Докато трусовете разтърсиха земята в части от Западна Япония миналия четвъртък, местните и националните правителствени органи се задействаха.
Метеоролозите се събраха и издадоха временно предупреждение за цунами. Специална комисия предупреди, че през следващата седмица може да се случи още едно „голямо земетресение“ – за първи път в историята си органът издава такъв тип общонационални препоръки.
Високоскоростните влакове се забавиха като предпазна мярка, причинявайки закъснения, а премиерът на страната отмени задграничните си пътувания.
В крайна сметка, правителството отмени повечето предупреждения и не съобщи за големи щети от земетресението с магнитуд 7.1 по Рихтер. Но голяма част от страната остава в състояние на повишена готовност, подготвяйки се за потенциална извънредна ситуация по време на пиковия сезон на пътувания по време на летните ваканции – отразявайки фокуса на Япония върху готовността за земетресения.
Въпреки това, някои експерти изразиха съмнение дали подобни съвети са необходими или дори точни – и дали рискуват да изтеглят ресурси от общности, считани за по-нискорискови.
Силните земетресения не са чужди на Япония. Тя се намира на Огнения пръстен - зона на интензивна сеизмична и вулканична активност от двете страни на Тихия океан.
„Япония се намира на границите на четири тектонични плочи, което я прави една от най-податливите на земетресения области в света“, казва Шоичи Йошиока, професор в японския университет Kobe.
„Около 10% от земетресенията в света с магнитуд 6 или по-висок се случват в или около Япония, така че рискът е много по-голям, отколкото на места, като Европа или източните Съединени щати, където земетресенията са рядкост“.
Най-разрушителното земетресение в новата история на Япония е трусът в Тохоку с магнитуд 9.1 през 2011 г., който предизвика голямо цунами и ядрена катастрофа. Загинаха около 20 000 души.
Освен това има надвиснала заплаха от мегатруст в падината Нанкай – най-мощния по рода си с магнитуд, който може да надхвърли 9. Сеизмолозите казват, че това може да се случи потенциално в рамките на няколко десетилетия, въпреки че твърдението се оспорва.
Правителството на Япония предупреждава за възможното земетресение в Нанкайската падина от толкова много години, че възможността да се случи е станала общоизвестна.
Но също така е противоречива – някои учени твърдят, че е неефективно да се поставя фокус единствено върху малките шансове за хипотетично земетресение в конкретна част на Япония, особено когато други части на страната са изправени пред подобни заплахи, но получават много по-малко внимание.
Голямата заплаха
Нанкайската падина е 700-километрова зона на субдукция - процес, при който една тектонска плоча се подпъхва (субдуцира) под друга. Повечето от земетресенията и цунамитата в света са причинени от движенията на тектоничните плочи – и най-мощните често се случват в зони на субдукция.
В този случай тектонската плоча под Филипинско море бавно се изплъзва под континенталната плоча, на която се намира Япония, като се движи с няколко сантиметра всяка година, според доклад от 2013 г. на правителствения Комитет за изследване на земетресенията.
В падината Нанкай силни земетресения са регистрирани на всеки 100 до 200 години, според комитета. Последните подобни трусове са станали през 1944 и 1946 г., като и двете са с магнитуд 8.1 - те опустошиха Япония с най-малко 2500 смъртни случая и още хиляди ранени, както и десетки хиляди разрушени домове.
Изчислявайки интервалите между всяко голямо земетресение, японското правителство предупреди, че има 70% до 80% шанс Япония да бъде разтърсена от друго земетресение в падината Нанкай в рамките на 30 години, което се очаква да бъде с магнитуд между 8 и 9 по Рихтер.
Но тези прогнози и дори ползата от правенето на подобни дългосрочни неточни предвиждания се сблъскаха със силна реакция от някои страни.
Йошиока от университета в Kobe казва, че цифрата от 70%-80% вероятно е твърде висока и че данните са извлечени от една конкретна теория, което я прави потенциално по-податлива на грешки. Той обаче не се съмнява, че в бъдеще „ще се случи голямо земетресение в тази област“.
„Казвам на моите студенти, че земетресението в Нанкайската падина определено ще се случи, независимо дали във вашето поколение или при поколението на вашите деца“.
Робърт Гелър, сеизмолог и почетен професор в Токийския университет, е по-скептичен, наречайки земетресението „измислена конструкция“ и „чисто хипотетичен сценарий“.
Той също така твърди, че земетресенията не се случват на цикли, а могат да станат на всяко място и по всяко време – което означава, че няма смисъл да се изчислява кога ще дойде следващото земетресение въз основа на това кога са се случили предишните.
Това е спорна точка за научната общност - сеизмолозите отдавна разчитат на идеята, че напрежението се натрупва бавно по протежение на разлома между две тектонични плочи, след което внезапно се освобождава при земетресения. Този цикъл е известен като процес на „залепване-приплъзване“ – въпреки че по-нови проучвания показват, че това не винаги е така.
Дори и да има потенциална заплаха на хоризонта, шансовете са изключително ниски, като Йошиока и Гелър наричат мерките за обществена безопасност, взети през последната седмица, прекомерни или ненужни.
Вярно е, че след едно земетресение може да последва второ, по-голямо – затова властите издадоха безпрецедентното предупреждение миналия четвъртък, казва Йошиока.
Но дори и тогава вероятността земетресението в Нанкайската падина да се случи на следващия ден е ниска – може би нараства от типичния риск от едно на хиляда до едно на няколко стотици. Това все още е по-малко от 1% шанс, допълва той.
Опасността от преувеличаване на тези ниски шансове е, че „ще бъдете като момчето, което вика вълк“, казва Гелър. „Ще издавате тези предупреждения с малко по-голяма от нормалната вероятност отново и отново, докато обществото се умори от вас.“
Обществото се подготвя
Все още обаче няма признаци на обществена умора, като хората в цялата страна са в повишена готовност.
22-годишният студент Йота Сугай казва, че предупреждението по телевизията „ме накара да изпитам чувство на неотложност и страх, като звън за събуждане“. След земетресението в четвъртък той си купува запаси от храна и вода, наблюдава онлайн карти за опасни зони и обмисля да посети роднините си в крайбрежните райони, за да им помогне да планират маршрути за евакуация.
„Неотдавнашното земетресение на Нова година ми напомни, че никога не знаеш кога ще удари трус. Това ме накара да осъзная ужасяващата сила на природата“, казва той, имайки предвид земетресението с магнитуд 7.5 по Рихтер, което удари полуостров Ното на 1 януари тази година и уби стотици.
21-годишната студентка Маширо Огава взема подобни предпазни мерки, като подготвя „авариен комплект“ у дома и призовава родителите си да направят същото.
Засега ще избягва плажовете и ще промени мебелировката си, като премести рафтовете далеч от леглото и да намали височината им, разказва тя. „Преди това не изглеждаше като непосредствен проблем, но сега се чувства много реално“.
Част от причината, поради която хората приемат това толкова сериозно, е големият брой земетресения, които разтърсват Япония. Бедствието от 2011 г. остави големи белези върху националната психика, които се усложняват от случващите се нови големи трусове на всеки няколко години.
„Всеки път ставаме свидетели на трагични загуби на животи, разрушени сгради и цунами, причиняващо опустошение, оставяйки трайно впечатление на страх“, казва Йошиока. „Този страх вероятно се споделя от много граждани. Мисля, че това значително допринася за факта Япония да е толкова подготвена.“
Ето защо „японското правителство също подчертава подготовката за избягване на друга голяма трагедия, като земетресението от 2011 г.“, добавя той. Япония до голяма степен е призната за световен лидер в готовността и устойчивостта при земетресения - от инфраструктурата и строителните норми до системите за помощ и спасяване.
Мегуми Сугимото, доцент в университета в Осака, специализирана в предотвратяването на бедствия, казва, че готовността започва в училище – дори в детските градини се провеждат тренировки за евакуация и земетресения за малки деца.
„Не само земетресения и цунами - и други бедствия се случват често, особено през летния сезон“, казва тя, посочвайки тайфуни, силни дъждове и наводнения. Обществената осведоменост и предпазните мерки, като запасяването с вода и храни, могат да помогнат за защитата на хората от „всякакъв вид бедствия“.
Но има още работа за вършене. Сугимото и Гелър от университета в Токио посочват, че земетресението в Ното разкрива пропуски в системите за реакция на Япония - със срутвания на пътища, блокирали най-тежко засегнатите общности, и много разселени жители, които все още са без домове месеци след това.
Според тях, препятствията в Ното насочват към риска от фокусиране на твърде много внимание върху Нанкайската падина, докато други части на страната също са толкова застрашени.
Например, Сугимото е работила във Фукуока, на югозападния остров Кюшу. Районът, в който е живяла, е претърпял разрушителни земетресения в миналото, въпреки че не е определен като един от високорисковите.
Поради това „хората не са се подготвили добре“, казва тя. И докато районът на Нанкай получава правителствено финансиране за подготовка за земетресение, „районът на Фукуока, където живеех, не се подкрепя от централното правителство“.
Гелър добавя, че въпреки че акцентът върху Нанкай е направил хората в този регион добре подготвени, това е „лошо за останалата част от страната. Защото хората смятат, че Нанкай е много опасен, а ние сме добре тук в Кумамото или на полуостров Ното“, казва той.
„Това дава чувство на фалшива сигурност на всички, които не обитават предполагаемата зона в непосредствена опасност.“
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Цената на биткойна докосва $100 000
преди 41 минНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 56 минСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 1 часИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg