В началото на седмицата пазарните участници на Уолстрийт приеха позитивно новината за решението на президента Джо Байдън да прекрати кампанията си за преизбиране и да подкрепи вицепрезидента Камала Харис като нов кандидат на Демократическата партия.

Инвеститорите обаче трябва да правят разлика между краткосрочните реакции на пазара, свързани с политическите новини и фундаменталните промени, които водят до дългосрочни промени на пазарния тренд, се посочва в анализ на Wells Fargo Investment Institute, цитиран от Marketwatch.

През първите три седмици на юли капиталовите пазари се раздвижиха рязко, повлияни от драматичните и изненадващи събития около двете основни политически партии в САЩ, както и заради серията от важни икономически данни.

На Уолстрийт се появи терминът "Тръмп сделки", след като опитът за убийство на бившия президент повиши шансовете за победа на републиканския кандидат през ноември и - поне според някои наблюдатели, доведе до ръст в цените на акциите.  

Очакванията за икономиката на САЩ и лихвените проценти обаче изглеждат по-надежден катализатор за финансовите пазари, казват стратезите на Wells Fargo.

"Краткосрочните реакции, например "Тръмп сделките", могат да се променят под влияние на политическите новини, но промените в пазарния тренд следват фундаменталните промени и обикновено са по-трайни“, смята анализаторът на компанията Пол Кристофър.

Неотдавнашното поскъпване на акциите с малка капитализация изглежда е било предизвикано от данните, показващи по-устойчив спад на инфлацията. Той увеличава шансовете Федералният резерв да намали лихвените проценти през септември.

Но някои анализатори смятат, че „Тръмп сделките“ са друга част от пъзела. Повишената вероятност бившият президент да спечели предстоящите избори е благоприятна за малките американски предприятия, тъй като предложените от него политики включват намаляване на ставката на корпоративния данък до 15% от сегашните 21% и стремеж за намаляване на властта на финансовите регулатори.

Но стратезите на Wells Fargo казват, че експлозивното покачване на акциите с малка капитализация миналата седмица също илюстрира разликата между пазарна реакция и промяна в тренда. 

Разбира се, политиките на Тръмп относно данъците и регулирането вероятно ще са в полза на дребния бизнес, но засега този анализ се основава само на заглавия в медиите и не е достатъчно надежден, смятат експертите на банката. 

Най-важното е, че положителната реакция на акциите с малка капитализация на новините за очаквани данъчни облекчения и дерегулации при второто президентство на Тръмп пропуска някои фундаментални недостатъци.

Ръстът на цените на акциите с малка капитализация прикрива факта, че над 40% от компаниите в състава на индекса Russell 2000 не са печеливши, отбелязват Кристофър и неговият екип. Прогнозите за текущите и бъдещите печалби за индекса се забавят, в сравнение с тези на S&P 500, където влизат по-големите корпорации.

Междувременно, други политики на Тръмп - най-вече митата, биха могли да навредят на компаниите с малка капитализация, които обикновено имат относително повече проблеми от големите при снабдяването с продукти и материали в международен план и разпределението на доставките си.

Wells Fargo припомня, че през 2018 г. Russell 2000 рязко обърна позитивния си тренд спрямо S&P 500, след като Тръмп обяви нови мита върху китайски внос. 

"Ние не предполагаме, че изборите нямат значение, а само че анализите, базирани на събития в сезона на кампанията, обикновено са непълни и променливи“, пишат още анализаторите на финансовата институция.