
Airbus представи нова концепция за своя теснофюзелажен самолет от следващо поколение и потвърди намеренията си да разработва модел, задвижван от водород.
От компанията прогнозират, че самолетът с една пътека ще полети в края на следващото десетилетие. От Airbus също така обявиха, че планират да започнат наземни тестове на система за задвижване с водородни горивни клетки още през 2027 г.
Самолетът от следващо поколение има за цел да усъвършенства популярното семейство A320 на Airbus със сериозни подобрения по отношение на икономичността.
Самолетът е проектиран, така че да използва 100% устойчиво авиационно гориво (SAF) и обещава 20-30% намаление в разхода, в сравнение с настоящите модели.
Ключова иновация по отношение на аеродинамиката е крило, което се сгъва по време на рулиране, но се разгъва при полет и има за цел да увеличи подемната сила и да намали съпротивлението, но без да пречи на достъпа до изходите на летищата.
В целия корпус на модела ще бъдат използвани леки материали и ще се набляга на автоматизацията.

Airbus също така разработва дизайни с открити перки, които, според компанията, биха могли да подобрят сериозно икономичността, като в същото време намалят въглеродните емисии.
Компанията планира да изпробва демонстратор на двигател с отворени перки на тестов самолет A380 до края на десетилетието.

На водородния фронт Airbus прави промени в стратегията си за самолети с нулеви емисии. От 2020 г. компанията проучваше четири концепции с водород ZeroE, но сега ще се фокусира върху изцяло електрически дизайн, задвижван от водородни клетки.
Концепцията включва четири електрически задвижващи двигатели, за разлика от шестте в концепцията ZeroE, представена през 2020 г., като всеки от тях ще използва отделна система от горивни клетки, която конвертира водорода в електроенергия.
Airbus не е единствената компания, която разработва самолет, задвижван от водород, но е един от малкото големи самолетостроители, които се занимават с това. Конкурентната Boeing, например, е експериментирала с водород, но все още не е обявила конкретни планове в тази насока.
По-малки компании, като ZeroAvia, Beyond Aero и подразделението на Joby Aviation - H2Fly, са по-утвърдени в тази сфера. Дори компании за дронове, кат DroneUp, са тествали водородни горивни клетки за удължаване на времето на полет.
Вероятно обаче ще са необходими няколко години, преди технологията да бъде готова за небето, а може би и повече, за да бъдат въведени подходящите разпоредби.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Имотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 15 минGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 47 минБивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgСимптоми преди раждане: Какво да очакваме в последните дни
9meseca.bg