Цените на петрола нарастват днес, но са на път да запишат четвърто поредно седмично понижение, след като признаците за разочароващото потребление на горива в световен мащаб натежаха над опасенията относно проблемите с предлагането в Близкия изток.

Фючърсите на петрола от сорта брент поскъпват  с 0.75% до 80.12 долара за барел, след като поевтиняха с 1.5% в предходната сесия. Тези на щатския лек суров петрол (WTI) се оскъпиха с 0.79%, до 76.91, след понижение от 2.1% вчера.

На седмична база фючърсите на брента вървят към спад от 1.7%, докато понижението при WTI ще е около 1.1%. Това се очертава като най-дългата губеща серия за двата бенчмарка, откакто те записаха понижения в седем поредни седмици в края на 2023 г.

Изнесените вчера данни показаха по-слаба производствена дейност през миналия месец в САЩ, Европа и Азия, повишавайки риска от недостатъчно глобално възстановяване, което пък би натежало над потреблението на петрол.

Разочароващите икономически данни от водещия глобален вносител на петрол Китай, и по-конкретно свиващото се производство, оказаха въздействие върху цените, засилвайки опасенията относно ръста на търсенето в страната, след като данните за вноса и дейността на рафинериите през юни бяха по-слаби в сравнение със същия месец на предходната година.

"Пазарите продължава да проявяват предпазливост относно търсенето на петрол в Китай след по-слабите от очакваните данни за юни", заявиха пред Reuters анализатори на консултантската компания FGE.

Вносът на суров петрол в Азия падна до най-ниското си ниво от две години през юли вследствие на слабото търсене в Китай и Индия, сочат данни на LSEG Oil Research.

Въпреки това, перспективите за вноса на суров петрол в Китай се подобряват, отбелязват анализаторите на FGE, визирайки повишението на стратегическите покупки и възстановяването на нивата на рафиниране на суровината в страната.

Петролните инвеститори също така следят предпазливо случващото се в Близкия изток, където убийството на високопоставени лидери на Хамас и Хизбула предизвикаха опасения, че регионът може би е на ръба на война, което може да се отрази на предлагането на суровината.

"Събитията от изминалата седмица на практика торпилираха продължаващите преговори за прекратяване на огъня между Израел и Хамас и засилиха вероятността за конфликт в целия регион", казват от FGE.