Рецесията е нещо нормално, което в даден момент настъпва във всеки един сектор и българските IT компании не са притеснени от това.
Засега те се справят добре, но в даден момент ще се сблъскат със спад на качеството, тъй като това се случва с всяко нещо, което ескалира бързо.
В крайна сметка, то води до продукт с по-ниска добавена стойност, а когато това се случи, хората вече няма да могат да очакват, че още на първата си работна позиция ще получават някаква огромна заплата.
Това коментира в рубриката "Портфейл" в ефира на Дарик радио IT експертът Йото Райчев.
"Темата за стартъп компаниите също стана много актуална, но нагласата, че имате гениална идея и фондовете са готови да ви дадат "една торба с пари", само за да се опитате да я реализирате, е погрешна", каза още Райчев.
По думите му, когато има твърде много стартиращи компании, желаещи да получат финансиране, фондовете, от които идват тези средства, са затрупани от проекти, които трябва да оценят.
И понякога, в цялото това огромно количество, е трудно да се отсеят наистина качествените идеи от останалите.
Има ли достатъчно кадри в България?
Според Йото Райчев, основният проблем за IT сектора в България остава липсата на кадри, защото търсенето все още надвишава значително предлагането. Страната ни произвежда качествени кадри, но инвестициите в образованието на младите хора са недостатъчни.
"Всички IT компании тук правим едно и също - чакаме хората да завършат университет, след което ги наемаме и ги обучаваме допълнително в конкретната област, в която ще работят.
А според мен, инвестициите трябва да започнат още на ниво средно образование, но проблемът е, че те не са свързани с пряка възвръщаемост за бизнеса", коментира предприемачът.
По думите му обаче, съществува и обратният риск - ако прекалено много хора решат да се насочат към кариерно развитие в IT сектора, защото смятат, че само той предлага достатъчно атрактивни условия, ще се стигне до момент, в който качеството ще падне, а останалите сектори ще започнат да усещат липса на кадри.
"Може да се стигне до момент, в който след 10 години няма да има кой да боядиса една стена, защото всички ще са IT специалисти", каза Райчев. Според него, една от възможностите е развитието на чуждестранните пазари за кадри, какъвто е Африка, например.
"Една от спецификите на IT сектора е, че няма необходимост хората, с които работиш, да са при теб физически. При наличието на добро управление на проектите, един специалист може да работи от всяка точка на света", заяви той.
Може ли и останалите сектори на икономиката да функционират като IT компании?
"Един от последните ни проекти е свързан с това, че се опитваме да вкараме ноу-хауто от IT бранша в бизнеса с ремонти. Голяма част от моделите на управление на технологични или софтуерни проекти могат да бъдат приложими и в други сектори.
Защо да не може служителите на една строителна компания да получават всички бонуси, осигуровки и високи заплати, каквито получават и тези в един софтуерен разработчик, например?
И защо трябва един човек да се срамува от това, че боядисва или шпаклова, вместо да е доволен от своята работа? Една голяма част от хората, заети в този сектор, в момента не се осигуряват и работят в "сивата" икономика", обясни Йото Райчев.
По думите му, клиентите също търсят по-качествени продукти, като видеонаблюдение на ремонтите в тяхното жилище в реално време, да получават фактури, да плащат по банков път, да имат електронен паспорт на своето жилище, в който са описани всички конструктивни детайли и т.н.
Един от големите проблеми, според IT експертът, е, че една голяма част от хората, които се занимават с такава дейност, се чувстват подценени социално. А в същото време острата липса на кадри в технологичния сектор води до изключително "разглезване" на служителите.
"Имам познат, в чиято компания са стигнали дотам да наемат жена, която сутрин да бели ябълки, защото IT специалистите искали белени ябълки. Такива ситуации, в крайна сметка, водят до отслабването на пазара.
Когато достигнат до момента, в който три или четири компании се борят за един служител, а не обратното, това води до спад нивото на самите кадри", заяви Райчев.
Той посъветва младите хора, които искат да се реализират в тази професия, да четат и да работят, защото истината е, че само по този начин се постигат резултати.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Какво прави един лидер добър, според младите хора?
преди 3 часаДжон Ф. Кенеди – най-младият избран и починал американски президент
преди 3 часаШвейцария - европейският лидер по железопътни пътувания
преди 4 часаНовият смартфон Motorola G35 вече е достъпен във Vivacom
преди 5 часаСкромният хит от 90-те, който се превърна в синоним на Коледа
преди 5 часаАктивите на пенсионните фондове растат с 21% за година
преди 5 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgНа живо: Спартак Варна - Хебър (Състави)
dsport.bgСтанислав Генчев: Доста тежки дни, но не съм и помислял за оставка (ВИДЕО)
dsport.bgХора с различни идеи, обединени от една кауза - опазването на българската природа
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg