Администрацията на президента Доналд Тръмп обяви, че замразява над 2 милиарда долара от федералното финансиране на Харвард, само няколко часа след като елитният университет отхвърли списък с искания, изпратени от Белия дом.

„Днешното изявление на Харвард само потвърждава дълбоко вкорененото чувство за привилегия, което съществува в най-престижните университети в страната“, се казва в съобщение на американското Министерство на образованието.

Миналата седмица Белият дом изпрати списък с изисквания до Харвард, като заяви, че те са насочени към борбата с антисемитизма в кампуса. Сред исканията бяха промени в управлението, практиките за наемане и процедурите по прием.

Харвард отхвърли исканията, обвинявайки Белия дом, че се опитва да „контролира“ университетската общност.

Това е първият голям американски университет, който открито се противопоставя на натиска от администрацията на Тръмп. Белият дом настоя за мащабни промени, които съществено биха променили начина, по който функционират университетите, като по този начин предават голяма част от контрола на федералното правителство.

Президентът Тръмп вече обвини водещите университети, че не успяват да защитят еврейските студенти, особено след като много университетски кампуси станаха сцена на протести миналата година срещу войната в Газа и американската подкрепа за Израел.

Президентът на Харвард, Алан Гарбър, в писмо заяви, че Белият дом е изпратил „разширена и актуализирана версия на исканията“ с предупреждение, че университетът трябва да ги изпълни, ако иска да запази финансовите си отношения с държавата.

„Уведомихме администрацията чрез адвокати, че няма да приемем предложеното споразумение“, пише Гарбър и добавя: „Университетът няма да се откаже от своята независимост и конституционни права“.

Той подчерта, че Харвард не подценява отговорността си в борбата срещу антисемитизма, но изтъкна, че правителството е надхвърлило правомощията си.

„Макар че някои искания са насочени към борба с антисемитизма, повечето от тях представляват пряко държавно регулиране на „интелектуалния климат“ в Харвард“, отбелязва Гарбър.

Какво иска Белият дом:

  • Да се докладват студенти, „враждебни към американските ценности“;
  • Да се гарантира, че всеки факултет има „разнообразен глас“;
  • Назначаване на външен държавно одобрен одитор за анализ на катедри, в които най-често се проявява антисемитски тормоз;
  • Прекратяване на всички политики и програми, свързани с разнообразие, справедливост и включване (DEI);
  • Дисциплинарни мерки за събития по време на протестите през последните две години.

След писмото на Гарбър, Министерството на образованието обяви, че незабавно замразява 2,2 милиарда долара във федерални грантове и 60 милиона долара по договори с Харвард.

„Разрушителните процеси в образованието, които засегнаха кампусите през последните години, са неприемливи“, се казва в изявлението.

„Тормозът срещу еврейски студенти е неприемлив. Време е елитните университети да се отнесат сериозно към проблема и да предприемат конкретни промени, ако искат да продължат да получават средства от данъкоплатците“, добавят от министерството.

Белият дом допълва, че Харвард „през последните години не е успял да отговори на интелектуалните и граждански очаквания, които оправдават федералните инвестиции“.

Харвард отговаря с дело

През март администрацията на президента Тръмп обяви, че преразглежда 256 милиона долара федерални договори и грантове на Харвард, както и допълнителни 8,7 милиарда долара многогодишни ангажименти.

Професори от Харвард заведоха дело, твърдейки, че правителството незаконно атакува свободата на словото и академичната автономия.

Администрацията на Тръмп вече отне 400 милиона долара от финансирането на Колумбийския университет, обвинявайки го, че не е защитил еврейските студенти.

Когато бяха отнети 400 милиона долара, министърът на образованието Линда Макмеън заяви: „Университетите трябва да спазват всички федерални закони срещу дискриминацията, ако искат да получават държавно финансиране.“