С едно подушване човешкото обоняние може да различи миризми за част от секундата, работейки на ниво на чувствителност, подобна на тази, по която мозъкът ни възприема цветовете.

Това опровергава широко разпространеното убеждение, че обонянието е бавно, установява ново проучване.

Хората могат да различат и различни последователности от миризми, когато интервалът между тях е само 60 милисекунди, според изследването, публикувано в списание Nature Human Behaviour.

„Бяхме учудени, че участниците могат да разграничат два аромата, когато латентността между тях беше само 60 милисекунди“, казва д-р Уен Джоу, водещ автор на проучването и главен изследовател в Китайската академия на науките в Пекин.

„За сравнение, продължителността на едно мигане е около 180 милисекунди“, добавя Джоу и посочва, че тези открития биха били полезни при „разработването на електронни носове и обонятелни системи за виртуална реалност, които биха могли да носят значителни клинични ползи.“

Изследователите от Университета на Китайската академия на науките и Държавния университет в Охайо разработили апарат, задействащ се при подушване и доставящ миризми в човешкия нос с точност от 18 милисекунди.

Изследователите помолили 229 възрастни в Китай да носят това устройство и да помиришат различни смеси: две миризми, представени в бърза последователност в рамките на едно подушване.

Те включвали сладки, флорални, плодови аромати и такива, подобни на лук. Латентността между двете миризми била внимателно манипулирана. Изследователите анализирали дали участниците могат да разграничат две миризми, представени в прав и обратен ред при различни латентности.

Те открили, че като цяло две миризми са „различими за възприемане“, когато са само на 60 милисекунди една от друга в рамките на едно подушване, казва Джоу.

Изследователите отбелязват, че са използвали само четири ароматизатора и че би било полезно да се тества по-голямо разнообразие, за да се определи дали човешкото обоняние е по-чувствително към определена динамика на миризми или съединения.

Новите констатации предизвикват изводите от предишни изследвания, според които времето, необходимо за разграничаване на последователностите от миризми, е около 1200 милисекунди, пише д-р Дмитрий Ринберг, професор в катедрата по неврология и физиология в NYU Langone Health в Ню Йорк.

„Подобно на това как времето влияе върху възприемането на нотите в мелодия, времето за усещане на отделните компоненти в сложна смес от миризми може да бъде от решаващо значение за нашето възприемане на обонятелния свят.“

Способността да се различават миризми в рамките на едно подушване е важен начин за животните да откриват както миризмата, така и къде може да се намира тя, каза д-р Сандип Робърт Дата, професор в катедрата по невробиология в Харвардското медицинско училище.

„Това изследване хвърля важна светлина върху мистериозните механизми, които поддържат човешкото възприемане на миризми. Изследването на човешкото обоняние исторически изостава от това на зрението и слуха, защото ние мислим за себе си като за визуални същества, които до голяма степен използват речта, за да общуват“.

Новото изследване помага „да се запълни критична празнина в нашето разбиране за това как ние, като хора, възприемаме миризмите“, завършва ученият.