В слънчев следобед на канадския остров Принц Едуард Джо Велайдум и неговата партньорка Лора Кели излизат за разходка с кучето.
Забелязвайки каишка, лежаща в двора, Велайдум спира за кратко, за да я вземе, преди да тръгне на бърза разходка. Минути по-късно метеорит удря мястото, на което преди това е стоял Велайдум - и камерата на звънеца заснема целия инцидент на видео.
„Никога не спирам на това място, никога“, казва Велайдум пред CNN за инцидента, случил се през юли 2024 г.
„Ако бях останал точно на това място само две минути повече, щях да бъда ударен и вероятно убит от този метеор“.
Месеци по-късно лабораторен анализ потвърждава, че това е скала, паднала от космоса. Обектът е официално каталогизиран в база данни, поддържана от нестопанската организация Meteoritical Society.
Екземплярът, наречен "Шарлоттаун" (на името на близкия град), се откроява заради придружаващото го видео, което Университетът на Алберта публикува миналата седмица.
Въпреки че записът на звънеца не е първото видео на падащ метеорит, той е забележителен, защото инцидентът е заснет от много близко разстояние и със записан звук, според д-р Крис Хърд, професор по земни и атмосферни науки в Университета на Алберта в Канада.
„Метеоритът Шарлоттаун със сигурност обяви пристигането си по грандиозен начин“, казва Хърд, който е събрал екземпляра и курира метеоритната колекция на Университета на Алберта.
„Никой друг падащ метеорит не е документиран като този, при това със звук“.
Рядка находка
Дори в работата на Хърд почти никога не се случват инциденти, като падането на метеорита на остров Принц Едуард – най-малката провинция на Канада, разположена на север от Нова Скотия.
Онлайн системата за отчитане на метеорити на Университета на Алберта получава около 10 сигнала на седмица. Но „0.1% или по-малко от запитванията, които идват, всъщност се оказват метеорити“, казва Хърд.
Самият Велайдум, който е университетски професор, не приема лесно възможността обектът, паднал в предния му двор, да е извънземен по произход. По-вероятно, предполага той, е паднал от самолет или от покрива.
„Рационалната част на мозъка ми просто каза: „Не, това трябва да е нещо много по-обикновено от метеорит, нали?“
Първоначално двойката започнала да мете остатъците от тротоара. Бащата на Кели, който живее наблизо, е този, който ги подтиква да вземат проби за проверка.
С помощта на вакуум и магнит, който привлича металите в метеоритите, те изстъргват проба от 95 грама. Когато бързо онлайн търсене открива колекцията от метеорити на Университета на Алберта, двойката им изпраща няколко снимки.
Хърд казва, че веднага е разбрал, че имат истинска космическа скала.
„Имам експертния опит, разгледал съм стотици, ако не и хиляди, от този тип снимки“.
Той допълва, че метеоритите са покрити с черна обвивка, която се образува, когато космическите скали реагират с атмосферата на Земята, докато пътуват с повече от 72 420 км в час.
Това, което прави събитието по-специално, според Хърд, е фактът, че камера е уловила момента на удара - зашеметяващо наблюдение не само защото потвърждава падането на метеорита, но и защото кадрите могат да бъдат от полза за науката.
„Работим върху анализирането на видеото, за да видим дали можем да кажем повече за падането на метеорита – включително за скоростта му. Може да успеем да анализираме звука, например, за да кажем нещо за физическите свойства на скалата.“
Специален екземпляр
Хърд и Велайдум посочват поредица от странни съвпадения, свързани с падането на метеорита. Първото и може би най-отрезвяващо, Велайдум щеше да бъде ударен от обекта, ако той беше паднал само няколко минути по-рано.
Това е първият потвърден метеоритен удар в историята на остров Принц Едуард с площ от 5700 квадратни километра.
А Хърд случайно има планирана семейна ваканция на острова около 10 дни след инцидента, така че успява да вземе екземпляра лично. „ Тази история е пълна с всякакви случайности“, казва той.
Велайдум добавя, че той води курс по религиозни изследвания за „смисъла на живота“ в Университета на остров Принц Едуард, който включва обсъждане на необятността и силата на вселената.
„Имаме раздел от курса, който се занимава с необятността на космоса и колко незначително изглежда нашето съществуване, разглеждано на този фон, което е още едно странно съвпадение.“
Видът космическа скала, ударила имота му обаче, не е толкова рядка. Той е класифициран като „обикновен хондрит“ — наречен „обикновен“, защото са често срещани, що се отнася до метеоритите.
Но неговият произход е не по-малко завладяващ, според Хърд:
„Ние сме напълно сигурни в научната общност, че тези видове метеорити идват от парчета от астероиди в астероидния пояс между Марс и Юпитер. Това парче, паднало на Земята на миналия 25 юли в 17:02 ч., вероятно е било в космоса милиони или десетки милиони години преди това“.
Защо метеоритите имат значение?
Днес метеоритът Шарлоттаун е част от Метеоритната колекция на Университета на Алберта, която съдържа повече от 1800 екземпляра - най-голямата по рода си в Канада.
Хърд, уредникът на колекцията, казва, че хората, които се надяват да попаднат на предполагаем метеорит, трябва да имат предвид, че някои земни обекти често се бъркат с космически скали.
Шлаката, например, е скалисто черно вещество, което се изхвърля като страничен продукт от топене или рафиниране на метал. Но тя често има видими мехурчета, а "те са изключително редки в метеоритите."
Това, което е ценно и завладяващо при метеоритите, е информацията за нашата вселена, която тези космически скали могат да предложат.
„Всичко на Земята е по-ново поради геологията и активните процеси. Няма скали на възраст 4.5 милиарда години, които да са запазени на планетата."
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Кешът вече не е цар в Турция: Картовите плащания с близо двоен ръст за година
преди 4 часаКога можем да се откажем от втората пенсия?
преди 4 часаMeta предлага на Tik-Tok-ъри $5 000 за присъединяване към Facebook и Instagram
преди 4 часаВ Солун: Откриха 2000-годишна статуя в чувал за боклук
преди 5 часаДоларът търси посока при липсата на информация относно митата
преди 5 часаOreo и Post Malone пускат златна бисквитка със солен карамел
преди 6 часаПрочети още
Потребители алармират за глобален срив на ChatGPT
darik.bgМФ няма да иска извънреден доклад за еврозоната (ВИДЕО)
darik.bg“Алфа Рисърч”: Кабинетът “Желязков” започва работа с положителен рейтинг
darik.bgНа живо: Левски върна гол срещу Заглебие Любин (ВИДЕО)
dsport.bgЦСКА надви южнокорейския вицешампион в Турция
dsport.bgЛюбов от пръв поглед – бебешката кожа и маслото от вечерна иглика
9meseca.bg