Мудните в продължение на дълго време европейски финансови пазари се завърнаха шоково към живот - на фона на опитите на Доналд Тръмп да промени глобалната търговия и отбрана, които подкопаха десетилетното господство на САЩ.

Старият континент, като цяло, има предимство пред САЩ при най-различни активи по начин, който рядко е виждан преди това, пише Bloomberg.

Еврото се търгува на най-високото си ниво от три години. През миналата седмица германските държавни облигации се представяха рекордно по-добре спрямо щатските.

И макар акциите на европейските компании да пострадаха от търговската война, те демонстрират доста по-голяма издръжливост от тези на американските.

Промяната, в сравнение само с преди шест месеца, е забележителна. В края на 2024 г. европейските пазари изглежда бяха обречени завинаги да бъдат в сянката на САЩ и тяхната изключителност, подхранвана от Тръмп.

Всичко, за което всички искаха да говорят, бяха „горещите“ акции на щатски AI компании, поскъпващия долар и предстоящата вълна от данъчни облекчения и дерегулации, които щяха да направят Америка велика отново.

“Имаше едно усещане, че Европа е просто един музей. Сега обаче музеят оживява,” казва пред Bloomberg Катрин Браганза, която купува европейски облигации с висока доходност за фондовете, които управлява в Insight Investment в Лондон.

Тласъкът дойде от няколко посоки едновременно. Постоянно променящите се мита на президента на САЩ и планираната фискална политика принудиха инвеститорите да си задават въпроса дали щатските държавни ценни книжа и доларът ще продължат да бъдат активи убежища, както беше през последните десетилетия.

Германия обеща да похарчи десетки милиарди евро за отбрана и инфраструктура, след като Тръмп даде да се разбере ясно, че САЩ вече няма да изпълнява ролята на основен гарант на европейската сигурност.

Всичко това предполага, че времето изтича за ерата, в която САЩ, намираща се в сърцето на глобалните финансови пазари и търговия, засмуква трилиони долари от останалата част на света.

Сега инвеститорите търсят алтернативни места за своите пари, отричайки директно политиките на Тръмп и неговия непредсказуем стил на управление.

Някои от най-големите имена в света на финансите се позиционират за още печалби в Европа. Vanguard International предпочита по-краткосрочните облигации в еврозоната, където централната банка може да понижи лихвите.

Goldman Sachs Group Inc. очаква еврото да поскъпне до 1.20 долара с намаляването на привлекателността на щатската валута.

Беата Мантли от Citigroup Inc., която през октомври прогнозира правилно поскъпването на акциите в Европа, тази седмица понижи оценката на щатските акции до неутрална, като, в същото време, запази положителните си очаквания за Европа.

Разбира се, перспективите пред самата Европа вече са по-сложни. Митата на Тръмп се отразиха на оптимизма, с който беше посрещнато решението на Германия за огромни разходи в сферата на отбраната и инфраструктурата.

Потенциална рецесия в САЩ пък би повлякла и други икономики надолу, в това число и тази на ЕС, възпрепятствайки валутата и по-рисковите активи.

Европейските пазари обаче все още имат доста неща в своя полза - признак, че дългосрочната ротация на кеш в посока Стария континент може би едва започва.

За политиците и централните банкери на континента разпадането на изключителността на САЩ е отлична възможност за еврото да засили позициите си като резервна валута, намалявайки дългогодишната хегемония на долара.

Доларът, който обикновено е считан за актив убежище в периоди на пазарни сътресения, падна до шестмесечно дъно в понеделник, след като поредните промени в тарифната политика на администрация на Тръмп засилиха безпокойството на инвеститорите по отношение на щатските активи.

Германските държавни облигации се оказаха безопасно място - на фона на случващото се. След като доходността на 10-годишните щатски облигации скочи с половин процентен пункт само за пет дни, тази по еквивалентните германски книжа устоя на тласъка нагоре.

И макар държавните ценни книжа да се стабилизираха тази седмица, ценовите колебания бяха достатъчно сериозни, за да накарат някои пазарни участници да следят за намеса на Федералния резерв.

Там, където потенциален скок на инфлацията заплашва да ограничи способността на Фед да понижи лихвите, Европейската централна банка (ЕЦБ) има по-чист път за това.

Паричните пазари са уверени, че утре се задава понижение на лихвите с четвърт процентен пункт, последвано най-малко от още две понижения до края на годината.

“Днес предпочитаме да сме заели позиции при германските държавни облигации,” казва Никола Жулиен от инвестиционната компания Candriam.

Въпреки че Германия се очаква да засили емитирането на облигации, “нивото на задлъжнялост е много ниско и мисля, че германските облигации ще се представят по-добре от щатските на един пазар, на който се избягва риска.”

След сплотената реакция на ЕС на пандемията през 2020 г. е все по-ясно, че блокът е по-силен, отколкото е бил преди, което помогна за ограничаване на скока на доходността по облигации на силно задлъжнели държави, като Италия, на фона на волатилността напоследък.

ЕС е “ по-устойчив, отколкото в миналото, а това също така би трябвало да е положително за инвестиционните потоци, поне в относително изражение,” казва Василеос Кионакис, старши икономист в Aviva Investors.

Европейските акции също така привличат инвеститорите, които бягат от волатилноста на щатските пазари.

Щатският борсов индекс S&P 500 губи 7.9% от началото на годината спрямо 10% доходност в доларово изражение за индекса Stoxx Europe 600.

Въпреки това, ако съдим по съотношението цена/печалба на акция, европейските книжа продължават да изглеждат като изгодна сделка. Те са с почти 30% по-евтини от щатските.

Най-голямата компания за управление на активи в Европа Amundi SA е сред тези, които предпочитат европейските акции. Главният инвестиционен директор на компанията Венса Мортие заяви, че континентът е добре позициониран да привлече инвестиционни потоци, докато глобалната търговска система се пренастройва.

“Моменти, като този, се случват веднъж на 100 или 200 години. Европа се завърна на картата.”