Телевизионната аудитория в САЩ на изиграния по-рано през годината финал по американски футбол Супербоул достигна рекордните 123 милиона души.
Освен най-голямото спортно събитие в страната, краткия концерт в почивката между полувремената и няколко кадъра на Тейлър Сифт в публиката, зрителите също така изгледаха и шест 30-секунди реклами на Temu – китайски уебсайт за онлайн търговия.
Гигантът в онлайн пазаруването е критикуван от политици в САЩ и Великобритания, че продукти, които се продават през него, може да са произведени с помощта на принудителен труд.
От Temu пък казват, че "строго забраняват" използването на принудителен, наказателен или детски труд от страна на всички свои търговци.
Компанията, която продава всичко - от дрехи до електроника и мебели, първо стартира в САЩ през 2022 г., а по-късно и във Великобритания и останалата част от света.
Оттогава тя редовно оглавява световните класации за най-изтегляни приложения, като малко под 152 милиона американци използват услугите ѝ всеки месец, сочат данни на SimilarWeb.
Това е "Amazon на стероиди," казва анализаторът в сферата на търговията на дребно Нийл Сондърс, а с рекламната ѝ фраза "пазарувай като милиардер" популярността на компанията скача значително и тя вече доставя до 50 държави по света.
30-секундната реклама по време на Супербоул струва около 7 млн. долара, а по време на тазгодишния мач Temu имаше шест реклами. "Това са много пари за много кратка реклама," казва Сондърс.
"Те обаче бяха изгледани от огромен брой хора и знаем, че след тях изтеглянията на приложението на Temu скачат," допълва той.
Данни на SimilarWeb предполагат, че индивидуалните посетители на платформата в световен мащаб нарастват с близо една четвърт в деня на Супербоул, в сравнение с предходната неделя, като 8.2 млн. хора са разглеждали уебсайта и приложението.
За същия период посетителите на Amazon и eBay намаляват с 5% и 2%, респективно.
"Компанията също така харчи много пари за микромаркетинг, убеждавайки инфлуенсъри да рекламират продукти и да предлагат купуването на стоки в платформата през социални канали, като TikTok и YouTube," казва Сондърс.
Тези инфлуенсъри обикновено имат по по-малко от 10 000 последователи, според Инес Дуранд, експерт по електронна търговия в SimilarWeb.
"Микроинфлуенсърите разполагат със силни общности от последователи, така че тяхната реклама означава силно доверие към тези продукти," обяснява тя.
Temu е собственост на китайския гигант PDD Holdings - "чудовище в китайската електронна търговия," казва Шон Рейн, основател на China Market Research Group. "В Китай всички купуват продукти от Pinduoduo - от говорители до тениски и чорапи," казва той.
Компанията редовно сменя мястото си с конкурентната Alibaba като китайската компания с най-голяма пазарна стойност, листната в САЩ. В момента пазарната ѝ капитализация е малко под 150 млрд. долара.
След като завладя китайския пазар, PDD Holdings разшири дейността си в чужбина с Temu, използвайки същия модел, който гарантира предишните ѝ успехи. Компанията се е превърнала в сериозен източник на гордост и патриотизъм, казва Рейн.
"Те се гордеят, че китайски компании могат да надвиват дракони на електронната търговия от САЩ, като Amazon," допълва той.
При бърз преглед на сайта или приложението на Temu потребителят може да попадне на всичко - от кецове със стоманено бомбе до устройство, което помага на възрастните и на бременните жени да обуват чорапите си.
Почти напълно този широк набор от стоките е произведен в заводи в Китай, обяснява Рейн. "Temu използва невероятна система, която разчита на събирането на данни в огромни мащаби," казва Инес Дюранд.
"Те събират данни за потребителските тенденции (продуктите, които са най-търсени и върху които се клика най-много) и ги предоставят на производители."
Дюранд казва, че докато Amazon продава тези данни с надценка, Temu ги предоставя на производителите безплатно – информация, която те използват, за да "тестват пазара" с относително малък брой продукти.
Една трета от колетите, които са пристигнали в САЩ през миналата година благодарение на вратичка за доставки в законодателството, известна като минимален праг, са от Temu и нейния конкурент Shein, сочи доклад на Конгреса на САЩ.
Много държави, в това число Великобритания и САЩ, имат такъв минимален праг, който има за цел да помогне на гражданите да внасят стоки. Тъй като стоките на Temu се изпращат директно от заводите и по този начин се премахват посредниците, те на практика стават безмитни.
На хоризонта обаче може би се задават повече регулации, които ще затворят тези вратички, според Мики Диас, главен оперативен директор на глобалната транспортна компания Unique Logistics.
"Великобритания вече обръща по-сериозно внимание на Temu, в това число и на продажбата на оръжия, които иначе са забранени в Обединеното кралство и се внасят заради тези вратички," обяснява тя.
Temu е критикувана и за веригите на доставки, като британски и щатски политици обвиняват гиганта, че позволява на сайта му да се продават стоки, произведени с принудителен труд.
От Temu казват, че "строго забраняват" използването на принудителен, наказателен или детски труд от страна на всичко свои търговци.
От компанията заявяват пред BBC, че всеки, който прави бизнес с нея, трябва да "се съобразява с всички регулаторни стандарти и изисквания за съответствие".
"Търговците, доставчиците и други трети страни трябва да плащат на служителите и подизпълнителите си навреме и да спазват всички местни закони за заплащане и работно време“.
"Нашите стандарти и практики не се различават от тези на други големи платформи за електронна търговия, на които потребителите се доверяват, а обвиненията в това отношение са напълно безпочвени," допълва говорител на компанията.
Въпреки тези критики, анализатори очакват разрастването на дейността на Temu да продължи.
Шон Рийд очаква фокусът на компанията да насочен към увеличаване на пазарния ѝ дял. "В следващите 2-3 години тяхната стратегия е просто да увеличават разпознаваемостта на марката и пазарния дял. Те не се интересуват от печалбата.
Точно това се случи и с Pinduoduo, когато стартира в Китай. Предоставяха изключително ниски цени, само за да увеличават пазарния си дял."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Италия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Топ 20 на най-големите семейни компании за търговия на дребно
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, за да направите банята си да изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg