Българското черноморско крайбрежие започва от нос Картал при държавната ни граница с Румъния и завършва при устието на река Резовска при границата с Турция.

Стара планина потъва в Черно море при нос Емине, разделяйки условно крайбрежието на Южно и Северно Черноморие.

На юг от нея има широки и дълги плажове, а на север релефът е по-скалист. И двете части на Черноморието обаче могат да се похвалят с красиви носове, привличали вниманието на местното население от векове.

Ето най-емблематичните от тях:

Емине

Разположен на 79 км южно от Варна, 54 км северно от Бургас и 14 км южно от Обзор, носът, всъщност, е източният край на Стара планина, разделяща крайбрежието ни на Северно и Южно.

Почти отвесната 60-метрова скала, заобиколена от подводни и стърчащи над водата скали, е много опасна за корабите, заради което моряците го заобикалят отдалеч. За това помага и морският фар, разположен на него.

На нос Емине са намират останките от средновековен манастир и крепостта Емона. Тук завършва и европейският пешеходен маршрут Е-З, чиято българска част е „Ком - Емине“.

Районът е защитена територия. До него се стига по много лош черен път, който не е подходящ за нископроходими автомобили.

Калиакра

Това, вероятно, е най-популярният нос по крайбрежието ни. Той се намира в югоизточната част на Добруджанското плато, на 12 км от Каварна и на 70 километра североизточно от Варна.

Представлява полуостров, вдаден на 2 км навътре в морето, като скалите му се спускат почти отвесно от 70 метра височина.

Днес Калиакра е природен и археологически резерват. На него са разположени музей, ресторант, морски фар, морска радиолокационна станция, метеорологична станция и параклис.

Районът е населен от древни времена, като преживява най-големия си разцвет през 14 век, когато е могъщ средновековен град, сечащ собствени монети.

Калиакра е единственият резерват в България, включващ и защитена морска акватория, както и единственото място в страната, на което се среща степта Калекайря.

В миналото в морските пещери под носа живее тюленът-монах, който обаче е изчезнал вид към днешна дата. Тук могат да се наблюдават делфини, аристотелеви корморани, папуняк, дебелоклюна чучулига, черногърбо каменарче и други редки видове.

Маслен нос

Маслен нос е част от Странджа планина, вдадена навътре в Черно море. Разположен е в близост до Приморско и е обграден от огромни златисти плажове.

Районът е населен от дълбока древност, като тук се е намирал древният град Ранули. Голяма част от Маслен нос е защитена територия, на него се намира и тракийското светилище Бегликташ.

Плажът, разположен в южната част на носа и обграден от двете страни с високи скали, е едно от най-добрите места за гмуркане по нашето Черноморие.

Сиврибурун

Това е най-северният нос на българското Черноморие, който бележи границата ни с Румъния. Най-близките населени места до него са Вама веке от румънска страна и Дуранкулак от българска.

Носът е висок над 20 метра, допълнен с изкуствен насип, а зад него започва гора от акациеви дървета.

Шабла

Това е най-източната точка на България, разположена на 6 км източно от град Шабла. Бреговете на носа са стръмни, достигащи височина от 10 метра. През 1856 г. на него е построен морски фар - най-старият по българското Черноморие. Издигащ се на 32 м, той е и най-високият у нас.

В района са открити останките от пристанището и вълнолома на античния град Карон Лиман.