Цените на петрола се понижиха с по над 1 долар на барел, губейки по над 1.5% в ранната търговия днес, след като разочароващите данни за инфлацията в Китай и липсата на яснота относно плановете за икономически стимули на Пекин породиха опасения относно търсенето на суровината.

Фючърсите на брента губеха 1.26 долара, или 1.59%, до 77.78 долара за барел по-рано днес, докато тези на щатския лек суров петрол (WTI) поевтиняват с 1.20, или 1.59%, до 74.36 долара за барел.

Отрицателните новини от Китай натежаха над пазарните опасения относно вероятността отговорът на Израел срещу ракетната атака на Иран от 1 октомври да наруши добива на петрол на страната, въпреки че от САЩ предупредиха Израел да не засяга иранската петролна инфраструктура.

Дефлационният натиск в Китай се е влошил през септември, според изнесените в събота официални данни, а пресконференция от същия ден остави инвеститорите да гадаят относно цялостния размер на пакета от стимули, които трябва да подпомогнат изпитващата затруднения икономика.

Индексът на потребителските цени нараства с 0.4%, според изнесените данни, като не оправда очакванията, докато индексът на производствените цени пада с най-бързия темп от шест месеца, отчитайки 2.8% понижение на годишна база.

Пазарният анализатор в IG Тони Сикамор заяви пред Reuters: 

"Брифингът на министерството на финансите в събота се оказа провал. Фискалните мерки, които трябва да премахнат рисковете за икономическия растеж и да разпалят потребителския дух у китайците, очевидно отсъстват."

Пекин заяви в събота, че ще засили емитирането на дълг, но не предостави количество в долари.

И двата петролни бенчмарка поскъпнаха с по 1% за миналата седмица, след като инвеститорите взеха предвид евентуални нарушения на предлагането в Близкия изток и ефекта на урагана Милтън над търсенето на горива във Флорида.

В петък САЩ разшири санкциите срещу Иран в отговор на нападението от 1 октомври срещу Израел, прицелвайки се в нейния "призрачен флот", който осъществява незаконни доставки на петрол по цял свят.

На щатския пазар, през миналата седмица енергийните компании са увеличили общия брой на платформите за добив на петрол и природен газ за първи път от четири седмици, според следения отблизо доклад на Baker Hughes.

Броят на петролните и газовите платформи, който е ранен индикатор за бъдещото производство, нараства с една до 586 за седмицата до 11 октомври.

Ефектът от урагана Милтън даде тласък на краткосрочното търсене в САЩ, след като евакуациите подкрепиха потреблението на бензин, но слабото търсене доминира фундаментално в прогнозите.

В петък петролният гигант BP отчете спад от 600 млн. долара в печалбата за третото тримесечие заради слабия марж от рафинирането на петрол - на фона на забавянето на търсенето в световен мащаб.