Този месец Хонконг свали данъка си върху алкохолните напитки от 100% до 10% в опит да стимулира туризма и да генерира приходи от огромния потенциал, с който разполага пазарът на скъпи уискита.

Какво обаче означава това за уиски индустрията?

Неизползван потенциал

Азиатският пазар на уиски се оценява на 33.8 млрд. долара. Въпреки това, до миналата седмица Хонконг налагаше едно от най-високите мита за силно алкохолни напитки в света. Всяка алкохолна напитка с алкохолен градус от над 30% беше обект на 100% мито.

Мярката първоначално беше въведена с цел намаляване на рисковете от злоупотреба с алкохол, но след като уискито започна да добива глобална популярност, тя оказа неочаквани последици върху способността за създаване и поддържане на местен пазар.

Източна и Югоизточна Азия е много важен район за шотландското уиски. В последния си годишен доклад от Асоциацията на производителите на шотландско уиски заявиха, че Азиатско-тихоокеанският регион продължава да доминира като най-големия пазар на шотландско уиски по обем на продажбите през 2023 г. 

Той е подкрепен от рекордния износ за Китай, който нараства със 165%, в сравнение с 2019 г., и от повишението в стойността на продажбите в Сингапур (19%) и Тайван (8%). 

Въпреки че е значим финансов център в региона, 100-те процента данък означаваха, че Хонконг е недостатъчно пропорционално представен в тези данни. Новият ход се очаква да промени това в идните години.

Как се промени данъкът върху уискито в Хонконг?

През този месец лидерът на китайската територия Джон Лий обяви, че данъкът от 100% върху напитките с алкохолен градус над 30% ще бъде променен, като ще бъде въведена многостепенна система.

По-важното е, че митото от 100% остава за напитки с цена до 200 хонконгски долара (26 долара), за да се обезкуражи прекомерната употреба на алкохол. Данъчната ставка обаче пада до 10% за напитките, които надвишават тази цена от 200 хонконгски долара.

Съгласно новата система, ако в Хонконг е внесена бутилка с цена от 200 хонконгски долара, данъкът е също 200 хонконгски долара, а продажната цена е 400 хонконгски долара (около 52 долара), или също като преди.

Ако обаче е внесена бутилика с цена от 500 хонконгски долара, първите 200 хонконгски долара се облагат с 100%, а останалите 300 хонконгски долара с 10% (30 хонконгски долара), така продажната цена е 730 хонконгски долара (около 94 долара), което спестява 270 хонконгски долара (35 долара), в сравнение с предходната система.

За бутилка, струваща 2 000 хонконгски долара, общата цена щеше да бъде 4 000 хонконгски долара (510 долара). Сега ще бъде 2 380 хонконгски долара (малко над 300 долара).

Промените са непропорционално благоприятни за скъпите напитки, а това е аспектът, който е особено важен за първичния и вторичния пазар. Новата система е въведена специално, за да облагодетелства изисканите и редки луксозни напитки.

Нов център за търговия с уиски в Източна Азия

Това не е първият случай, в който Хонконг взема решение да понижи данъците, за да стимулира конкретен пазар. През 2008 г. те премахнаха напълно митата върху виното, като след това градът се превърна в световно известен център за търговия с вино, сравним с места, като Ню Йорк и Лондон.

Правителствата винаги трябва да поддържат добър баланс с данъци върху неща, като алкохола. Ако налозите са прекалено ниски, те рискуват да насърчат лоши здравословни навици, но ако са прекалено високи, хората намират други алтернативи.

Реалността на пазара на уиски в Хонконг е, че колекционерите на уиски може да не усетят голяма променя в цените, които плащат, но поне ще бъде улеснен достъпът до любимите им уискита.