина, по който се движи градът - с дневен капацитет от 3.6 милиона пътници.
Надземните метростанции ще бъдат визуални зрелища, като Zaha Hadid Architects и германската компания Gerber Architekten са сред известните чуждестранни фирми, поканени да проектират някои от 85-те спирки.
Въпреки че проектът беше открит през ноември и много от линиите влязоха в експлоатация миналия месец, той не е завършен.
Може би най-забележителната станция, която предстои да бъде открита, е Qasr Al Hokm на известната норвежка фирма Snøhetta – с нейния удивителен навес от неръждаема стомана, осигуряващ сянка и насочващ естествена светлина към вътрешността на пещерата.
Бизнес център Skypark, Люксембург
Европа продължава да разширява границите на дървеното строителство, като Франция вече изисква всички нови обществени сгради да включват поне 50% дървен материал.
Съседният Люксембург, междувременно, скоро ще посрещне една от най-големите хибридни дървени сгради на континента досега: бизнес центърът Skypark.
Разположен върху повече от 78 000 квадратни метра подово пространство, той е построен с помощта на над 15 300 кубични метра дървен материал - достатъчно, за да напълни шест басейна с олимпийски размери - докато медната фасада е направена от 80% рециклиран метал.
Със своите заоблени ръбове, уникалната форма на структурата може да се разбира като две редуващи се зигзагообразни ленти, които се извиват една през друга по протежение на обекта.
Техните различни пресичания създават серия от дворове и покривни пространства, като обитателите на сградата никога не се намират на повече от 50 метра от зелена тераса, според архитектите BIG.
Сградата, чиято първа фаза завършва през февруари, включва предимно офис площи, в допълнение към магазини и хотел. Но дворовете на нивото на земята ще бъдат отворени за минувачи - и авиоентусиасти, които ще могат да се насладят на гледка към съседното летище Люксембург.
Мостът Danjiang, Тайпе, Тайван
В продължение на почти девет години фирмата на покойната Заха Хадид продължава нейното наследство, създавайки десетки нови дизайни, канализиращи идентичността на архитекта, наречен „Кралицата на кривата“.
Но мостът Danjiang в Тайван беше обявен през 2015 г. - годината преди смъртта на Хадид - което означава, че ще бъде сред последните реализирани проекти, които тя лично ръководи.
Дългата близо километър конструкция ще свърже четири основни магистрали през устието на река Тамсуй, която минава през столицата на Тайван - Тайпе.
Той се отличава с изненадващо тънък профил, като цялата конструкция се поддържа само от една бетонна мачта (което „минимизира“ „визуалното въздействие“ на моста върху заобикалящата го среда). Той ще се превърне в най-дългия в света едномачтов асиметричен въжен мост, когато бъде открит по-късно тази година.
Знак за уникалната естетика на архитекта е, че дори и само с една мачта, нейните заоблени ръбове и изкривена форма са характерни за Хадид.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
И чешката централна банка поглежда към биткойна
преди 11 минКрасивото растение, което е смъртоносно за околната среда
преди 19 минМъжът, който не прави нищо и изкарва по $80 000 годишно
преди 29 минНай-влиятелните паспорти в света за 2025 г.
преди 43 минБелгийската агенция по храните: Не яжте коледните елхи
преди 48 минJPMorgan връща служителите си в офиса по пет дни в седмицата?
преди 1 часПрочети още
Огромен горски пожар в Лос Анджелис наложи евакуацията на 30 хиляди души (СНИМКИ И ВИДЕО)
darik.bgИдея на Тръмп: Канада да стане „51-вият щат на САЩ“
darik.bgСъдът отхвърли искането на Тръмп за отлагане на присъдата по делото със Сторми Даниълс
darik.bgЛанс форсира трансфера на Коялипу още преди ПСЖ
dsport.bgВицешампионът на Аржентина цака бразилски гранд за ас на Лудогорец
dsport.bgСредната възраст на жените при раждането на първото им дете се покачва
9meseca.bg5 гениални трика за обновяване на стари подови настилки
idei.bgТенденция за декора на малки пространства, която ще видите навсякъде през 2025 г.
idei.bgНеобичайни употреби на пепелта от камината
idei.bg