
Морският лед в световен мащаб е паднал до исторически минимум през февруари, твърдят учени, което е симптом за атмосфера, възпрепятствана от затоплящи планетата замърсители.
Общата площ на леда около Северния и Южния полюс е паднала до нов дневен минимум в началото на февруари и е останала под предишния негативен рекорд през останалата част от месеца, според Службата за климатичните промени "Коперник" на Европейския съюз.
“Една от последиците от по-топлата планета е топящият се лед”, казва заместник-директорът на службата Саманта Бърджис. “Рекордно или почти рекордно, малката ледена покрива при двата полюса е понижила глобална морска ледена покривка до исторически минимум.”
От службата установяват, че площта на морския лед в Арктика се е свила до най-ниското си месечно ниво за февруари (8% под средното) и до четвъртото си най-ниско месечно ниво в Антарктика (26% под средното). Сателитните наблюдения на службата се простират до края на 70-те години, а историческите ѝ наблюдения - до средата на 20-и век.
Учените вече бяха отчели аномалия с екстремни горещини на Северния полюс в началото на февруари, които доведоха до скок на температурите с повече от 20 градуса над средните нива и до преминаване на прага за топене на ледовете. Те описват поставеният нов рекорд като “особено притеснителен”, защото ледът отразява слънчевата светлина и охлажда планетата.

“Липсата на морски лед означава по-тъмна океанска повърхност и намаляване на способността на Земята да абсорбира повече слънчева светлина, което ускорява затоплянето”, казва Мика Рантанен, учен по климат в Метеорологичния институт на Финландия.
Площта на морския лед варира през годината, но обикновено достига глобален минимум през февруари, когато в Южното полукълбо е лято.
От Службата Коперник обявиха, че тази година са отчели най-горещия февруари. Глобалните температури са били с 1.59C по-високи в сравнение с прединдустриалните нива, което означава, че това е 19-ият месец от последните 20, в който температурата е била с 1.5C над тези от прединдустриалните нива.
Програми за наблюдение на Земята, като Службата Коперник, разчитат на анализа на милиарди измервания от сателити, кораби, самолети и метеорологични станции, за да създадат моментни снимки на състоянието на климата. От агенцията предупреждават, че маржовете над 1.5C са малки в няколко месеца и може да се различават леко в други набори от данни.
Негативният рекорд за морския лед бе счупен през февруари след като миналата година бе потвърдена като най-горещата в историята.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Илия Кръстев: Можем да сме фактор, а не просто евтина дестинация
преди 7 часаБългария 2024: Смъртността намалява. Раждаемостта също
преди 8 часаДете повреди оценявана на €50 млн. картина
преди 8 часаИпотеките у нас с най-ниските лихви в историята
преди 8 часаБлизо 9% ръст на пътуванията на българи в чужбина през март
преди 9 часаГърция започва да отглежда киноа до границата с България
преди 9 часаПрочети още
Директорът на израелската служба за сигурност „Шин Бет“ подаде оставка
darik.bgСпирането на тока в Испания и Португалия не се дължи на кибератака, започва разследване на инцидента
darik.bgДете надраска шедьовър за милиони в холандски музей
darik.bgНа живо: Арсенал - ПСЖ (Състави)
dsport.bgКаква е причината Божинов да нарича Дел Пиеро „врабчето“? (ВИДЕО)
dsport.bg