ЕС харчи повече пари за руски изкопаеми горива, отколкото за финансова помощ за Украйна, сочи нов доклад на третата годишнина от инвазията.

Съюзът е купил руски петрол и природен газ за 21.9 млрд. евро през третата година от войната, според оценки на Центъра за изследване на енергията и чистия въздух (Crea) - въпреки продължаващите усилия за намаляване на зависимостта на континента от горивата, които финансират войната на руския президент Владимир Путин, пише The Guardian.

Сумата е с една шеста по-голяма, в сравнение с 18.7-те млрд. евро, които ЕС е насочила към Украйна като финансова помощ през 2024 г., според тракер на Института за световна икономика в Кил (IfW).

“Закупуването на руски изкопаеми горива се равнява на изпращането на финансова помощ на Кремъл и на способстването на инвазията. Това е практика, която трябва да спре незабавно, за да се осигури не само бъдещето на Украйна, но и енергийната сигурност на Европа,” казва Ваибхaв Рагунандан, анализатор в Crea и съавтор на доклада.

Изследователите са анализирали данни от търговията, за да оценят стойността на руските горива, продадени по света през третата година от началото на инвазията. Те са прогнозирали данните за февруари 2025 г., които все още не са налични, въз основа на вноса за януари.

За календарната 2024 г. ЕС е похарчил с 39% повече средства за руски изкопаеми горива, отколкото е заделил за Украйна. Данните за помощта не включват военните или хуманитарните помощи.

Има поразително разминаване между това какви средства са мобилизирани за Украйна, в сравнение с предишни войни, като европейските донори са харчили средно по по-малко от 0.1% от БВП годишно, казва Кристо Требеш, икономисти в IfW Кил, който не е участвал в изготвянето на анализа.

“Много държави са били по-щедри в предишни конфликти. Германия, например, мобилизира много повече помощ за освобождението на Кувейт през 1990/91 г., отколкото за Украйна за съпоставим период от време.”

В доклада също така се посочва, че Русия е спечелила 242 млрд. евро от износа на изкопаеми горива в световен мащаб през третата година от инвазията си в Украйна, като приходите от началото на войната “вече доближават 1 трлн. евро”, тъй като страната се приспособява към санкциите.

Русия генерира близо половината от данъчните си приходи от петролния и газовия сектор и заобикаля санкциите, като използва т. нар. “сенчест флот” от танкери. Тези плавателни съдове са транспортирали изкопаеми горива, които са генерирали около една трета от приходите, според Crea.

През миналата седмица ЕС се споразумя за нови мерки спрямо сенчестия флот на Русия, като това беше 16-ият рунд на санкции от началото на войната.

Изследователите от Crea са установили, че приходите на Русия от изкопаеми горива може да паднат с 20% чрез засилване на настоящите санкции и запълването на празнини.

Мерките включват затварянето на “вратичка относно рафинирането”, през която Европа може да купува руски суров петрол, рафиниран в друга държава, и ограничаването на газовите потоци през газопровода Турски поток.

В доклада също така се призовава за мерки срещу втечнения природен газ (LNG). Европа намали доставите си по газопроводи от Русия от началото на войната, но засища част от енергийния си глад си с доставки на втечнен газ, в това число и от Русия.

Ролята на LNG в ЕС и Великобритания нарасна драстично от началото на войната, като количествата се увеличиха от максималните 81.3 метрични тона през 2019 г. до 119 метрични тона през 2022 г., казва Ян-Ерик Фенрих, газов анализатор в Rystad Energy.

“Русия е вторият най-голям доставчик на LNG за Европа през миналата година.”