Докато китайският президент Си Дзинпин беше на обиколка в Югоизточна Азия този месец за сближаване на отношенията с други държави срещу по-високите мита от страна на САЩ, Централната банка на Китай се възползва от момента на объркване и смущенията в световната търговия, за да насърчава по-сериозното използване на китайския юан.

Китайската валута няма да детронира долара, но трансграничните плащания в юани скачат до рекордно ниво през март, а анализатори твърдят, че има възобновен апетит за глобалното използване на юана, след като агресивните мита разклатиха вярата в щатската валута и други щатски активи.

През април контролираната от Централната банка на Китай компания за финансови услуги China UnionPay подсили мрежата си за разплащания във Виетнам и Камбоджа, а финансовата институция обяви стъпки за насърчаването на трансграничен сетълмент в юани и други финансови услуги.

По-конкретно плащанията с QR код, които UnionPay рекламираше в югоизточните страни, би трябвало да улеснят трансакциите за туристи и малки бизнеси, намалявайки зависимостта от долара.

Сделките с UnionPay изграждат мрежа, която в момента се простира в повече от 30 държави извън Китай и представляват единия край на стремежа за разширяване на обхвата на юана като международна валута за търговия, разходи и инвестиции.

В другия край на усилията са валутните суапове на Централната банка на Китай с други централни финансови институции, достигнали рекордните 4.3 трлн. юана (591.2 млрд. долара) като стойност през февруари.

Фокусът пада и върху трансгранични сделки за суровини, за които се плаща с дигитални юани, и върху усилия за определянето на цените на всичко - от петрол до злато, в китайската валута.

Тези ходове също така подчертават желанието на Китай да разполага с финансова инфраструктура, която е независима от тази на Запада и щатските банки в една повратна точка за пазарите, докато Доналд Тръмп отхвърля собствените си търговски партньори и предизвиква пренасочване на търговията.

"Използването на митата като оръжие от страна на САЩ хвърли съмнение около сигурността на щатските активи, подкопа доверието в долара и разклати глобалния статут на зелените пари," заяви E. Йондзян, заместник-генерален мениджър на изследователския отдел на Bank of Communications по време на семинар за интернационализацията на юана.

"Това, от своя страна, ще направи активите в юани по-привлекателни и ще помогне за разширяването на трансграничната употреба на китайската валута."

Централната банка на Китай обяви стъпки този месец за засилване на трансграничните финансови услуги в Шанхай и насърчи компаниите да дават приоритет на използването на юана при плащания и сетълмент.

Централната банка на Китай също така обеща да укрепи местната си трансгранична система за разплащания в юани CIPS, както и да продължи с прилагането на блокчейн технологията, на която е базиран дигиталния юан.

Добра възможност

Китай отдавна таи амбиции юанът да се превърне в глобална валута - подобно на еврото или долара, и да отразява важността на втората по големина икономика в света.

Напредъкът обаче винаги е бил възпрепятстван от нежеланието за отваряне на капиталовата сметка, което ограничава полезността от притежаването на юани, ако те не могат да бъде свободно преместени извън Китай и по света.

Няма признаци това да се промени. Напредъкът на други фронтове обаче, където юанът набира сила, като в Русия и други търговски партньори, се очаква да се ускори.

В първите си 100 дни след встъпването в длъжност Тръмп постави най-високите стени около щатската икономика от повече от век и преобърна част от световния ред, за чието изграждане Вашингтон помага, което пък засили вероятността от рецесия.

Междувременно, Китай се стреми да засили търговията с други страни.

„Ако САЩ влезе в рецесия и Китай вземе надмощие в този кръг на китайско-американско съперничество, това наистина ще е добре за юана в дългосрочен план“, заяви наскоро на семинар Цюй Фъндзие, изследовател в Националната комисия за развитие и реформи (NDRC).

"Китай може да наруши стария ред на международната парична система."

Разбира се, никоя валута все още не може да се доближи до това да се конкурира с долара, който съставлява близо половината от световните плащания, според SWIFT, както и повече от 80% от търговското финансиране.

Юанът се изкачва до четвъртото място в международните разплащания, но допринася с едва 4%, а според някои, недоверието в долара вероятно ще засили използването на други валути - по-конкретно на еврото, доста преди юана.

"Юанът се представя слабо от много години, така че няма ясен потенциал за растеж", който да кара инвеститори или централни банки да притежават юани, казва Алисиа Гарсия Ереро, главен икономист за Азиатско-тихоокеанския регион в Natixis.

Въпреки това, тя очаква задълбочаващите се връзки на Китай с други развиващи се пазари и със страните от "Глобалния юг" да увеличат използването на юана, като има признаци за търсене.

През април Аржентина поднови част от суапова линия в юани на стойност 5 млрд. долара, а Пакистан лобира за разширяването на своята суапова линия в юани.

Двустранните валутни суапове могат да подпомогнат търговията и инвестициите и са полезно допълнение към глобалната мрежа за финансова сигурност, заяви през миналата година управителят на Централната банка на Китай Пан Гуншън.

"Доминираната от САЩ глобална парична система става все по-крехка," казва Ю Тонгхонг, преподавател по финанси в китайския университет Ренмин, допълвайки, че Китай трябва „да се възползва от тази добра възможност“.

„Това ще стимулира употребата на юана, предвид мащабите на търговията на Китай с други държави.“