
Китаец, който натрупва състоянието си от онлайн игри, е един от най-значимите чужденци притежатели на земя в САЩ.
Чен Тиенцяо притежава 198 000 акра (80 127хектара) гори в щата Орегон, което го прави 82-ия най-голям земевладелец в САЩ, според най-новата класация на Land Report.
50-годишният Чен придобива земята от Fidelity National Financial Ventures срещу 85 млн. долара през 2015 г. Според данъчната документация на щата Орегон, притежател на земята е базираната в Сингапур компания Shanda Asset Management.
Земите му в Орегон правят Чен един от най-богатите индивидуални собственици на американска земя, които не са местни граждани. Единствено канадската фамилия Ървинг, която е под номер 6 в класацията на Land Report с над 1.2 млн. акра гори в щата Мейн, притежава повече.
Чуждата собственост на американска земя - особено такава, която се използва за земеделие, се превърна в чувствителна политическа тема в последните години.
Около 40 млн. акра американска земеделска земя е била в чужди ръце към 2021 г., според най-актуалните данни на министерството на земеделието на САЩ. Китайски компании притежават 0.03% от всичката земеделска земя в страната.

Някои законодатели настояват за правила, които да ограничат чуждите инвестиции в американски земеделски имоти.
Сенатът гласува през юли забраната на продажба на земеделска земя над определена площ на физически лица или компании от Китай, Русия, Иран и Северна Корея, но мярката не беше превърната незабавно в закон.
Близо половината американски щати имат някакви ограничения за чуждата собственост на земя.
Чен основава своята компания за онлайн игри Shanda Interactive през 1999 г. В рамките на пет години тя се превръща в една от най-големите китайски интернет компании и е листната на борсата Nasdaq. Чен я отписва от борсата през 2012 г. и мести централата ѝ от Китай в Сингапур.
Супербогати инвеститори, които търсят защита от инфлацията, се насочват все повече към земеделската земя и други селски имоти в последните години.
Средната стойност на обработваемата земя в САЩ скочи с 8.1% през миналата година и е нараснала с над една трета от 2020 г. насам, според министерството на земеделието.
В основата на ръста са търсенето на храни и високата инфлация, но и интереса към редки имоти, като класически западни ранча, които предлагат възможности за отдих и за възвръщаемост.
Най-големият собственик на земя в САЩ е фамилията Емерсън, която притежава гиганта в дърводобива Sierra Pacific Industries, следвана от милиардерите Джон Малоун, Тед Търнър и Стан Кронке.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Историята на Харолд Гилис: Бащата на пластичната хирургия
преди 12 минТази синя пещера в Гърция изглежда като от друг свят, а е само на няколко часа от България
преди 42 минТази подправка е по-ценна от злато – цената ѝ достига до 40 евро за грам
преди 1 часЗащо мъжете са с по-голям въглероден отпечатък от жените?
преди 2 часаИмотното портфолио на Марк Зукърбърг вече се оценява на $300 млн.
преди 2 часаGoogle One надхвърли 150 милиона абонати
преди 3 часаПрочети още
След срещата в Истанбул: Делегациите се договориха за размяна на пленници
darik.bgЕвровизия 2025 г.: Часове остават до грандиозния финал на песенния конкурс
darik.bgИндия обмисля план за намаляване на водоснабдяването на Пакистан
darik.bgСедем години изгнание – ходенето по мъките за Динозавъра от Севера
dsport.bgБУТОНКИТЕ: Какво видя Левски в евроогледалото?
dsport.bgПолезни бактерии борят стреса и синдрома на раздразненото черво
9meseca.bg