Абу Даби излиза от сянката на Дубай и вече привлича свой дял от богатството на компании за управление на активи и милиардери, помагайки за бетонирането на ролята на Обединените арабски емирства като алтернатива на глобалните финансови центрове.

На фона на липсата на големи петролни резерви, през последните две десетилетия Дубай се установи като най-големия финансов център в региона - с привлекателните си ниски данъци, прилагането на английското общо право и експозицията към бурния икономически растеж на района.

В световен мащаб, Дубай се нарежда на 16-о място в последното издание на Индекса на глобалните финансови центрове, докато Абу Даби заема 35-а позиция. Двата центъра са съответно на първо и второ място за региона на Близкия изток и Африка.

През последните няколко години обаче, Абу Даби, която притежава 90% от петролните резерви на ОАЕ, засили усилията за диверсифициране на своята икономика, разчитайки на огромното си богатство и държавни инвестиционни фондове, които заедно управляват активи за близо 2 трлн. долара, за да увеличи икономическия растеж, който не е свързан с петролната индустрия.

Появата на компании в редица нови сектори и потенциалът за бизнес, създаден от инвестициите на Абу Даби, не остават незабелязани от международната финансова общност.

"Положението се промени напълно в последната година, като има наплив от парични мениджъри, хеджфондове и други, които идват на конференции, за да набират средства тук," казва Раян Леманд, съосновател и главен изпълнителен директор на компанията за управление на фондове и консултантски услуги в Ау Даби Neovision Wealth Management.

Някои вече се установяват в Дубай, а все повече и в Абу Даби, за да получат предимство пред онези, които пътуват от Лондон, Ню Йорк и Хонконг за нови бизнес възможности.

Леманд говори преди провеждащата се тази седмица в Дубай конференция Alternative Investment Management (AIM), която привлече стотици институции от цял свят, в това число имена, като Brevan Howard и JPMorgan Asset Management.

И макар статистически двата центъра да не са напълно сравними, Дубай остава доста напред. В Международния финансов център в емирството в момента има над 420 компании за управление на богатство и активи, стана ясно по време на конференцията AIM.

За Абу Даби няма подобни данни напоследък, а информация от края на юни показва, че там са регистрирани 112 инвестиционни компании. То обаче видимо набира инерция, според участници в конференцията AIM.

Новодошлите

Те посочват като пример увеличаващия се брой регистрации на компании, привличането на суверени фондове за управление на богатство и лекотата на получаване на лиценз за развиване на дейност, в сравнение с други финансови центрове, която в момента е на едно ниво с тази на Дубай.

Милиардерът Рей Далио, основател на хеджфонда Bridgewater Associates и други хеджфондове, сред които Brevan Howard, са сред тези, които имат присъствие в Абу Даби. Компаниите за управление на активи PGIM и Nuveen също вече развиват дейност там.

Базираната в Ню Йорк компания за дялово инвестиране General Atlantic, която управлява активи за 83 млрд. долара, се очаква да се присъедини към тях, след като е получила предварително одобрение.

Още над 10 компании за управление на активи и хеджфондове принципно са одобрени, според финансовия център на града Abu Dhabi Global Market.

Абу Даби е най-богатият град в света по активи на държавни инвестиционни фондове, които разполагат с 1.7 трлн. долара. Такива фондове управляват активи за около 500 млрд. долара в Дубай, според доклад на Global SWF, публикуван по-рано през месеца.

Служител в инвестиционна компания, пожелал анонимност, казва, че по-голямото присъствие на държавни инвестиционни фондове служи като стимул за компаниите да се установяват в Абу Даби.

Лекотата и яснотата на регулациите и за двата центъра е основна привлекателна сила за финансовите инвеститори. "Регулаторната среда е изключително благоприятна," казва Брандън Робинсън, заместник ръководител частни пазари в JPMorgan Asset Management.

Амбицията на ОАЕ да се превърне в глобален център за криптоиндустрията, след като регулаторният орган за нововъзникващия сектор оперира в Дубай от 2022 г., също привлича нови играчи.

САЩ не разполага с всеобхватна национална рамка, докато правилата на ЕС влизат през тази година, което поставя ОАЕ преди глобалните финансови центрове.

Brevan Howard осъществява значителна част от търговията си с криптовалути от ОАЕ, заяви по време на AIM Раян Тейлър, ръководител на групата за съответствие в хеджфонда.

Двата града също така полагат сериозни усилия за стимулиране на туризма и инвестициите в имоти, като в това отношение някои смятат, че Дубай също има предимство заради факта, че от по-дълго време привлича международни финанси и заради развлеченията, които предлага.

Дубай разполага с най-високия небостъргач в света и има ясно очертано предимство в броя на нощните клубове и ресторанти от висок клас. Финансовият му район пък "кипи от живот", според служител в хеджфонд.