За много от нас чаша кафе (или може би няколко) е основен ритуал, който ни дава енергия през работния ден.

През 2023-24 г. в световен мащаб са консумирани приблизително 10.62 млрд. килограма кафе, което представлява леко увеличение, в сравнение с предходната година (10.38 млрд. кг), според Statista.

Докато за някои евтината чаша разтворимо кафе, приготвено в кухненския бокс на работното място, е достатъчна, други са развили вкус към „луксозно кафе“, често приготвяно от хипстър с работна престилка.

Колко обаче струва една чаша от обичаната напитка и как варират цените в различните части на Европа?

Колко кафе купува Европа?

От 27-те страни от ЕС и Обединеното кралство, включени в проучването на Pressat за кафето на работното място между януари и март 2025 г., работещите във Великобритания купуват най-много кафе навън - средно по 1.96 чаши на ден.

Следват Белгия (1.79 чаши), Полша (1.77 чаши), Франция (1.76 чаши) и Румъния (1.68 чаши).

На другия полюс, най-пестеливи при купуването на кафе са работещите в Люксембург, които дават пари средно за 0.82 чаши на ден. Разходите си за кафе навън контролират и работещите в Унгария (0.83 чаши), Чехия (0.84 чаши) и Швеция (0.9 чаши).

Тогава може би с изненада ще открием, че като четвъртият по големина купувач на кафе навън в Европа, във Франция плащат най-много на чаша - със средна цена от 3.42 евро.

Стереотипите обикновено ни карат да вярваме, че французите харесват кафето си късо, тъмно и силно. От анкетираните служители обаче само 8.94% са си купували еспресо навън. Всъщност, най-популярният избор на кафе навън е кафе лате (17.02%), следвано от кафе макиато (16.17%).

Второто най-скъпо кафе може да се намери в Литва, където средната цена на чашата е 3.39 евро, а най-популярният вид напитка е разделен между капучино и кортадо (и двете са предпочитани от 14.87% от анкетираните).

Най-евтиното кафе - може би изненадващо, може да се намери в Дания, със средна цена от 1.89 евро. Датчаните имат средна зависимост към кафето, като средностатистическият работещ купува 1.32 чаши кафе навън и предпочита да пие американо.

Всъщност, Дания е единствената страна, в която средната цена на чаша кафе е под 2 евро, като най-близките конкуренти са Словакия (2.08 евро) и Кипър (2.09 евро).

Индексът на капучиното

Малко по-различна картина се очертава от данните за средната цена на капучиното в европейските столици, събрани от Numbeo.com.

Оказва се, че най-високата цена в Европа за кафе с мляко се плаща в Копенхаген. В датската столица едно капучино струва средно 5.81 евро - значително по-висока сума от средната цена на неопределен вид кафе в Дания.

Само в две други страни капучиното струва повече от 5 евро. Това са Исландия - с цена от 5.33 евро за чаша, както и Швейцария с цена от 5.27 евро. Повече от 4 евро за капучино се плаща в Скандинавия, Великобритания, Белгия, Нидерландия, Франция и Австрия.

В другия край на скалата са страните от Източна Европа, Балканския полуостров и Италия. В неговата родина чаша капучино струва само 1.53 евро, но най-евтината чаша може да се намери в Косово (1.27 евро) и Украйна (1.36 евро).

В България средната цена е 2.31 евро, според проучването на Numbeo.

Поляците, които често се оплакват от високите цени на кафето в кафенетата, са някъде по средата в подреждането, като чаша капучино във Варшава се продава за 3.64 евро. Това обаче не означава, че полските оплаквания са напълно неоснователни. Освен Германия, всички съседни на Полша страни имат по-ниски цени на кафето.

„Капучиното във Варшава струва 18 злоти (4.24 евро), докато в Бари струва 1.50 евро. Виждаме, че цените във Варшава, които са се разпространили в цялата страна, определено са по-високи, отколкото другаде. И изобщо не е нужно да е така“, казва пред Euronews Януш Пехочински, икономист и бивш министър на икономиката на Полша.

„Полша е петият по големина производител и износител на кафе в Европа. Полските компании внасят над 200 000 тона кафе на зърна, изпичат го и след това го изнасят. Така че имаме създадена ефективна производствена верига, но цените за клиента са високи. Защо? Това може да се дължи на по-високите цени на недвижимите имоти и данъци, отколкото другаде, което повишава разходите за поддръжка на ресторанти и кафенета.“

Прекалено скъпо ли плащат потребителите за кафе?

За приготвянето на едно еспресо са необходими около 7 до 9 грама кафе, което се равнява на кафе на стойност 0.00009 евро при текущите търговски цени на зърната арабика (за порция от 9 грама).

Това изглежда като огромна надценка, но разбира се, би представлявало огромно опростяване на целия процес.

Кафенетата също така трябва включат разходите за персонал, както и за чаши за вкъщи, електроенергия за заведението и добавки към кафето, като мляко, сиропи и шоколад.

Въпреки че е трудно да се сравни точно колко плащат компаниите за електроенергията си, средната цена на тока за потребители в ЕС, които не са домакинства, е 155.80 евро/MWh, според данни на Евростат от 2024 г.

Данните показват, че Ирландия плаща най-много за електроенергия в ЕС – 254.30 евро/MWh. Само три други държави надхвърлят границата от 200 евро - Хърватия (216.90 евро), Унгария (205.50 евро) и Люксембург (204.10 евро).

В четирите най-големи икономики на ЕС цените варират драстично: Франция (163.90 евро), Испания (121.70 евро), Италия (151.50 евро) и Германия (197.60 евро). Най-евтината енергия в ЕС може да се намери в Норвегия (79.10 евро).

Съответстват ли цените на кафето в Европа на доходите?

Ако бъдат разгледани цените на кафето, поръчвано навън, спрямо заплатите в целия континент, кой получава най-доброто съотношение цена-качество?

Във Франция, където е най-високата цена за чаша кафе, средното заплащане на несемеен човек без деца е малко над средното за ЕС, като французите получават 32 354 евро годишно, според данни на Евростат за 2024 г. Това означава, че средно кафето излиза около 0.0106% от заплащането за несемеен човек.

Междувременно, в Дания, където нетната заплата е 43 913 евро, пропорционално кафето е дори по-евтино - само 0.004% от заплатата.

Потребителите в Литва, които пият второто най-скъпо кафе в Европа, получават особено ниска стойност за парите си. Средната нетна заплата на гражданите е 15 909 евро, което означава, че чаша кафе струва около 0.021% от годишния им доход.

Потребителите в страните с по-високи доходи изглежда получават по-добро съотношение цена-качество. Работещите в Люксембург получават средно по 50 410 евро годишно и плащат около 3 евро на кафе. Това е само 0.005% от заплатата им.

Индекс на капучиното по заплати

Ако се използват данните на Numbeo.com за средната месечна заплата след данъци в европейските градове, става ясно колко чаши капучино могат да си купят жителите.

По отношение на достъпността на капучиното, Италия се класира на първо място. В Рим със средната месечна заплата може да се купят 1 399 чаши от този вид кафе, докато швейцарските Берн (1 378 чаши) и Люксембург (1 347 чаши) се представят малко по-слабо.

Индексът на капучиното също разделя ясно континента наполовина. В западноевропейските страни (с изключение на Португалия) една заплата е достатъчна за поне 750 чаши капучино, докато в Източна Европа кафето за вкъщи е по-недостъпно.

За България това количество е посочено като 688 чаши.