В началото на пролетта новини за "нашественици" започнаха да се появяват в Италия. По северното адриатическо крайбрежие на страната и в рибните стопанства в Тоскана работниците издърпваха мрежите си и ги намираха сдъвкани на конци.
След това започнаха да се натъкват на змиорки с липсващи глави и миди с вече изядено месо.
Виновникът, който сега заплашва милиони евро годишни печалби от улов на миди, е атлантическият син рак, доведен за първи път в тези води на борда на чуждестранни търговски и круизни кораби преди няколко години.
За този кратък период чуждестранните същества, които могат да произвеждат два милиона яйца годишно и нямат естествени врагове в Италия, се размножиха бързо, унищожавайки цялата реколта от миди в някои райони.
Групата от селскостопанска индустрия FedagriPesca изчислява, че повече от половината миди в Италия са изядени от синия рак това лято.
Кулинарно решение
Първоначално правителството препоръча да се ловят и унищожават раците, които са деликатеси в други части на света. Но не след дълго някои рибари, чиито мрежи се пръскат по шевовете от малките зверове, си осигуриха приходи от хаоса, причинен от тях.
Днес италианците превръщат ракообразните убийци в кулинарен деликатес, добавяйки ги в ризото, ястия с паста и дори в салати.Италианската фермерска група Coldiretti предлага синият рак да се сервира с розмарин в салата или със сотиран чесън върху спагети.
„Това са някои от ястията, препоръчани от готвачи, рибари и фермери за борба с нашествието на морския убиец, който опустошава националните ни брегове, нанасяйки щети за милиони евро“, се казва в изявление на групата, цитирано от CNN.
„Целта е да се помогне за ограничаване на прекомерното разпространение на раците, които превземат морското дъно на нашите брегове, идентифицирайки икономическите възможности за силно засегнатите територии.“
Морските биолози казват, че по-топлата морска вода означава, че раците процъфтяват и завладяват нови територии.
Те вече се откриват по цялото крайбрежие на Италия и дори в делтата на река По - обект от световното наследство на ЮНЕСКО, известен със своя сорт миди vongole veraci, който е до голяма степен заличен това лято.
„Обикновено, когато температурите на водата паднат под 10 градуса, тези раци не оцеляват“, казва Енридка Франки, морски биолог и изследовател от университета в Сиена. „Но сега видът процъфтява при идеална температура 12 месеца в годината.“
Природно бедствие
Италианското правителство отпусна 2.9 милиона евро, за да подпомогне рибарите и борбата с инвазията на раците в страната, която е най-големият производител на миди в Европа.
Въпреки че изглежда, че нашествениците предпочитат миди и стриди, те изяждат и печалбите от риболова на змиорка и ципура в Тоскана.
От Coldiretti вярват, че това „природно бедствие“ е заплаха за цялата риболовна индустрия на Италия, като предупреждават, че нашествието на сините раци вече е довело до загуба на работни места и е извадило от бизнеса рибарите, които разчитат на улова на миди тази година.
Управляващата партия в страната предложи потенциално преобразуване на фабрики за консервиране на риба тон и други рибни консерви в заводи за преработка на раци, като начин да се намали присъствието на хищника.
Сините раци, чиято пазарна стойност е около 80 евро за килограм в Съединените щати и Азия, обаче не успяват да постигнат много на пазара в Италия, като риболовната федерация ограничава цената им на 10 евро за килограм.
Но в повечето супермаркети текущата цена е под 6 евро за килограм, тъй като предлагането далеч надвишава търсенето. За разлика от тях кралският рак - рядко срещано лакомство в средиземноморските страни, се продава за до 100 евро за килограм.
Синият рак бързо се превръща в основен продукт в ресторантите в цялата страна, предимно като съставка на сос за спагети с пресни домати.
Италианският премиер Джорджия Мелони беше снимана с чиния с раци в фотография, споделено от нейния зет Франческо Лолобриджида, който е и министър на земеделието на Италия.
Лолобриджида публикува и видеоклипове във Facebook на собствените си кулинарни творения от раци, настоявайки, че този хищник може да бъде „икономическа възможност за мнозина“.
Продажба на "вражеска" риба
С нарастването на популярността им в ресторантите в Италия, активистите за правата на животните предприемат стъпки, за да защитят раците - особено по-малките, за които се твърди, че се хващат и използват като „играчки за деца“.
Габриела Гибин от групата за защита правата на животните Coordinamento Tutela Diritti Animali, базирана в Ровиго, Италия, осъжда отношението към сините раци, твърдейки, че е видяла фотографски доказателства за малтретиране на създанията.
Но не всички ресторантьори приветстват това ново допълнение към хранителната сцена. Лионело Чера, който управлява Antica Osteria Cera di Campagna Lupia с две звезди Мишлен, казва, че го е опитвал в различни ястия, но скоро няма да включи син рак в менюто си.
„Той унищожава нашата лагуна и може да се твърди, че скоро ще заеме мястото на рака паяк, така че моят отговор е не“, казва той.
Освен това хищникът не присъства на много по-малки фермерски пазари.
В римския квартал Testaccio търговец на риба каза пред CNN, че може да го предложи, в крайна сметка, но докато мидите все още са налични, той ще предлага „първо италианска храна“, преди да се предаде пред „продаването на вражеска риба“.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Създават транснационален Черноморски клъстер за синя икономика
преди 43 минИталия иззе от иманяри етруски артефакти за €8 млн.
21.11.2024Къде е Витошка в класацията на най-скъпите търговски улици през 2024 г.?
21.11.2024Британските родители удвояват паричните подаръци за пълнолетните си деца
21.11.2024Кои са най-големите производители на мляко в ЕС?
21.11.2024Какво представлява блокчейн и как работи?
21.11.2024Прочети още
Изкуство или абсурд: Банан, залепен с тиксо за стена, се продаде за 6,2 млн. долара
darik.bgМемоарите на Меркел: За Тръмп и Путин от първо лице
darik.bgСвещеник бе отстранен от длъжност след провокативен клип на Сабрина Карпентър в църквата му
darik.bgОфициално: Гуардиола остава в Манчестър Сити до 2027
dsport.bgУчастник на Световното клубно първенство пита за звезда на Лудогорец
dsport.bgД-р Маринова за доброкачествени заболявания на гърдата
9meseca.bg11 прости детайла, с които банята ви ще изглежда като 5-звезден хотел
idei.bgИнтелигентни водомер – предимства и тенденции
idei.bgНай-честите грешки, които допускаме, когато използваме домакински уреди
idei.bg