
Кибератаките, пробивите за кражба на данни и прекъсванията на технологична инфраструктура са най-големият риск за компаниите в световен мащаб през 2024 г., според изследването Allianz Risk Barometer.
13-ото годишно проучване на Allianz Comercial за ключовите бизнес рискове по света е базирано на мнението на 3069 експерти от 92 държави.
На второ място сред рисковите фактори е класирана опасността от прекъсване на дейността, следвана от природните бедствия, които се изкачват от 6-ото място миналата година.
В Топ 10 са още пожарите, експлозиите, политическите рискове и насилието също са сред рисковете, които прогресират най-бързо в актуалната класация.
2023 беше най-горещата година от началото на измерването на глобалните температури, докато загубите на застрахователите надхвърлиха 100 милиарда щатски долара за четвърта поредна година.
Имуществените щети по корпоративни активи, в резултат на по-чести и тежки екстремни метеорологични събития, са ключова заплаха. Секторите на комуналните услуги, енергетиката и промишлеността са сред най-изложените на този риск.
Рисковете в България

Макроикономическото и пазарното развитие оглавяват класацията при рисковете в България и са отчетени съответно от 42% и 30% от анкетираните, а като нов риск на пето място се нареждат опасенията от събития, породени от политическата обстановка в страната.
Промените на пазара и липсата на квалифицирани кадри също бележат ръст в класацията на рисковете у нас.
В глобален контекст, недостигът на квалифицирана работна сила, посочен от 12% от участниците в допитването, се разглежда като по-нисък риск, в сравнение с 2023 г., падайки от осмо на десето място.
Бизнесът в Централна и Източна Европа, Обединеното кралство и Австралия обаче го определя като един от петте най-големи бизнес риска. IT специалистите и експертите по работа с данни се намират най-трудно, което прави този проблем критичен аспект в борбата срещу киберпрестъпността.

Големите корпорации и средните и малки предприятия са обединени в опасенията си от едни и същи рискове – всички те се тревожат най-вече за киберсигурността, прекъсването на бизнес дейността и природните бедствия.
Въпреки това, разликата в устойчивостта между големите и по-малките компании се увеличава, тъй като осъзнаването на риска сред по-големите организации нарасна след пандемията със забележим стремеж към подобряване на устойчивостта, се посочва още в доклада на Allianz.
За разлика от тях, на по-малките фирми често не им достигат време и ресурси, за да идентифицират и ефективно да се подготвят за по-широк набор от рискови сценарии. В резултат на това възстановяването след неочаквани инциденти им отнема повече време.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Невероятната история на първия бурито милиардер
01.04.2025Рискът от Алцхаймер расте, когато дълбокият сън намалява
01.04.2025Airbus с нова концепция за самолет на водород
01.04.2025X, Y, Z… колко поколения работят под един покрив
01.04.2025Япония се готви за мегаземетресение с 300 000 жертви и загуби за $1.81 трлн.
01.04.2025Как двама души на име Стив създават Apple на 1 април?
01.04.2025Прочети още
Защо 17 автомобила “Тесла” бяха запалени в Италия?
darik.bgРоберта пита Урсула: ChatGPT ли ви пише домашните в ЕК?
darik.bgКой ще изиграе „Бийтълс“ в новия биографичен проект, посветен на групата
darik.bgБивш „червен дявол“ наказа Манчестър Юнайтед, Магуайър пропусна да се превърне в герой
dsport.bgСака се завърна с гол, Арсенал победи Фулъм, но даде свидна жертва
dsport.bgБългария отново на Международния панаир на детската книга в Болоня
9meseca.bg