Мона Лиза на Леонардо да Винчи - една от най-известните картини в света, е обвита в мистерия. От въпроси около самоличността на фигурите до нейното озадачаващо, загадъчно изражение. Сега поне една от тайните на произведението е разкрита, според италиански геолог.

Ан Пизорусо, която е едновременно геолог и историк по изкуствата, както и експерт по да Винчи и епохата на Ренесанса, вярва, че е установила местоположението, използвано като пейзаж в картината, базирайки се на своя геоложки опит.

Преди три десетилетия Пизорусо посещава град Леко на югоизточния бряг на езерото Комо в Италия – където, според нея, се развива действието от картината. Целта й е да проследи отново стъпките на Леонардо, въоръжена с дневници и рисунки от художника. „В бележника си той споменава, че е бил в Леко“, казва тя пред CNN. „Работил е като инженер.“

Според Пизорусо, проектът, върху който работи Леонардо, е отменен, но неговите геоложки полеви скици остават (сред тях е и рисунка с червен тебешир на планинска верига близо до Леко, която днес е част от Кралската колекция в Уиндзор).

Пизорусо не е първата, която теоретизира местоположението на Мона Лиза (през 2011 г. историк на изкуството приписва пейзажа на картината на малък град, наречен Бобио, а друг на Арецо), тя вярва, че е първият геолог.

Предишни изчисления са съсредоточени върху сводестия мост над дясното рамо на Мона Лиза. Пизорусо обаче настоява, че може да се извлече повече от уникалното скално образувание на хоризонта. „Мостовете са заменими“, казва тя.

„Ако погледнете на заден план, ще видите върхове. Това е вид ерозия на варовика, който има пукнатини в себе си и се разпада на блокове, почти като зъб на трион... Можем да покажем, че варовик съществува в Леко. Когато погледнете Мона Лиза, има поредица от планини на заден план, които имат този модел на зъб на трион“.

По същия начин водното тяло зад Мона Лиза е геологично специфично, смятано от Пизорусо за езерото Комо - субалпийско ледниково езеро, датиращо от около 10 000 години.

„Ако погледнете зад нея, виждате продълговати ледникови езера, които имат особена форма - като пръсти. Това е така, защото, когато ледникът се премести, той изравя определени парчета земя.“

Въпреки увереността си, Пизорусо не споделя предположението си в продължение на 30 години, разказвайки го само пред други изследователи на художника в непринуден разговор. Но тя се връща в Леко тази седмица и ще представи откритията си на конференция по геология в града.

Докато симбиозата на науката за земята и историята на изкуството може да изглежда различно, Пизорусо твърди, че интердисциплинарният подход може да обогати изживяването при разглеждане на работата на Леонардо. „Ботичели, дори Микеланджело правят ужасни фонове, защото смятат, че фигурите са по-важни“, казва тя пред CNN. „Ако фонът е нарисуван правилно, това ви дава по-голяма оценка за природата.“

Ученият признава, че е изненадана от широкия интерес. „Това е свидетелство колко много хората обичат тази картина.“

Но откритието може да доведе до още по-голяма мистерия. Ако мястото е Леко, както предполага Пизорусо, остават още въпроси защо известният художник е избрал точно него за този конкретен портрет.

„Не знаем коя е Мона Лиза, някои смятат, че тя е била съпруга на богат тоскански търговец“, казва тя, като се позовава на популярна историческа теория, която предполага, че фигурата на картината е италианската благородничка Лиза Герардини. Пизорусо пита:

„Защо я оставя в тази дива, необуздана среда? Това не е Тоскана. Какво се опитва да ни каже той, като поставя тази спокойна, загадъчна дама в тази груба, алпийска среда? Наистина съм заинтригувана какво е посланието му към нас.“