
Президентът на Алжир обяви план за внос на изумителните 1 милион овце преди тазгодишния Курбан байрам - празникът, по време на който мюсюлманите по целия свят купуват добитък за жертвоприношение.
Президентът Абделмаджид Теббун инструктира в неделя своите министри да стартират планове за мащабни усилия за внос на добитък, за да стабилизират цените и да отговорят на нарастващото търсене, предава Associated Press.
Планът е поредната мярка, предназначена да облекчи общественото разочарование от нарастващите разходи и безкомпромисната хватка на властта на подкрепяното от военните правителство. Той се явява продължение на предишните усилия за снабдяване на пазарите с достатъчно хранителни продукти през свещения за исляма месец Рамадан.
Северна Африка преживява седмата си поредна година на екстремни горещини и валежи под средното ниво. Рекордната суша свива реколтите и повишава цената на животинския фураж, необходим за отглеждане на добитък, включително в планините на Северен Алжир, където животновъдите отглеждат основно овце.
Правителството на Алжир традиционно играе доминираща роля в икономиката и в миналото внасяше добитък в малки количества, за да осигури достъпни възможности за гражданите с ниски доходи. Миналата година то улесни продажбата на 100 000 овце в държавни магазини, доставяйки ги от Аржентина, Австралия, Бразилия и Испания.
Курбан байрам, който тази година се пада в началото на юни, е ежегоден „празник на жертвоприношенията“, при който мюсюлманите колят овце, за да почетат пасаж от Корана. В него пророкът Ибрахим се подготвял да принесе в жертва сина си като акт на подчинение на Бог, който се намесил и заменил детето с овца.

Това е известна традиция в мюсюлманското мнозинство Алжир, но също така става и все по-скъпо предложение. По време на миналогодишния Курбан байрам цените на овцете скочиха до 200 000 алжирски динара (1496 долара) за глава на някои пазари - десет пъти повече от минималната заплата в страната. През последните години много алжирци бяха принудени да се откажат от свещената традиция.
Министерствата на земеделието и търговията незабавно ще потърсят международни източници, за да постигнат целта на Теббун, надявайки се да противодействат на растящата инфлация, която изтласква основните стоки и услуги - включително месото - извън обсега на мнозина.
Историята показва, че цените на храните могат да предизвикат широко разпространен политически гняв в Северна Африка и Алжир не е единствената страна, която предприема стъпки преди празниците.
Планът за внос идва само десет дни след като кралят на съседно Мароко Мохамед VI предложи на поданиците си отсрочка от скъпия ритуал. Кралят каза в писмо от 27 февруари, прочетено по държавната телевизия, че клането може да натовари мароканците с ниски доходи и като най-висш религиозен авторитет, според мароканския закон, обяви, че могат да се откажат от него.
Този ход, който беше широко отразен в алжирските медии, може да навреди на животновъдите и да постави на показ несъответствията между тези, които могат да си позволят овце, и тези, които не могат.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Започна строителството на нов мост между Русия и Северна Корея
преди секундиПопулярен британски град - поредният с туристическа такса
преди 14 минСресан, лакиран и обложен с мито: Как Тръмп е на път да фалира лешникотрошачката с лика си
преди 32 минПроблеми със заплати и отпуски: От какво най-често се оплакват служителите у нас?
преди 50 минПодобрение на бизнес климата през април
преди 1 часПроизводствените цени скочили със 17.4% за година
преди 1 часПрочети още
Първите 100 дни на Тръмп в Белия дом: Изброяване на постижения и атака на съперници
darik.bgКак Испания и Португалия оцеляха без ток: 5 съвета от живеещите на Иберийския полуостров
darik.bgТурско AI приложение открива рак на белия дроб
darik.bgЦСКА и феновете обединяват сили преди финала
dsport.bgЦунами тренира с Левски, но Майкон притесни „сините“
dsport.bgУчилищна тревожност: Как да помогнем на детето си?
9meseca.bg