Преди изборите в Съединените щати миналата година президентът Доналд Тръмп обяви думата "мито" за "най-красивата в речника".
Засилвайки посланията, отправени по време на първия си мандат, лидерът на републиканците протестира срещу чуждестранното влияние в САЩ, аргументирайки се със своята теза за "Америка на първо място".
Крайъгълен камък на търговската политика на Тръмп е стимулирането на американския бизнес - стратегия, предназначена да донесе растеж на икономиката и повишаване на заетостта.
Повечето икономисти са на мнение, че тя не работи на практика, но, въпреки това, новият стопанин на Белия дом вече предприе стъпки за намаляване на чуждестранния внос.
През уикенда беше обявен набор от митнически тарифи, част от които впоследствие бяха отложени, но се очаква да последват нови, пише Euronews.
Кои обаче основните са основните търговски партньори на САЩ, които могат да бъдат засегнати от неговата политика?
Статистиката показва, че Мексико е бил основният търговски партньор на САЩ миналата година с общ стокообмен на стойност 776 милиарда евро (без да се броят услугите). Това е 15.9% от общата търговия на САЩ.
На второ място е Канада с 14.3% от цялата външна търговия на САЩ. Следващите в списъка са Китай и Германия, съответно с 10.9% и 4.4% от стокообмена.
В Топ 10 на най-големите търговски партньори на САЩ влизат още Япония (4.3%), Южна Корея (3.7%), Тайван (3%), Великобритания (2.8%), Виетнам (2.8%) и Индия (2.4%).
Стойността на търговията между страните може да бъде разделена на износ и внос. САЩ, например, внасят повече от Мексико, отколкото изнасят, с входящи стоки на стойност 466.6 милиарда евро и изходящи на стойност 309.4 милиарда евро.
Това означава, че САЩ имат търговски дефицит с Мексико.
САЩ имат търговски дефицит и с Канада - с внос на стойност 377.2 милиарда евро и износ за Канада на стойност 322.4 милиарда евро.
Вносът от Китай в САЩ е на стойност 401.4 милиарда евро, докато износът достигна 131 милиарда евро миналата година.
САЩ имат търговски дефицит с много страни, което означава, че купуват повече, отколкото изпращат. В тези държави, като Нидерландия например, ситуацията е противоположна - те изнасят повече стоки за САЩ, отколкото купуват.
Приблизително 1 077 956 американски работни места са били подкрепени от американските търговски и инвестиционни отношения с Нидерландия през 2023 г., според данните на холандското правителство.
Статистиката разглежда холандските компании, работещи в Съединените щати, както и износа на стоки и услуги от Страната на лалетата за САЩ.
Що се отнася до Обединеното кралство, данните от двете страни на Атлантическия океан се разминават. Бюрото за икономически анализи на Съединените щати отчита излишък от 14,. милиарда долара (14.2 милиарда евро), което предполага, че САЩ изпращат повече стоки в Обединеното кралство, отколкото внасят от там.
От друга страна, Службата за национална статистика на Обединеното кралство отбелязва, че Великобритания е реализирала търговски излишък със САЩ през 2023 г. от 71.4 милиарда паунда (88.19 милиарда долара), като това включва и стоките, и услугите.
Икономисти от САЩ и Обединеното кралство работят за хармонизирането на данните от 2017 г. насам.
Аргументите на Тръмп
Американският президент наложи мито от 10% върху вноса от Китай, като първоначално се предвиждаше и 25-процентна ставка за вноса от Мексико и Канада, но за тези две страни решението беше отложено. По отношение на стоките от ЕС, президентът Тръмп каза, че "митата определено са на път".
Една от причините за любовта на президента към митата е желанието му да насърчи американския бизнес и заетостта. По време на предизборната си кампания през миналата година той заяви:
"Според моя план, американските работници вече няма да се притесняват, че ще загубят работата си в полза на чужди нации, вместо това чуждите нации ще се притесняват, че ще загубят работата си в полза на Америка“.
Въпреки че отблъскването на чуждестранната конкуренция може да помогне на американските фирми, експертите подчертават и редица рискове.
В случай че американските компании продължат да купуват стоки от чужбина, разходите им ще се повишат, ако задграничните доставчици запазят цените си.
Някои американски фирми може да изберат да прехвърлят този разход на потребителите, което означава, че цената на стоките и услугите в страната може да се повиши.
Ако поскъпването е достатъчно силно, то може да доведе до повишаване на лихвените проценти, в случай че Федералният резерв сметне за необходимо да "укроти" отново инфлацията.
Това, на свой ред, би ограничило кредитирането и може да се отрази негативно на работните места, ако предприятията бъдат принудени да съкращават работници.
Друг ефект от митата е, че те, като цяло, водят до повишаване на стойността на щатския долар, което може да направи продуктите на американските износители по-малко конкурентни в световен мащаб.
Това е така, защото те ще бъдат относително по-скъпи за задграничните потребители, което потенциално би могло да увеличи търговския дефицит.
Новините на Darik Business Review във Facebook , Instagram , LinkedIn и Twitter !
Калкулатори
Най-ново
След грип на круиз: Мъж получи медицинска сметка за $47 000
преди 2 часаКои са най-големите търговски партньори на САЩ?
преди 2 часаЕдин от първите биткойн миньори прехвърли криптовалути за $5 млн.
преди 3 часаНово проучване: Решавайте проблемите сутрин
преди 3 часаНай-голямата китайска енергийна компания с рекорден добив на въглища
преди 3 часаШефът на UniCredit успокои служителите на банката в Германия относно офертата за Commerzbank
преди 3 часаПрочети още
„Ривиерата на Близкия изток“: Тръмп предлага САЩ да завземат и развиват Газа
darik.bgИспания може да намали работната седмица до 37,5 часа
darik.bgБившият президент Джо Байдън подписа с топ агенция за таланти в Ел Ей
darik.bgЛевски с интерес към бивш играч на Челси и Милан
dsport.bgЛевски с позиция относно недоразумението при представянето на Костадинов (ВИДЕО)
dsport.bgЕдно слънчево дете се бори за живота си - нека му помогнем
9meseca.bg