Началото на Нюйоркската фондова борса (NYSE) може да бъде проследено до Споразумението от Бътънууд, подписано от 24 брокери на ценни книжа на 17 май 1792 г., като отговор на първата финансова паника в младата нация.
Споразумението определя правила за търговията с ценни книжа и установява определени комисиони. То също така има за цел да насърчи довеpието на обществото в пазарите и да гарантира, че сделките се сключват между доверени страни.
Въпреки че Споразумението от Бътънууд отбелязва официалното основаване на NYSE, корените на борсата могат да бъдат проследени до 17-и век и основаването на щатските капиталови пазари.
През 1624 г. холандците основават Ню Амстердам в южния край на Манхатън и построяват предпазна стена, откъдето идва и името Уолстрийт. С постигнатия „Компромис от 1790 г.“ пък се бетонира ролята на Уолстрийт като финансова столица на нацията.
В ранните години на борсата търговията с ценни книжа се осъществявала на неформална основа в намиращите се наблизо кафенета, където се събирали търговците. До 1817 г. пазарът на акции бил достатъчно активен, че това да насърчи брокерите да създадат официална организация.
На 8 март 1817 г. е създадена New York Stock & Exchange Board - предшественик на днешната NYSE. От самото начало търговията е обект на регулации. Изготвената конституция съдържала подробни правила за търговията и глоби, които да държат под контрол брокерите.
Новата борса ползвала помещение под наем на Уолстрийт 40, където брокерите се събирали по два пъти на ден, за да търгуват списък с 30 акции и облигации.
От подиум президентът извиквал името на всяка ценна книга, докато брокерите се надпреварвали да дават оферти "купува" и "продава" от зачислените им столове. Оттук идва и произхода на термина “място”, което оттогава означава членство в NYSE.
Броят и разнообразието от ценни книжа, търгувани на NYSE, постоянно се увеличава с разрастването на САЩ. Щати и общини емитирали облигации, за да финансират строителството на различни инфраструктурни проекти.
Банки, застрахователни и железопътни компании емитирали акции, за да набират необходимия капитал за развитие и разрастване. До края на Гражданската война на NYSE са се търгували над 300 различни акции и облигации.
През 1865 г. борсата се мести в първия си постоянен дом – част от настоящите ѝ офиси на Броуд стрийт.
Само няколко години по-късно увеличението на обемите на търговия вдъхновяват NYSE да премине от стария метод на търговия към нова система на едновременно и постоянно търгуване на всички ценни книжа.
На ценните книжа са зачислени определени секции в залата, където те могат да се търгуват и брокерите напускат своите места, обикаляйки свободно пода на борсата, за да търгуват директно помежду си ценни книжа по свое желание.
Въвеждането на борсовия тикер през 1867 г. революционизира пазарната комуникация, като прави възможно бързото предаване на пазарна информация в цялата страна, което скъсява значително разликата между Уолстрийт и останалата част от бизнеса.
С инсталирането на телефони на NYSE през 1878 г. пазарът става още по-ефективен, а на 15 декември 1886 г. обемът на търговия надхвърля 1 млн. акции за първи път.
Един от най-познатите образи на NYSE - силното биене на звънец, което слага началото или края на търговията за деня, е използвано за първи път на NYSE през 70-те години на 19-и век.
С разрастването на пазара през 1903 г. NYSE се мести в днешната си сграда и вече разполага с много по-голям под за търговия. Днес всяка от четирите зони за търговия на борсата разполага със собствен звънец, управляван синхронно от общ контролен панел.
Подът за търговия и офисите са разширени допълнително през 1922 г. с построяването на сградата на Уолстрийт 11.
През 1928 г. е разработен Отделът по котировките с цел предоставянето на най-актуалните котировки на членуващите в борсата компании. Този отдел е заменен от автоматизирана система за котировки през 1960 г.
На 24 октомври 1929 г. пазарът “се срива.” Цените падат, след като брокерите продават акциите на своите клиенти, за да покриват загуби, след като инвеститорите не успяват да покриват изискванията за внасяне на допълнителни средства по сметките за търговия.
Изтъргувани са 16 000 000 акции – рекорд, който е подобрен едва 39 години след това. Сривът насочва фокуса върху индустрията на ценните книжа и води до няколко важни реформи, в това число и създаването на щатската Комисия по ценни книжа и борси (SEC).
Пазарът отслабва по време на Втората световна война и възстановява активността си в годините след войната. Образователните усилия на NYSE разширяват значително броя и профила на хората, които притежават акции през 50-те и 60-те години на миналия век.
Въпреки че подът на борсата изглежда по същия начин, както през 30-те години, инсталираните системи за автоматизация в други части на сградата започват да подпомагат трейдърите през 60-те години.
Въвеждането на различни технологии в следващото десетилетие допринасят за това обемът на търгувани акции да нарасне значително от малко над 1 млрд. през 1960 г. до над 3 млрд. през 1970 г.
Първите компютри, дело на IBM, са инсталирани на NYSE. През 60-те години технологиите за обработка на компютърни данни са приложени първо на NYSE.
През 70-те години над старите постове за търговия са добавени монитори, които са част от модернизирането на пода за търговия. Самият под е реновиран за първи път от пет десетилетия, като процесът започва през 1979 г.
През същата година започва и изграждането на пода за търговия на пазара на борсата за фючърси. При откриването си през 1980 г. Борсата за търговия с фючърси е имала 1 569 членове - повече от която и да била друга борса за търговия с фючърси в страната.
На 8 февруари 1980 г. пазарната капитализация на компаниите на NYSE надхвърля 1 трлн. долара. На 19 октомври 1987 г., известен като “Черния понеделник,” пазарът отчита един от най-големите си спадове в историята.
Индексът Dow Jones Industrial Average се срива с 508 пункта, губейки рекордните 22%. В следващите месеци NYSE въвежда близо 30 промени, насочени към ограничаване на пазарната волатилност и подсилване на капацитета на системите на борсата.
Въвеждането на нови технологии при търговията на NYSE не спира и на 28 октомври 1997 г. борсата отбелязва първия си ден с изтъргувани над 1 млрд. акции.
В началото на новото хилядолетия на NYSE настъпват промени. На 16 ноември 2005 г. Intercontinental Exchange се листва на NYSE. През 2006 г. New York Stock Exchange (NYSE), Archipelago (Arca) и Pacific Exchange (PCX) се сливат, за да формират публичната NYSE Group.
През 2008 г. NYSE придобива American Stock Exchange, с което се превръща в третия най-голям пазар за търговия на опции в САЩ. До 2013 г. ICE придобива NYSE и остава компанията майка на борсата и до днес.
През 2018 г. Стейси Кънингам е избрана за президент на NYSE, като за първи път в 226-годишната история на борсата този пост е зает от жена.
Технологичният напредък на NYSE се оказа безценен по време на пандемията от COVID-19. На 23 март 2020 г. за първи път в историята си NYSE заработи без под за търговия след затварянето и преминаването към изцяло електронна търговия заради COVID-19. Подът отвори частично на 26 май 2020 г.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Защо подводните кабели примамват саботьорите?
преди 3 минНадеждата на Европа в производството на батерии за електромобили обяви фалит
преди 7 минКакво представлява дефлацията и по-лоша ли е от инфлацията?
преди 53 минЦената на биткойна докосва $100 000
преди 1 часНовата кадастрална система тръгва до края на годината
преди 1 часСъздават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 2 часаПрочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgБългария ще научи своя съперник в Лига на нациите
dsport.bgПред Спалети се откри шанс да промени каноните на защитната игра
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествените заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg