Канада обяви, че въвежда 100-процентови мита върху вноса на произведените в Китай електрически превозни средства, съответстващи на тарифите на Съединените щати. Аргументът за въвеждането на мярката са държавните субсидии в Китай, които, според повечето западни правителства и компании, дават на индустрията нечестно предимство.

Съобщението, цитирано от Fast Company, идва малко след срещата на съветника по националната сигурност на САЩ Джейк Съливан с канадския премиер Джъстин Трюдо и министри от кабинета в неделя. По-късно тази седмица Съливан заминава на първото си посещение в Пекин във вторник.

Трюдо заяви, че Канада ще наложи и мита от 25% върху китайската стомана и алуминий. Към момента няма официален отговор от страна на Пекин. 

Любопитното е, че единствените електромобили, произведени в Китай, внасяни в момента в Канада, са тези на Tesla, които се правят във фабриката на компанията в Шанхай. Американската компания ще може да избегне митата, ако прехвърли доставките си към Канада от своите фабрики в САЩ или Германия.

Китайските автомобилни марки все още не са голям играч на канадския пазар. Китайският индустриален гигант BYD обаче създаде канадско корпоративно дружество миналата пролет и посочи, че възнамерява да се опита да навлезе на канадския пазар още през следващата година.

Китайските власти вероятно ще изразят загриженост относно американските тарифи по време на срещите си със Съливан, докато Пекин продължава да възстановява икономиката си след пандемията от COVID-19. Президентът на САЩ Джо Байдън през май наложи серия от нови мита върху китайските електрически превозни средства, батерии, слънчеви клетки, стомана, алуминий и медицинско оборудване.

"САЩ вярват, че единният фронт, координираният подход по тези въпроси е от полза за всички нас", каза Съливан пред репортери в неделя.

Китайските компании могат да продават електромобили на цена от едва $12 000. Китайските заводи за соларни клетки и заводите за стомана и алуминий имат достатъчно капацитет, за да отговорят на голяма част от световното търсене. Китайските служители твърдят, че тяхното производство поддържа цените ниски и би подпомогнало прехода към зелена икономика.

"Ние го правим в съответствие и паралелно с други икономики по света, които осъзнават, че това е предизвикателство, пред което всички сме изправени. Освен ако всички не искаме да стигнем до състезание до дъното, трябва да се изправим“, каза Джъстин Трюдо за новите тарифи. 

Вицепремиерът Кристия Фрийланд каза, че Канада също ще започне 30-дневна консултация относно възможни мита върху китайски батерии, части за батерии, полупроводници, критични минерали, метали и слънчеви панели.

"Китай има целенасочена държавна политика на свръхкапацитет и свръхпредлагане, предназначена да осакати собствената ни индустрия. Ние просто няма да позволим това да се случи с нашия EV сектор“, каза Фрийланд. 

Според бившия канадски посланик в Китай Ги Сен-Жак, Канада е била принудена да приеме позицията на САЩ, заради силната икономическа интеграция с нейния южен съсед. "Повече от 75% от износа ни отива в САЩ“, казва Сен-Жак.

По думите му, Канада може да очаква "отмъщение "от Китай в други индустрии, добавяйки, че ечемикът и свинското месо са сред потенциалните кандидати, защото китайците могат да ги получат от други страни.