
Airbus представи нова концепция за своя теснофюзелажен самолет от следващо поколение и потвърди намеренията си да разработва модел, задвижван от водород.
От компанията прогнозират, че самолетът с една пътека ще полети в края на следващото десетилетие. От Airbus също така обявиха, че планират да започнат наземни тестове на система за задвижване с водородни горивни клетки още през 2027 г.
Самолетът от следващо поколение има за цел да усъвършенства популярното семейство A320 на Airbus със сериозни подобрения по отношение на икономичността.
Самолетът е проектиран, така че да използва 100% устойчиво авиационно гориво (SAF) и обещава 20-30% намаление в разхода, в сравнение с настоящите модели.
Ключова иновация по отношение на аеродинамиката е крило, което се сгъва по време на рулиране, но се разгъва при полет и има за цел да увеличи подемната сила и да намали съпротивлението, но без да пречи на достъпа до изходите на летищата.
В целия корпус на модела ще бъдат използвани леки материали и ще се набляга на автоматизацията.

Airbus също така разработва дизайни с открити перки, които, според компанията, биха могли да подобрят сериозно икономичността, като в същото време намалят въглеродните емисии.
Компанията планира да изпробва демонстратор на двигател с отворени перки на тестов самолет A380 до края на десетилетието.

На водородния фронт Airbus прави промени в стратегията си за самолети с нулеви емисии. От 2020 г. компанията проучваше четири концепции с водород ZeroE, но сега ще се фокусира върху изцяло електрически дизайн, задвижван от водородни клетки.
Концепцията включва четири електрически задвижващи двигатели, за разлика от шестте в концепцията ZeroE, представена през 2020 г., като всеки от тях ще използва отделна система от горивни клетки, която конвертира водорода в електроенергия.
Airbus не е единствената компания, която разработва самолет, задвижван от водород, но е един от малкото големи самолетостроители, които се занимават с това. Конкурентната Boeing, например, е експериментирала с водород, но все още не е обявила конкретни планове в тази насока.
По-малки компании, като ZeroAvia, Beyond Aero и подразделението на Joby Aviation - H2Fly, са по-утвърдени в тази сфера. Дори компании за дронове, кат DroneUp, са тествали водородни горивни клетки за удължаване на времето на полет.
Вероятно обаче ще са необходими няколко години, преди технологията да бъде готова за небето, а може би и повече, за да бъдат въведени подходящите разпоредби.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Учени от INSAIT ще специализират в една от най-добрите и влиятелни американски AI лаборатории
02.07.2025Средностатистическият инвеститор у нас: На 35 години и фен на Nvidia
02.07.2025Грийнс ООД: Историята на модерните земеделци от Първомай
02.07.2025Как ще се превалутират пенсиите в евро?
02.07.2025AI ще замени 80% от работните места до 2030 г. и ще погълне компании от Fortune 500
02.07.2025Застрашени костенурки споделят плаж с отломки от ракети на SpaceX
02.07.2025Прочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgЗа ЦСКА: Този сезон, ще е като миналия, само дето ще е този сезон (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА си тръгна с пълна кошница и без победа от Словения
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg