Може да разполагате с много по-малко време, отколкото си представяте, за да направите първо впечатление. В някои случаи хората преценяват по способности, надеждност, компетентност и други характерни черти за една десета от секундата, сочат проучвания.
Независимо дали някой направи преценка в първата секунда или в първите пет минути, това възприятие може да се запази. Както често се казва, човек не получава втори опит да направи първо впечатление.
Това не изглежда справедливо, особено предвид факта, че последиците могат да бъдат огромни — да не получите работа, която искате или да пропуснете втора среща с вълнуващ човек. Как да направите така, че първото впечатление от вас да е добро?
Като разполагате с умствената сила и дисциплината да използвате една супер ефективна стратегия, когато се срещате с някого за първи път – концентрирайте се върху човека отсреща, а не върху вас, казва пред CNBC популярният лектор Скот Мауц. С други думи:
Бъдете заинтересовани, а не интересни
Това не означава да бъде скучни, а да се фокусирате върху това колко заинтересовани сте от това, което другият човек има да каже, вместо от това да се опитвате да бъдете ослепителни.
Хората понякога смятат, че трябва да пренасочат разговора към себе си в опит да впечатлят. Това обаче може да има обратния ефект.
Експерти по публична реч и общуване установяват, че на хората им харесва, когато ги питате различни неща и им задавате последващи въпроси. По-задълбочените въпроси установяват по-голяма връзка между двамата участници в общуването.
Основното е да опитате да създадете топъл, запомнящ се разговор, който кара другия човек да смята, че някой го е грижа за него. Почти всеки човек обича да говори за себе си или за тема, която наистина му допада, ако усети, че човекът насреща е наистина заинтересован, заради което тази стратегия работи почти във всяка ситуация.
Основното в случая е, че можете да изпратите грешно първо впечатление, като поставите светлината на прожекторите върху себе си и се опитвате насила да бъдете впечатляващи.
Или можете да създадете правилното първо впечатление, като извлечете разговора от другия човек с усещане за загриженост и емоционална интелигентност.
Ето три прости стъпки, които можете да следвате:
Слушайте с възможно най-голяма концентрация
Слушайте така сякаш нищо друго няма значение - освен това какво казва другият човек. Не се чувствайте сякаш трябва да се намесвате през цялото време, за да вметнете своите прозрения.
Не се опитвайте да бъдете остроумни или прави. Докато човекът отсреща говори, не прекарвайте времето в това да мислите какво ще кажете след това. Просто слушайте, дишайте и проявявайте неподправен интерес.
Ако се разсеете, отчетете това, а след това се върнете отново към изслушването. Когато се уловите, че мислите ви блуждаят, си кажете:
- “Концентрирай се, не се разконцентрирай ”
- “Управлявай разума си, не позволявай той да те управлява”
- “Присъствай в момента”
Има друга стратегия, с която можете да се подготвите за концентрирано изслушване още преди да сте се срещнали някого – методът на мократа гъба, казва Мауц.
Ако усетите, че влизате в даден разговор разсеяни, представете си една гъба, която изчиства на момента блуждаещите мисли, така че да можете да се впуснете в разговора начисто.
Задавайте добри въпроси и последващи въпроси
Задаването на последващи въпроси, по-конкретно, показва, че слушате внимателно какво казва другият човек, оценявате го, потвърждавате неговата стойност и демонстрирате, че искате да научите повече. Това помага за поддържането на разговора и подхранва усещане за връзка и топлота.
Добрият въпрос е този, който:
- Надгражда подробност, която някой е споделил, показвайки, че слушате активно
- Подхранва любопитството ви по темата, което е допълнителен индикатор за неподправения ви интерес
- Използва знанията ви, за да задълбаете повече в дадена тема, от която другият човек се интересува.
- Предоставя на другия човек възможност да отговори на въпрос, който му е приятен, като например такъв, които изисква да сподели още от своите познания или опит
Можете да засвидетелствате вашия интерес дори и само като кажете: “Разкажете ми повече за това,” или “Какво се случи след това?”
Внимавайте с вашите визуални и вербални сигнали
Не подценявайте силата на нещата, които правите в допълнение на думите, които изговаряте.
Можете да покажете, че слушате и сте заинтересовани, като поддържате зрителен контакт, кимате, накланяте глава или се навеждате леко, докато партньорът ви говори, или пък като перифразирате какво казва той и питате за потвърждение.
Може също така да отразявате умело езика на тялото на вашия партньор в разговора, лицевото изражение или тон на гласа, за да проектирате вашата емпатия, уважение и желание да установите връзка.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Schneider Electric участва в реставрацията на Нотр Дам
03.01.2025Тръмп: Махнете вятърните турбини от Северно море!
03.01.2025Летище София въвежда безплатно паркиране до 10 минути на Терминал 2
03.01.2025Иновативни ли са компаниите от сектора на бързото кредитиране?
03.01.2025Кой е най-умният град в света?
03.01.2025Програмисти и инженери са най-търсените кадри в Европа
03.01.2025Прочети още
Кои са най-предпочитаните имена в България за 2024 година
darik.bgЗадължителните цветове в гардероба през 2025 г.
darik.bgПолша поема ротационното председателство на ЕС
darik.bgРеал Мадрид превзе ''Местая'' с луд обрат в паметна корида срещу Валенсия (ВИДЕО)
dsport.bgМилан обърна Ювентус в дебюта на Консейсао и си гарантира дуел с Интер за Суперкупата (ВИДЕО)
dsport.bgВиктория и Георги - най-предпочитаните имена за новородените през 2024 г.
9meseca.bgКак да почистите мухъл от пералнята
idei.bg7 тайни за организация на малкия апартамент
idei.bgТоп 5 цвята, които ще бъдат модерни в интериора през 2025 г.
idei.bg