Трансформирането на автомобилната индустрия в Германия от производство на конвенционални бензинови и дизелови автомобили към такива с електрическо задвижване може да струва около 186 000 работни места до 2035 г.
Една четвърт от тях вече са загубени, според нов доклад, поръчан от Германската асоциация на автомобилната индустрия (VDA).
Европейската автомобилна индустрия е изправена пред криза поради драстично променящите се пазарни условия. Стремежът към преминаване към електрически превозни средства доведе до трансформация, която вече е засегнала няколко компании, включително и най-големия германски автомобилен концерн Volkswagen.
Компанията извърши драстични съкращения на разходите и обяви плановете си да затвори три завода в най-голямата европейска икономика.
Докладът „Перспективи за заетост в автомобилната индустрия“, публикуван от изследователския институт Prognos, предполага, че от 2019 г. насам в автомобилната индустрия са загубени 75 000 работни места, като почти 8 900 от съкращенията са свързани с работни места в металообработването.
Окончателният брой е компенсиран от увеличение с 29 000 нови позиции, като 10 000 от тях са в автомобилното инженерство. Това означава, че нетната загуба за автомобилната индустрия възлиза на 46 000 работни места.
До 2035 г., когато се очаква да се произвеждат само акумулаторни електрически превозни средства, могат да бъдат загубени допълнителни 140 000 работни места, според експертите.
Крайният им брой може да бъде повлиян от броя на наличните квалифицирани работници, както и от политическата рамка, която може да насърчи или да възпре новите инвестиции.
"Трансформацията на нашия сектор е огромна задача. Компаниите в германската автомобилна индустрия и техните служители полагат големи усилия, за да гарантират успеха на това начинание. Няма съмнение в това“, каза президентът на VDA Хилдегард Мюлер.
По думите му, германските автопроизводители и автомобилните доставчици по целия свят са инвестирали около 280 милиарда евро само в изследвания и разработки между 2024 и 2028 г. и още 130 милиарда евро в преобразуване на заводите си.
Кои професии са най-застрашени?
Ръст в отворените работни позиции се наблюдава в автомобилното инженерство, техническите изследвания и разработките, както и в компютърните науки, електротехниката и разработката на софтуер от 2019 г.
Например, заетостта в IT сегмента на автомобилната индустрия се е увеличила с около една четвърт от 2019 г. и с цели 85% от 2013 г. насам.
Очаква се в бъдеще професиите в областта на компютърните науки, информационните и комуникационните технологии, както и професиите по мехатроника, енергетика и електричество да стават все по-актуални.
От друга страна, металообработването и заваръчната техника имат все по-малко значение и се нуждаят от по-малко работници. Очаква се свръхпредлагане на работници в бизнес управлението и администрацията - професии, които се очаква да бъдат сред най-застрашените.
Докладът отбелязва, че набирането на квалифицирани работници за необходимите области ще бъде предизвикателство, като едно от решенията за компаниите е да организират курсове за обучение.
Докладът завършва с ясна прогноза, че все повече компании (82%) отлагат, преместват или напълно отменят инвестиции, които са били планирани в Германия. Повече от една на всеки три компании (37%) планират да преместят част от операциите си в чужбина.
Проучването призовава политиците в Европа и Германия да подобрят конкурентоспособността, като се справят с цените на енергията и бюрокрацията. Сред предложенията на индустрията е и изработването на конкурентна данъчна система, както и повече споразумения за свободна търговия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Starbucks прави популярна добавка към кафето безплатна
преди 1 часКой е новият най-богат човек в Китай?
преди 1 часНад 10% за година: Четири града, в които луксозните имоти поскъпват
преди 1 часГерманската автоиндустрия губи 186 000 работни места?
преди 2 часаПрез 2025 г.: Бизнесът у нас ще има нужда от близо 262 хил. работници
преди 3 часаС 9 млн. евро: Финансират проекти за адаптиране към климатичните промени
преди 3 часа