Само преди дни пподробно ви обяснихме какво представлява рецесията. Днес ще се спрем на стъпките, чрез които можем да подобрим личните си финанси, за да преминем безболезнено през този период.
И така – как да подготвим парите си за предстоящите тежки времена?
Месечен бюджет
Бюджетът ще ви покаже къде точно отиват парите ви. Можете да разпределите разходите си – храна, дрехи, забавления, за дома (кредити и комунални разходи).
По този начин ще видите перата, които „изяждат“ голяма част от доходите ви. Ако харчите повече пари за дрехи, например, елеминирайте този разход следващия месец. Харчете пари само за най-нужните неща.
Спестявайте
Освен че трябва да намалим разходите си, рецесията е период, в който при възможност трябва да продължим да спестяваме. Никога не знаете кога трудни дни ще връхлетят именно вашето семейство.
Откажете се от ненужни абонаменти, рефинансирайте заемите си, временно дори прекъснете посещенията на барове, ресторанти и т.н.
Отложете големите покупки
Нова кола или нов апартамент – не, това е немислимо в период на рецесия. В случай че все пак имате нужда от ново жилище, можете да помислите за кредит с фиксирана лихва, с който да преминете през бурните времена по-лесно.
Изплатете заемите с висока лихва
Доста домакинства днес имат ипотечен, потребителски, бърз кредит и задължения по кредитна карта. В случай че имате свободни средства, най-добре ще е да започнете да изплащате кредитите с най-висока лихва, докато не намалите дълговете си. За това обаче се изисква строга финансова дисциплина и никакви импулсивни покупки.
Фонд за спешни случаи
Аварийният фонд би ни помогнал, при положение че имаме непредвиден разход или останем без работа за няколко месеца. Именно средствата в този фонд ще ни спасят и ще ни позволят да поемем въздух, за да продължим напред.
Експертите по лични финанси препоръчват да разполагаме с пари, които да са достатъчни за поне 3-6 месеца на семейството ни.
Допълнителна работа
Инфлацията и рецесията можем да преборим с по-високи доходи. А това лесно можем да постигнем с допълнителна работа. Помислете за почасово решение или работа през уикенда. Можете да актуализирате и автобиографията си, за да потърсите по-добре платена работа.
Какво да не правим по време на рецесия?
Определено не се паникьосвайте. Рецесията няма да продължи вечно. Не увеличавайте дълговете си, тъй като тези периоди са характерни с по-висока безработица и трудно ще можете да погасявате задълженията си.
Експертите препоръчват в следващите месеци да приемаме работата си много сериозно, тъй като тя не е даденост.
В следващите дни екипът на Darik Business Review ще ви представи и бизнесите, които са най-подходящи за стартиране по време на рецесия.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Могат ли пожарите в Лос Анджелис да влошат жилищната криза?
преди 15 минКакво се случи на пазара на имоти през Q4?
преди 19 минЦената на урана на рекордни нива
преди 1 часПрез 2025 г.: Мебели от естествена дървесина в натурални тонове владеят дома
преди 2 часаINSAIT изпреварва Харвард и Оксфорд на един от най-престижните световни форуми за алгоритми
преди 2 часаСпасиха бебе горила от товарния отсек на самолет на Turkish Airlines
преди 3 часаПрочети още
Зеленски готов да разменя пленени севернокорейци за украински войници
darik.bgОгненият ад в Ел Ей: Продължава да расте броят на жертвите
darik.bg“О, Боже, как въобще ще се справя?!”: Джъд Лоу потвърди, че ще играе “Вълшебникът от Кремъл”
darik.bgВики Томова не се опълчи на 10-ата в света
dsport.bgВ Аржентина обявиха сделка: Лудогорец продаде Рик Джонатан
dsport.bgВалери Йорданова стана майка за първи път
9meseca.bgНаправи си сам домашен дифузер
idei.bgEжедневни предмети, които използваме по грешен начин
idei.bgФън шуй промени за дома
idei.bg