
Кибератаките, пробивите за кражба на данни и прекъсванията на технологична инфраструктура са най-големият риск за компаниите в световен мащаб през 2024 г., според изследването Allianz Risk Barometer.
13-ото годишно проучване на Allianz Comercial за ключовите бизнес рискове по света е базирано на мнението на 3069 експерти от 92 държави.
На второ място сред рисковите фактори е класирана опасността от прекъсване на дейността, следвана от природните бедствия, които се изкачват от 6-ото място миналата година.
В Топ 10 са още пожарите, експлозиите, политическите рискове и насилието също са сред рисковете, които прогресират най-бързо в актуалната класация.
2023 беше най-горещата година от началото на измерването на глобалните температури, докато загубите на застрахователите надхвърлиха 100 милиарда щатски долара за четвърта поредна година.
Имуществените щети по корпоративни активи, в резултат на по-чести и тежки екстремни метеорологични събития, са ключова заплаха. Секторите на комуналните услуги, енергетиката и промишлеността са сред най-изложените на този риск.
Рисковете в България

Макроикономическото и пазарното развитие оглавяват класацията при рисковете в България и са отчетени съответно от 42% и 30% от анкетираните, а като нов риск на пето място се нареждат опасенията от събития, породени от политическата обстановка в страната.
Промените на пазара и липсата на квалифицирани кадри също бележат ръст в класацията на рисковете у нас.
В глобален контекст, недостигът на квалифицирана работна сила, посочен от 12% от участниците в допитването, се разглежда като по-нисък риск, в сравнение с 2023 г., падайки от осмо на десето място.
Бизнесът в Централна и Източна Европа, Обединеното кралство и Австралия обаче го определя като един от петте най-големи бизнес риска. IT специалистите и експертите по работа с данни се намират най-трудно, което прави този проблем критичен аспект в борбата срещу киберпрестъпността.

Големите корпорации и средните и малки предприятия са обединени в опасенията си от едни и същи рискове – всички те се тревожат най-вече за киберсигурността, прекъсването на бизнес дейността и природните бедствия.
Въпреки това, разликата в устойчивостта между големите и по-малките компании се увеличава, тъй като осъзнаването на риска сред по-големите организации нарасна след пандемията със забележим стремеж към подобряване на устойчивостта, се посочва още в доклада на Allianz.
За разлика от тях, на по-малките фирми често не им достигат време и ресурси, за да идентифицират и ефективно да се подготвят за по-широк набор от рискови сценарии. В резултат на това възстановяването след неочаквани инциденти им отнема повече време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
ИНТЕРИОРНИ ВРАТИ HÖRMANN
Калкулатори
Най-ново
По-голямата част от света живее в застой: Къде е България сред 170 държави?
преди 10 минПредградието на Чикаго, в което е израснал папа Лъв XIV, иска да купи дома от детството му
преди 24 минРешенията за киберсигурност все по-достъпни за малкия и среден бизнес
преди 47 минНаша съседка инсталира скенер за тирове, намаляващ проверката от 7 часа на 2 мин.
преди 1 часПадението на Del Monte Foods: 138-годишна компания за консерви фалира
преди 1 часРоботи изиграха първия си официален футболен мач (ВИДЕО)
преди 1 часПрочети още
Ето ги младите лекари! Тошко Йорданов се обърна към тях!
darik.bgБуруджиева: Тошко Йорданов сгафи! Опияняването от собствената реч е болест!
darik.bgИскрен Митев: Отлив в ПП имаше и преди, но не заради корупция!
darik.bgТрагедия, футболист на Ливърпул загина при пътнотранспортно произшествие
dsport.bgМач ЕкстрасенсИ: Баварската машина или най-добрият отбор в света (ВИДЕО)
dsport.bgСветовният Форум за Осъзнато Родителство: Събитие с глобално въздействие
9meseca.bg