
Цените на петрола се понижават днес и са напът да запишат първия си месечен спад от ноември.
Това се случва на фона на несигурността около ръста на световната икономика, търсенето на горива заради митата на Вашингтон и допълнителните признаци за забавяне на повишението на щатската икономика, които натежаха над опасенията относно предлагането на суровината.
Майските фючърси на брента поевтиняват с 31 цента, или 0.4%, до 73.26 долара за барел. Понижението при щатския лек суров петрол (WTI) също беше от 0.45 до 70.04 долара за барел.
Контрактът с най-близкия месец за доставка, който изтича по-късно днес, се търгуваше на цена от 73.69 долара за барел, отчитайки понижение от 35 цента, или 0.5%. И двата бенчмарка са на път да запишат първото си месечно поевтинява от три месеца.
Дълъг списък от фактори, сред които опасенията от забавяне на икономиката в САЩ, митата, плановете на ОПЕК+ да увеличи предлагането през април и надеждите за мир в Украйна ограничават апетита към риск на инвеститорите и потискат цените, казва пред Reuters пазарният анализатор в IG Тони Сикамор.
"Единственият насрещен аргумент е, че цената вече е паднала много," казва той, допълвайки, че WTI има добра техническа подкрепа в диапазона 65 - 70 долара за барел.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че предложените от него мита спрямо вноса на стоки от Мексико и Канада ще влязат в сила от 4 март, заедно с допълнителни 10% мито върху вноса от Китай.

Икономисти от изследователското звено на Fitch - BMI, заявиха, че пазарните участници изпитват затруднения да преценят ефекта от множеството изявления във връзка с енергийната политика, направени от администрацията на Тръмп през този месец.
"Онези, които накланят везните надолу, по-конкретно налаганите от САЩ мита, в момента печелят," посочват от BMI.
Върху инвеститорските нагласи натежават и данните за молбите за помощи при безработица в САЩ, които показаха, че броят им е скочил с повече от очакваното в предходната седмица. Отделни данни сочат, че икономическият растеж на САЩ се забавя през четвъртото тримесечие.
Въпреки това, цените на петрола нараснаха с по над 2% вчера - на фона на появилите се опасения относно предлагането, след като Тръмп отмени лиценза на щатския петролен гигант Chevron за работа във Венецуела.
Отмяната на лиценза може да доведе до преговори за нови условия между щатския производител и местната държавна компания PDVSA за износа на суров петрол до други дестинации извън САЩ, според запознати източници.
ОПЕК+ обсъжда дали да увеличи добива на петрол през април, както беше планирано, или да го замрази, тъй като нейните членки изпитват затруднения с разгадаването на глобалната картина заради новите санкции на САЩ спрямо Венецуела, Иран и Русия, според източници от организацията.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Тайните за дълъг и щастлив живот на една столетница
преди 4 часаЧетири начина да отгледате психически силни деца
преди 4 часаJA Bulgaria и БФС ще учат млади футболисти на финансова грамотност
преди 5 часаЛюбимите марки коли на американските богаташи
преди 5 часаЗащо намаляват осветлението в самолета при излитане и кацане?
преди 5 часаКакво обезщетение можем да получим, ако останем без работа?
преди 5 часаПрочети още
Как един кръст и три гвоздея промениха света: Защо празнуваме Разпети петък?
darik.bgУкрайна и САЩ подписаха меморандум за минералите
darik.bgВенеция удвои входната такса за еднодневни екскурзии
darik.bgНа живо: Локо София – Ботев Пловдив
dsport.bgОчаквано и заслужено: Везенков в идеалния отбор на Евролигата
dsport.bgПъстри Великденски яйца с натурални бои: идеи за семейно творчество
9meseca.bg