Изкуственият интелект ще помогне на хората да фокусират своята креативност. Процеси, които са изключително сложни и в миналото отнемаха години, днес могат да бъдат завършени за часове или дори минути, благодарение на AI.
Това коментира Георги Малчев, управляващ съдружник в Xplora и Xplora Academy, който взе участие във форума "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност", организиран от Darik Business Review.
"В началото, когато големите езикови модели, базирани на изкуствен интелект, станаха популярни, в маркетинга те се ползваха за подобряване на постове в социалните мрежи и за дребни корекции на текстове. В момента голяма част от работата може да бъдат поднесена като цялостно задание към приложенията за изкуствен интелект, стига човекът, който го прави, да може да подаде правилната заявка (т. нар. prompt). По този начин нещо, което на човек би отнело няколко часа, се върши за броени минути".
Според него, моделите стават все по-добри в това да дават цялостни решения. Голямото предизвикателство обаче е с какво ги захранваме.
AI има потенциал да "опознае" хората много добре, както и начините, по които се учим, което ще му позволи да се превърне в един много компетентен личен консултант.
"Хората виждат, че тази технология би могла да им помогне и скоро няма да имаме извинение да не се интересуваме от нея", коментира още маркетинг експертът.
Ще вземе ли AI работата на хората?
На въпроса дали AI ще отнеме работни места, той отговори, че вероятно той ще има потенциала да променя кариерното развитие на хората, но ще има както положителни, така и негативни примери.
"В една голяма организация обикновено има мениджъри на много нива и един от проблемите е как тези хора се координират помежду си. Когато ползваме нещо в дигитална среда, например AI, той може да следи кой докъде е стигнал, дали даден продукт е минал качествен контрол, къде са забавянията и т.н. Той може рязко да подобри ефективността на вътрешната корпоративна комуникация".
Той обаче уточни, че хората винаги ще бъдат по-добри от машините в това да виждат "голямата картина". А и когато е захранен с огромни обеми от информация, за изкуствения интелект понякога е трудно да вземе решението върху коя част от нея да се фокусира.
Това, всъщност, е контекстът и все още хората се справяме по-добре с неговото осмисляне и анализиране, смята Малчев.

AI като генератор на идеи
Той припомни, че много от идеите се раждат, когато се свързват концепции от различни области и сфери на познанието.
"Преди този процес беше много труден. Например, да се приложи концепция от автомобилостроенето в гейминг индустрията. Докато в момента AI дава възможност на иноваторите да дадат много сериозен тласък на своите идеи", коментира управляващият съдружник в Xplora и даде пример със създаването на нови химически съединения в лаборатория, която се управлява от AI и постига резултати, които иначе биха отнели години.
Форумът "Изкуствен интелект. Дигитализация. Киберсигурност" се проведе с подкрепата на Летище София, ОББ, Булстрад Виена Иншурънс Груп, Paysera, Neo Ventures, AIBEST и Gomba.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Илия Кръстев: Можем да сме фактор, а не просто евтина дестинация
преди 6 часаБългария 2024: Смъртността намалява. Раждаемостта също
преди 7 часаДете повреди оценявана на €50 млн. картина
преди 7 часаИпотеките у нас с най-ниските лихви в историята
преди 7 часаБлизо 9% ръст на пътуванията на българи в чужбина през март
преди 8 часаГърция започва да отглежда киноа до границата с България
преди 8 часаПрочети още
Директорът на израелската служба за сигурност „Шин Бет“ подаде оставка
darik.bgСпирането на тока в Испания и Португалия не се дължи на кибератака, започва разследване на инцидента
darik.bgДете надраска шедьовър за милиони в холандски музей
darik.bgКаква е причината Божинов да нарича Дел Пиеро „врабчето“? (ВИДЕО)
dsport.bgЦунами ''виси'' до последно за Разград
dsport.bg