
Цените на петрола се понижиха с по над 1 долар на барел, губейки по над 1.5% в ранната търговия днес, след като разочароващите данни за инфлацията в Китай и липсата на яснота относно плановете за икономически стимули на Пекин породиха опасения относно търсенето на суровината.
Фючърсите на брента губеха 1.26 долара, или 1.59%, до 77.78 долара за барел по-рано днес, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) поевтиняват с 1.20, или 1.59%, до 74.36 долара за барел.
Отрицателните новини от Китай натежаха над пазарните опасения относно вероятността отговорът на Израел срещу ракетната атака на Иран от 1 октомври да наруши добива на петрол на страната, въпреки че от САЩ предупредиха Израел да не засяга иранската петролна инфраструктура.
Дефлационният натиск в Китай се е влошил през септември, според изнесените в събота официални данни, а пресконференция от същия ден остави инвеститорите да гадаят относно цялостния размер на пакета от стимули, които трябва да подпомогнат изпитващата затруднения икономика.

Индексът на потребителските цени нараства с 0.4%, според изнесените данни, като не оправда очакванията, докато индексът на производствените цени пада с най-бързия темп от шест месеца, отчитайки 2.8% понижение на годишна база.
Пазарният анализатор в IG Тони Сикамор заяви пред Reuters:
"Брифингът на министерството на финансите в събота се оказа провал. Фискалните мерки, които трябва да премахнат рисковете за икономическия растеж и да разпалят потребителския дух у китайците, очевидно отсъстват."
Пекин заяви в събота, че ще засили емитирането на дълг, но не предостави количество в долари.
И двата петролни бенчмарка поскъпнаха с по 1% за миналата седмица, след като инвеститорите взеха предвид евентуални нарушения на предлагането в Близкия изток и ефекта на урагана Милтън над търсенето на горива във Флорида.
В петък САЩ разшири санкциите срещу Иран в отговор на нападението от 1 октомври срещу Израел, прицелвайки се в нейния "призрачен флот", който осъществява незаконни доставки на петрол по цял свят.
На щатския пазар, през миналата седмица енергийните компании са увеличили общия брой на платформите за добив на петрол и природен газ за първи път от четири седмици, според следения отблизо доклад на Baker Hughes.
Броят на петролните и газовите платформи, който е ранен индикатор за бъдещото производство, нараства с една до 586 за седмицата до 11 октомври.
Ефектът от урагана Милтън даде тласък на краткосрочното търсене в САЩ, след като евакуациите подкрепиха потреблението на бензин, но слабото търсене доминира фундаментално в прогнозите.
В петък петролният гигант BP отчете спад от 600 млн. долара в печалбата за третото тримесечие заради слабия марж от рафинирането на петрол - на фона на забавянето на търсенето в световен мащаб.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Бивш фризьор и семейството му ще спечелят $1.1 млрд. от продажбата на Skechers
17.05.2025Преди 45 години Карл Сейгън обясни четвъртото измерение – с помощта на ябълка
17.05.2025Защо гърците окачват октоподи на слънце?
17.05.2025Историята на Нюйоркската фондова борса
17.05.2025Berkshire Hathaway разпродава банковите си инвестиции
17.05.2025Дългите работни часове променят структурата на мозъка?
17.05.2025Прочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgЛевски изпусна нервен Лудогорец в голово шоу на „Герена“
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg