Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на „СОФ Кънект“, операторът на летище София, бе избран за "Мениджър на годината 2024" в 17-ото издание на конкурса.

По-рано през годината той бе избран и за член на борда на най-важната и влиятелна европейска асоциация на летищата – ACI EUROPE, с което страната ни и Източна Европа вече имат представител на най-високо ниво в организацията.

Ето какво сподели г-н Кабайеро пред Dariк Business Review за напредъка, постигнат от Летище София през отиващата си година, както и за плановете и проектите, които се очаква да бъдат реализирани през 2025 г.

Г-н Кабайеро, Вие бяхте обявен за "Мениджър на годината" в България за 2024 г. На какво отдавате успеха си в това състезание и кои са основните принципи, към които се придържате в отношенията си със служителите?

Едно от нещата, с които най-много се гордея, е стойността, която създаваме за обществото и общността около летището. Да погледнеш назад и да видиш, че твоята визия за по-добро бъдеще за служителите и партньорите ти се е реализирала, е най-голямото професионално удовлетворение.

За мен в основата на лидерството е създаването и управлението на високоефективни екипи. Успехът на един екип зависи от колективната сила на членовете му, а лидерите трябва да са способни да разпознават индивидуалните таланти и да насърчават сътрудничеството и доверието. Доверието е крайъгълният камък на високоефективните екипи. Лидерите трябва да създадат прозрачна среда, в която членовете на екипа се чувстват уверени да изразяват идеите и притесненията си без страх от последствия.

Аз обичам да се уча от моя екип – да бъда в режим на постоянно учене. Стремя се да правя всичко възможно, за да подпомагам растежа на хората в екипа, така че и те да станат лидери. Това се случва чрез съвместното създаване на среда, в която можем да си имаме доверие. Доверието е в основата. Когато то бъде изградено, настъпва момент, в който се случва магия – това е моментът, когато една организация достига максималната си мощ.

Десет нови дестинации, три нови авиолинии и 10% ръст на пътникопотока в сравнение с миналата година. Това са само част от постиженията на вашия екип през тази година. С какви други успехи ще изпратите 2024 г.?

2024 г. беше знаменателна година за летище София, изпълнена със значими постижения и стратегически напредък.

Успяхме да добавим 10 нови дестинации към мрежата си, създадохме партньорства с три нови авиолинии и постигнахме 10% ръст на пътникопотока в сравнение с предходната година. Сред ключовите успехи са модернизацията на флота на „България Еър“ в базата им на летището и отбелязването на 20-милионния пътник на Wizz Air на летище София, което допълнително утвърди позицията им на пазарен лидер.

Подобряването на пътническото преживяване продължава да е основен приоритет. Инвестициите в модернизация на съоръженията, дигитализацията и цялостната атмосфера значително повишиха качеството на услугите, които предлагаме на пътуващите.

Нашите съвместни усилия с авиолиниите и партньорите разшириха свързаността ни, като въведохме нови маршрути като Салерно и Лион, а скоро ще добавим Щутгарт. Бъдещето също изглежда обещаващо с дестинации като Пиза и Париж Орли, планирани за следващата година, включително завръщането на авиокомпанията Transavia France на Летище София.

В бъдеще сме решени да поддържаме тази тенденция, да утвърдим летище София като ключов регионален хъб и да стимулираме по-нататъшен растеж и иновации.

Летище София премина през сериозна трансформация тази година – внедри нова система за проверка на бордни карти, изгради нов паркинг, отвори безмитна зона, покри изискванията за Шенген и други. Кои са ключовите проекти за 2025 г.?

През 2025 г. Летище София ще реализира няколко трансформиращи проекта, насочени към подобряване на удобството за пътниците и оптимизация на операциите.

Един от основните проекти е реновирането на системата за обработка на багаж на Терминал 2, водено от Alstef – световен лидер в сектора. Новата система ще обработва до 2400 багажа на час, удовлетворявайки капацитетните потребности на летището до 2050 г. Освен това проектът включва инсталиране на модерни скенери EDS Standard 3, осигуряващи върхова ефективност и сигурност.

За да се подобри преживяването на пътниците, ще бъде оформена нова зона за храни и напитки, управлявана от лидер в областта SSP. Това модерно пространство ще предложи по-голямо разнообразие от заведения за хранене, които пътниците могат да се насладят, докато чакат полетите си.

Съществено подобрение ще бъде и обновяването на зоната за проверка на багаж на Терминал 2. Ремоделираното пространство ще увеличи капацитета с 80%, добавяйки нови ленти за проверка сигурност, по-голяма зона за изчакване, специална лента за хора с намалена подвижност и нова "Fast Lane" за ускорено преминаване.

Реновацията на многоетажния паркинг, започнала през декември 2024 г., ще продължи и през следващата година, с акцент върху безопасността и по-доброто пътническо преживяване.

Тези проекти подчертават ангажимента на летище София към подобряване на ефективността, устойчивостта и цялостното пътническо преживяване.

Първото петзвездно регионално летище в Европа – очаква се летище София да получи този статут след завършването на новия Терминал 3. Какво означава това за пътниците?

Петзвездният рейтинг на летище е световен стандарт за високи постижения в летищните операции. Това престижно отличие се присъжда след цялостен и задълбочен одит, извършен от международно признатата организация SkyTrax, която оценява над 30 аспекта на обслужването с използването на последователна методология.

Сред регионалните летища с петзвезден рейтинг са Международното летище в Кито (Еквадор), Международното летище в Салала (Оман) и Международното летище в Бахрейн. Когато летище София се присъедини към тази изтъкната група, то не само ще бъде признато като първото регионално 5-звездно летище в Европа, но и ще затвърди ангажимента си към предоставянето на изключително обслужване както на пътниците, така и на служителите.

Терминал 3 е проектиран с мисъл за петзвездните стандарти, като целта е да се осигури безпроблемен и ефективен процес както за заминаващи, така и за пристигащи, като същевременно надхвърля очакванията на клиентите по отношение на пътническото преживяване.

Вие многократно сте заявявали, че устойчивото развитие е най-важният приоритет за СОФ Кънект. Какво постигнахте като част от ESG стратегията на компанията през 2024 г. и какви са плановете в краткосрочен план?

2024 г. беше година на големи усилия, но и на големи успехи за нас в областта на устойчивото развитие.

През май летище София получи сертификация Airport Carbon Accreditation (ACA) Ниво 4 и стана едно от само 10 летища в Европа с толкова високо ниво на акредитация. За да постигнем това, подготвихме инвестиционен план за декарбонизация и пълна траектория за достигане на нулеви въглеродни емисии. По-късно през годината летище София се присъедини към споразумението „Net Zero Cities“ със Столична община, с което нашата програма стана част от плановете на София за намаляване на CO2 емисиите и осигуряване на по-чиста среда за жителите и посетителите на града.

Освен това през 2024 г. получихме финансиране от ЕС за проекта ESAGO за електрификация на наземните операции. Проектът включва закупуване на електрическо наземно оборудване, инсталиране на станции за зареждане и модернизация на съпътстващата електрическа инфраструктура. Инсталирането на инфраструктурата за зареждане е съфинансирано с грант от ЕС и заем от Европейската инвестиционна банка, като общата стойност на проекта е близо 2 милиона евро.

Нашите планове за следващата година включват реализирането на първата фаза от проект за 5 MW фотоволтаични мощности, което ще бъде първата стъпка към изграждането на 20 MW соларна централа с батерии за съхранение от 20 MWh. Този проект цели пълната декарбонизация на електропотреблението не само на СОФ Кънект, но и на нашите наематели и партньори на територията на летище София.

Като част от стратегията ни за устойчиво развитие СОФ Кънект е ангажирана и с изграждането на следващото поколение професионалисти в авиацията. В тази връзка организирахме единственото кариерно изложение в авиационната индустрия – „Sofia AirCareer Port“, което предизвика изключителен интерес през 2024 г. В рамките на сътрудничеството ни с Техническия университет в София, СОФ Кънект подкрепи годишната научна конференция на катедра „Въздушен транспорт“, реновира учебна зала за 80 студенти и организира стажантски програми за студенти от втори и трети курс, както и за завършващи студенти. За тях проведохме и Ден на отворените врати на летището.

Накрая, нашето присъединяване към Българската мрежа на Глобалния договор на ООН подчертава нашата ангажираност да работим отговорно и да бъдем устойчив лидер. Това партньорство доведе и до събитието „Гордея се с труда на моите родителите“, проведено на 1 ноември, което запозна децата на нашите служители с професионалната им среда. Нашата цел е всички социални инициативи да се превърнат в традиция и да обхващат все повече членове на общността ни.

Точно преди края на 2024 г. Авиационният учебен център на СОФ Кънект получи признание след одит от световната асоциация на летищата ACI за предоставянето на висококачествени обучения на служители и трети страни. Програмата ACI Accredited Training Partner признава организации, които предлагат обучения, отговарящи на най-добрите практики в летищните операции и мениджмънт.

За нашите усилия в областта на устойчивостта СОФ Кънект беше сред големите победители в първото издание на конкурса „ESG AWARDS 2024“. Нашата компания бе удостоена с най-високото отличие – „Визионер за устойчиви промени“.