
Цените на жилищните имоти в унгарската столица Будапеща са скочили със 166% от 2015 г. до днес.
Това обаче не е достатъчно градът да заеме лидерската позиция в класацията на най-поскъпналите имоти сред държавите-членки на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР) за посочения период.
Защото имотите в Истанбул са повишили стойността си 12 пъти спрямо девет години по-рано, оглавявайки ранглистата. Само през 2022 г. те са нараснали със 168%, а за миналата година повишението е от 76 на сто.
Междувременно, стойността на жилищата в редица държави от Европа, както и в САЩ, през 2023 г. отчете понижения - на фона на повишаването на лихвените нива от централните банки в борбата им с инфлацията, която предизвика ръст на лихвите по ипотечните кредити.
От своя страна, турската централна банка понижи основната си лихва през август 2022 г., въпреки че към ноември инфлацията в страната достигна нива от 85%.
Защо поскъпват имотите в Турция?
Според експертите, номиналният ръст в цените на имотите в Турция се дължи на няколко фактора.
„Изменението започна през 2020 г.", казва експертът в строителния сектор на KPMG Горкем Япан. Според него, основната причина е обезценяването на турската лира, съчетано с високата инфлация, нарасналите разходи в сектора на строителството и повишеното търсене на имоти след пандемията.
„Отчетохме и няколко силни земетресения през миналата година, които засегнаха 11 турски града. Това също се отрази на ръста, тъй като хората искаха да се преместят в по-сигурни места за живеене“, допълни той.
Инфлацията в страната обаче продължава да е висока, като достига близо 70%, според последните данни. Промяната в политиката на Централната банка доведе до ръст на основната лихва от 8.5% през юни 2023 г. на 45 на сто към януари 2024 г.
Това се отрази и на лихвите по ипотеките, които днес са със средни нива от 40 на сто. През 2023 г. само 15% от имотите са купени с кредити, а останалите – с пари в брой.
Друга причина за повишението на цените в Турция е навлизането и на руски купувачи. През 2023 г. те са с най-голям дял сред чуждестранните граждани, придобили имот в страната, следвани от иранците.
Стигна се дотам, че само за година цените на имотите в Анталия са скочили с 230%. Заради сериозното оскъпяване все повече хора не могат да си позволят нов имот, което води и до ръст на наемните нива.

Кои са останалите държави в топ 10?
В голяма част от държавите от ОИСР е регистрирано двуцифрено повишение между 2015 и 2023 г.
Исландия и Чехия са останалите две държави, в които цените са скочили с по над 100% (бел. ред. 129.6 и 110.8%). Малко под тази граница е Естония (99.8%), следвана от Австрия и Полша с по 69% ръст, както и Ирландия (68%).
В топ 10 са още САЩ и Израел, където - както и в Гърция, се отчита нарастване от над 50 на сто. Сред държавите-членки най-малко поскъпване по показателя се отчита в Швеция и Финландия, където то е около 4 на сто.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
България се изкачва в класация на най-влиятелните паспорти през 2025 г.
преди 4 часаСелото, в което всички снимат за YouTube
преди 4 часаПет признака, че е време да смените работата си
преди 4 часаБрутна и нетна заплата - какво трябва да знаем?
преди 6 часаЗа десетилетие: Светът е похарчил $8.5 трлн. за IT устройства
преди 6 часаСпад в акциите на Nike, Adidas и Puma заради митата спрямо производствените им центрове в Азия
преди 6 часаПрочети още
Орбан прие Нетаняху въпреки заповедта за арест на съда в Хага
darik.bgКитай и ЕС готвят реципрочни мерки срещу митата на Тръмп
darik.bgТурското правителство глоби Meta заради отказ да блокира акаунти, свързани с протестите
darik.bgЛудогорец се отърси от загубата на „Лаута“ с три безответни гола срещу Крумовград
dsport.bgНа живо: Левски - ЦСКА 1948, Макун и Джемили на пейката
dsport.bgНова детска книга на български за Международния ден на детската книга: „Пазителят на Луната“ от Зошенка
9meseca.bg