
Цената на медта се доближи до рекордните си нива вследствие на опасенията за потенциални мита от страна на президента на САЩ Доналд Тръмп и заради мерките за иономически стимули в Китай. По-евтиният щатски долар също допринесе за това поскъпване.
Медта е една от най-добре представящите се суровини на пазара през тази година, като поскъпва с 27% на фона на опасенията относно митата на Тръмп и допълнителните мерки за икономически стимули в Китай, които бяха очертани през миналата седмица.
Фючърсите на медта на борсата COMEX поскъпнаха до 5.15 долара за паунд миналия четвъртък, доближавайки се до рекорда, отчетен през май 2024 г. Цената на метала отстъпи леко до 5.12 долара за паунд по време на азиатската сесия днес.
Важността на индустриалния метал нараства с ръста в търсенето, свързано с електрификацията на автомобилите, бума при изкуствения интелект (AI) и глобалния преход към възобновяема енергия.
От друга страна, има ограничено предлагане на медта поради липсата на инвестиции и намален капацитет за преработка. На фона на недостатъчното предлагане, заплахите от митата на Тръмп, възобновените стимули в Китай и слабият щатски долар допринесоха за повишението в цената на метала през тази година.
Миналия месец Доналд Тръмп подписа изпълнителна заповед за разследването на вноса на мед за справяне със заплахата за националната сигурност и икономическата стабилност. От Белия дом посочиха:
“Съединените щати са изправени пред значителни уязвимости по веригата на доставки на мед, като се засилва зависимостта от чуждестранни източници за добита, претопена и рафинирана мед.”
Поръчката се счита за предшественик на митата за внос на мед в конкуренцията с господството на Китай във веригата за доставка на метали, което предизвика скок в цените на медта.
Фючърсите на медта поскъпнаха с 12% от изявлението на фона на спекулаците, че САЩ ще наложи мита върху вноса на базови метали. Доставчици също така избързаха с вноса за Америка преди налагането на потенциални мита, което ограничи количествата на други места.
Амбицията на Тръмп да върне производството в САЩ може да доведе до по-големи производствени разходи, което, от своя страна, да повиши инфлацията.

Слабият долар повишава цените на металите
Щатският долар поевтинява спрямо другите основни валути в групата от Г-10 от средата на януари, като доларовият индекс губи 4% тази година. Разразстващата се глобална търговска война доведе до избягване на риска, което предизвика разпродажби на щатските борси и поевтиняване на долара.
През миналата седмица Федералният резерв на САЩ прогнозира забавяне на икономическия растеж и по-висока инфлация. По-евтиният долар има склонност да оскъпява суровините, тъй като повечето от тях се търгуват в долари.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Германци купуват българския бранд за алуминиеви и PVC дограми Profilink
преди 8 часаНай-възрастният маратонец загина в катастрофа на 114 години
преди 9 часаЕксперт: Няма как да взимаш 1500 лв. заплата, а да имаш кредити над 500 лв.
преди 9 часаКои икономики в ЕС ще пострадат най-много от горещините? Къде е България?
преди 9 часаНаша съседка произвежда 75% от лешниците по света, но студът може да я спре
преди 10 часаNvidia възобновява продажбите на ключов AI чип за Китай
преди 10 часаПрочети още
Ново проучване обяснява какво причинява затлъстяването
darik.bgКая Калас: Новите санкции срещу Русия трябва да са факт до утре
darik.bgМинистерството на туризма извършва цялостна проверка на Златни пясъци
darik.bgКрило се завърна в строя за ЦСКА
dsport.bgНене донесе победата на Берое в последната контрола, тренирал с Меси дебютира
dsport.bgАсистираната репродукция - надежда, а не табу
9meseca.bg