Доктор Натали Кристин Датило е инструктор по психология в медицинския факултет на Харвардския университет и терапевт, който лекува тревожност и депресия. В работата си тя се е сблъсквала с много хора, които показват признаци на токсична продуктивност.
Преди време студент по медицина ѝ признава, че е на ръба на срив, тъй като усеща, че не се труди достатъчно. Главен изпълнителен директор на компания споделя, че се паникьосва от чакането да вземе децата си от училище, тъй като мисли, че губи ценно време.
Софтуерен инженер пък казва пред Датило, че понякога пропуска хранения от страх да не изостане с работата.
Какво представлява токсичната продуктивност?
Продуктивността става токсична, когато изпитвате натиск да бъде продуктивни по всяко време и давате предимство на вашия никога несвършващ списък с неща за вършене за сметка на вашето благосъстояние.
Това не е реална диагноза, но този начин на мислене може да окаже влияние върху вашето физическо и психическо здраве, като в някои случаи дори да доведе до тревожност, депресия, бърнаут, безсъние или проблеми със самочувствието.
Вижте пет признака, че сте паднали в капана на токсичната продуктивност и какво да направите по въпроса:
Постоянно сте в движение
Пациенти споделят пред Датило, че се чувстват сякаш никога не разполагат с достатъчно време и постоянно бързат, за да стигнат до следващото нещо. Те могат да си позволят да забавят темпото или да се отпуснат, след като всичко е свършило.
Това фалшиво усещане за спешност може да ви накара да изпитвате тревожност, тъй като частта от мозъка, която отговаря за засичането на заплахи, усеща спешността и погрешно тълкува сигнала като “опасност” и активира реакцията борба за справяне или бягство.
Какво да направите: Опитайте лесна техника за забавяне на темпото. Повтаряйте си “забави темпото” като мантра за минута или две. След това не бързайте с това, което правите и се фокусирайте върху дишането (пет секунди за вдишване и пет секунди за издишване).
Ако продължите да правите това за 3 до 5 минути, то може да ви помогне да управлявате тревожността и да минимизирате усещането за спешност.
Изпитвате чувство на вина или срам, че не вършите достатъчно
Токсичната продуктивност има много общи неща с това как се чувствате, когато не сте отметнали някои неща, като например вина, че е трябвало да направите нещо, а не сте, и срам, когато смятате, че това, което сте направили, не е било достатъчно добро.
И двете може да задвижат един токсичен цикъл, който ви кара да се напрягате до изтощение, само за да изпитате разочарование, когато вече не разполагате с енергия да свършите нищо повече.
Какво да направите: Записвайте мислите си в дневник и ги преглеждайте за модели.
Ако забележите “двойни стандарти” в мисленето, като например, ако имате по-високи очаквания към себе си, отколкото към останалите, проявете състрадание към себе си и си кажете: “Правя най-доброто, на което съм способен, точно както и другите.”
Ако забележите мислене, насочено към “перфекционизъм” , “всичко или нищо” или идеята, че ако нещо не е на 100% успешно, е провал, си кажете: “Частичният успех си е успех и това, което свърших, е достатъчно за днес.”
Вашата самооценка се определя от това колко продуктивни сте
Нивата на продуктивност варират всеки ден заради причини, които са извън вашия контрол. Има хора обаче, които си казват “Днешният ден беше пълен провал” или “Бях абсолютно безполезен днес,” или обратното “Заслужих си бездействието днес.”
Тези мисли може да са индикатор на разчитането в прекалено голяма степен на продуктивността за вашето усещане за самооценка.
Какво да направите: Следете вътрешния си диалог и практикувайте това да разговаряте със себе си по начина, по който бихте разговаряли с приятел или любим човек, използвайки собственото си име.
Датило казва, че тя, например, би могла да каже: “Натали, днес се справяш страхотно!”. Тази техника се нарича “дистанциран разговор със себе си”, а проучвания показват, че тя може да ви помогне да видите себе си по-обективно.
Трудно ви е да се отпуснете или да направите почивка
За много от нас продуктивността идва с похвали и награди, които могат да доведат до отделянето на мозъчни вещества, които ни карат да се чувстваме добре, като допамин. “Пристрастявате се” към тръпката на заетостта.
С времето става по-трудно да се чувствате добре, когато не се напрягате до крайности. Може да се почувствате обезпокоени, раздразнителни или на ръба, когато се сблъскате с непланирано време и натиск да го запълните, вместо просто да му се насладите.
Какво да направите: Опитайте да преосмислите почивката като възможност.
Ако пристигнете рано за дадено събитие, например, опитайте да затворите очи и да послушате звуците около вас. Вие продължавате да използвате това време продуктивно, но по един възстановителен начин.
Пренебрегвате грижите за себе си
Ако грижите за вас самите ви изглеждат като загуба на време, може би сте под влиянието на токсичната продуктивност. Това включва пренебрегване на спортуването, съня и почивката, здравословното хранене, отношенията или времето за игра и удоволствие.
Не е необичайно някой с подобно мислене да пропуска хранения или дори да отлага ходенето до тоалетната или това да си налее чаша вода.
Какво да направите: Дайте си безусловно разрешение да разпускате всеки ден.
Много хора споделят, че вечер се сриват от изтощение, но въпреки това не могат да заспят или не се чувстват отпочинали на следващия ден, дори и когато успеят да заспят. Възстановителният сън изисква да се чувствате спокойни.
Създайте си навици преди лягане, които включват предизвикващи сън дейности, като слушането на отпускаща музика, четенето на книга, воденето на дневник, вземането на душ, намаляване на осветлението, охлаждане на въздуха или консумацията на билков чай.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Румънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
преди 3 часаGoogle ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
преди 3 часаКогато вагон-ресторантите са върхът на лукса в Европа
преди 3 часаГодишната инфлация на най-ниски нива от март 2021 г.
преди 4 часаЖилищата в Солун - по-скъпи от тези в Атина
преди 4 часаЧовешкото обоняние - по-силно, отколкото се смяташе
преди 4 часаПрочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgЛиъм Купър продължава да се подготвя на облекчен режим преди Левски - ЦСКА
dsport.bgТомас Тухел продължава да е фаворит за нов селекционер на Англия
dsport.bgПрограма 'Думи, за да прегърнеш загубата' подкрепя жени, преживели аборти или пренатална загуба
9meseca.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bgНепретенциозни стайни растения, които ще радват окото през цялата година
idei.bg