На 1 март 1947 г. Международният валутен фонд извършва първите си финансови операции.
Институцията е създадена три години по-рано - през 1944 г., като част от плановете за възстановяване на световната икономика след Втората световна война, договорени в т. нар. споразумение от Бретън-Уудс.
Представителите на 45 правителства се срещат на конференцията в Бретън Уудс, Ню Хемпшир в Съединените щати, за да обсъдят рамка за следвоенното международно икономическо сътрудничество.
В споразумението, освен механизма за фиксиран обмен на водещите световни валути, е разписано и създаването на две международни финансови институции - Международния валутен фонд и Световната банка, чиято цел е да осигуряват финансиране и подкрепа за развиващите се държави.
При основаването на Международния валутен фонд основните задачи, поставени на институцията, са три:
- да наблюдава договореностите за фиксирания обменен валутен курс между държавите, като по този начин помага на националните правителства да управляват своята парична политика и да поддържат икономическия си растеж.
- да предоставя краткосрочен капитал за подпомагане на платежните баланси, като предотвратява разпространението на международните икономически кризи.
- да помогне за възстановяването на международната икономика след Голямата депресия и Втората световна война, осигурявайки капиталови инвестиции и инфраструктурни проекти.
Кога е поставено началото на МВФ?
МВФ официално започва да съществува на 27 декември 1945 г., когато първите 29 страни членки ратифицират споразумението, като в края на 1946 г. МВФ вече има 39 членове.
На 1 март 1947 г. фондът извършва първите си финансови операции, а на 8 май същата година Франция става първата страна, взела заем от него.
В момента в Международния валутен фонд членуват 190 държави.
След 1971 г., когато фиксираните валутни курсове официално са отменени, ролята на МВФ се променя и се пренасочва към изследване на икономическите политики на страните, които имат споразумения за заеми с фонда.
Какви са функциите на Международния валутен фонд днес?
Фондът дава консултации и препоръки за държавните политики, които биха осигурили оптимални икономически условия.
Един от основните приоритети на МВФ е предотвратяването на разпространението на финансови кризи, като тези в Мексико през 1982 г., в Бразилия през 1987 г., в Източна Азия през 1997–1998 г. и в Русия през 1998 г., които биха могли да застрашат цялата световна финансова и валутна система.
Предизвикателството е да се насърчат и приложат политики, които да намалят честотата на кризите в развиващите се страни, и най-вече в тези, които са уязвими на изтичане на капитали.
Така функцията на МВФ се измества от поддържането на валутните курсове към наблюдение на цялостното макроикономическо представяне на страните членки.
В допълнение, МВФ договаря и условия за отпускане на заеми съгласно своята политика, установена през 50-те години на миналия век. Страните с ниски доходи могат да вземат заеми при преференциални условия и при определен гратисен период, както и да се възползват от гъвкави кредитни линии при необходимост.
Два пъти в годината Международният валутен фонд публикува своето проучване World Economic Outlook, което анализира глобалната икономика в краткосрочен и средносрочен план.
Кой ръководи МВФ?
МВФ се ръководи от управляващ директор, който координира цялата оперативна дейност на администрацията на фонда. Управляващият директор е най-влиятелната позиция в МВФ. Исторически, на този пост винаги се е назначавал европейски гражданин, докато президентът на Световната банка по традиция е американец.
Въпреки това, този "стандарт" все повече се поставя под въпрос и конкуренцията за тези два поста може скоро може да се разшири и до други части на света, за да се включат максимален брой квалифицирани кандидати.
През август 2019 г. Международният валутен фонд премахна минималната възрастова граница за позицията на управляващия директор, която дотогава беше 65 или повече години.
От 1 октомври 2019 г. управляващ директор на МВФ е българката Кристалина Георгиева. Хронологически, тя е 12-ият поред управител на институцията и втората жена, която заема този пост след французойката Кристин Лагард.
Георгиева е и първият представител на Източна Европа начело на финансовата институция.
България е член на МВФ от 25 септември 1990 г., като в периода от 1991 г. до 2004 г. сключва 8 споразумения с него. България изпълнява всички свои ангажименти по програмите на фонда и получава договореното финансиране в пълен размер.
През 2007 г. страната ни погаси предсрочно всички свои задължения към Международния валутен фонд.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
Deepfake: Романтична измама с AI коства $46 млн. на хиляди мъже
преди 5 минПродават търговския център Доверие – Бриколаж
преди 18 минМузей на невъзможното откриват в Бургас
преди 1 часВ центъра на Варна: Откриха 400-килограмова запазена скулптура
преди 1 часРумънски коледен базар на второ място сред най-добрите в Европа за 2024 г.
15.10.2024Google ще захранва AI центровете си за данни с ядрена енергия
15.10.2024Прочети още
България си взима последно сбогом с легендата Кирил Маричков (СНИМКИ)
darik.bgЗапочва работа по план на строеж на тунел под Петрохан
darik.bgМария Бакалова разкрива как се подготвя за ролята си в „Стажантът“ и споделя мнението си за Тръмп
darik.bgЛионел Меси попиля Боливия (ВИДЕО)
dsport.bgИлиан Илиев: Следващите два мача са решаващи за бъдещето ми в националния отбор (ВИДЕО)
dsport.bgЛекари спасиха 8-месечно бебе с чуждо тяло, престояло 5 дни в гърлото му
9meseca.bgКак да обзаведете дизайнерска детска стая
idei.bg5 необичайни рецепти с тиква за октомври и Хелоуин
idei.bgТенденции в обзавеждането на дома през 2025
idei.bg