
Морският лед в световен мащаб е паднал до исторически минимум през февруари, твърдят учени, което е симптом за атмосфера, възпрепятствана от затоплящи планетата замърсители.
Общата площ на леда около Северния и Южния полюс е паднала до нов дневен минимум в началото на февруари и е останала под предишния негативен рекорд през останалата част от месеца, според Службата за климатичните промени "Коперник" на Европейския съюз.
“Една от последиците от по-топлата планета е топящият се лед”, казва заместник-директорът на службата Саманта Бърджис. “Рекордно или почти рекордно, малката ледена покрива при двата полюса е понижила глобална морска ледена покривка до исторически минимум.”
От службата установяват, че площта на морския лед в Арктика се е свила до най-ниското си месечно ниво за февруари (8% под средното) и до четвъртото си най-ниско месечно ниво в Антарктика (26% под средното). Сателитните наблюдения на службата се простират до края на 70-те години, а историческите ѝ наблюдения - до средата на 20-и век.
Учените вече бяха отчели аномалия с екстремни горещини на Северния полюс в началото на февруари, които доведоха до скок на температурите с повече от 20 градуса над средните нива и до преминаване на прага за топене на ледовете. Те описват поставеният нов рекорд като “особено притеснителен”, защото ледът отразява слънчевата светлина и охлажда планетата.

“Липсата на морски лед означава по-тъмна океанска повърхност и намаляване на способността на Земята да абсорбира повече слънчева светлина, което ускорява затоплянето”, казва Мика Рантанен, учен по климат в Метеорологичния институт на Финландия.
Площта на морския лед варира през годината, но обикновено достига глобален минимум през февруари, когато в Южното полукълбо е лято.
От Службата Коперник обявиха, че тази година са отчели най-горещия февруари. Глобалните температури са били с 1.59C по-високи в сравнение с прединдустриалните нива, което означава, че това е 19-ият месец от последните 20, в който температурата е била с 1.5C над тези от прединдустриалните нива.
Програми за наблюдение на Земята, като Службата Коперник, разчитат на анализа на милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции, за да създадат моментни снимки на състоянието на климата. От агенцията предупреждават, че маржовете над 1.5C са малки в няколко месеца и може да се различават леко в други набори от данни.
Негативният рекорд за морския лед бе счупен през февруари след като миналата година бе потвърдена като най-горещата в историята.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Европа е забранена: Къде почиват руснаците?
преди 8 часаЗаплашени ли са емблематичните черни таксита в Лондон от изчезване?
преди 9 часаНай-голямата бензиностанция в света
преди 9 часаКакво се случва с монетите от фонтана Ди Треви в Рим?
преди 9 часаГордион – изгубеният град на Турция
преди 9 часаДжими Бътлър: Бизнес идеите ми не бяха гениални, научих се да слушам
преди 9 часаПрочети още
Папа Франциск за първи път се появи публично след тежкото боледуване
darik.bgВсяка втора бензиностанция продавала гориво извън стандартите
darik.bg„Хийтроу“ подновява работа
darik.bgЧавдар Костов поведе Опитните за победата срещу Младите в Sesame Мача на звездите
dsport.bgДисквалифицираха и двата болида на Ферари от Гран При на Китай
dsport.bg3 неща, които да знаете преди да купите бебешка кошара
9meseca.bg