
Ще продължи ли поскъпването на имотите или ще станем свидетели на понижения в следващите месеци?
В очакване на данните за България към края на първото тримесечие, ще се спрем на случващото се на част от пазарите в Европа, както и в САЩ.
Ето какво трябва да знаем за тенденциите, развиващи се в момента в държави, като Германия, САЩ, Швеция, Австрия и други.
Германия
Цените на имотите в най-голямата европейска икономика отчетоха най-сериозен спад от 16 години насам. Понижението от 3.6% през последното тримесечие на 2022 г. е невиждано от първото тримесечие на 2007 г., когато жилищата поевтиняват с 3.8%.
Според експерти, цените на имотите ще продължат низходящия си тренд и през 2023 г. В Германия те бележат непрекъснат ръст на тримесечна база от 2010 г. насам.
Основната причина за понижението са по-високите лихви по ипотечните кредити. Според Германския институт за стопански проучвания, възможно е да станем свидетели на 10-процентен спад в цените.
Мнението на Бундесбанк е, че имотите в градовете са надценени с между 20 и 45%.
Австрия
Цените на имотите във Виена регистрират най-силен спад сред всички останали европейски столици. По данни на Bloomberg City Tracker, стойността на жилищата пада с 12.2% спрямо година по-рано.
Изданието прогнозира продължаващ спад, като основна причина за него са по-високите лихви по кредитите. Броят на отпуснатите ипотечни кредити за последните 12 месеца до март 2023 г. бележат понижение от 60%.
Средната цена на кв. м в австрийската столица е 7 084 евро/кв. м.

Швеция
Стокхолм се нарежда на второ място сред европейските столици с най-поевтиняващи имоти.
По последни данни започнатите нови сгради в града са с 55% по-малко спрямо година по-рано. Слабият интерес, най-вече заради по-високите лихви по кредитите и поскъпването на строителните материали, води до сериозен ръст на фалитите на строителни компании.
Какви са очакванията за идните месеци? Главният икономист на SEB Йенс Магнусен казва, че има риск от понижение до 20-25% от върха, като цените на имотите може да се върнат на нивата отпреди пандемията.
САЩ
През април имотите в страната отчитат втори пореден месечен спад, както и най-голямото понижение от януари 2012 г. Спад е регистриран в 19 от 20-те най-големи градове спрямо година по-рано, сочи индексът S&P CoreLogic Case-Shiller.
Според проучване на Университета Флорида Атлантик, градовете в топ 10 на най-надценените имотни пазари в страната имат между 40 и 50% разлика в цените от настоящите стойности на обявените за продажба имоти и очакваните средни цени.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
Ryanair ще увеличи размера на безплатния ръчен багаж
преди 3 часаБлизо 400 000 евро за жилище в София: Това са цените на имотите в българските градове
преди 3 часаВ първи квартал в София боклукът се събира в затворени зелени острови
преди 5 часаТози град на хълм е една от най-малките (и най-необичайните) страни в Европа
преди 5 часаЕК започва ревизия на „Гърция 2.0“
преди 5 часаПо-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 6 часаПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgНа живо: Григор взе третия сет срещу Муте
dsport.bgОфициално: Левски се раздели с ненужен вратар
dsport.bgПрез летния сезон ли е време за гърне - признаци на готовност според Франсоаз Долто
9meseca.bg